המגדיר לצמחי בר בארץ-ישראל: המסע למגדיר דיגיטלי

כריכההמגדיר לצמחי בר בארץ-ישראל מאת פרופ’ נעמי פינברון-דותן ופרופ’ אבינעם דנין יצא לאור ב-1991, ומאז שימש עשרות אלפי תלמידים, מורים, סטודנטים, חוקרים ואוהבי בוטניקה. זהו המגדיר המקיף ביותר שיצא אי-פעם לצמחיית ישראל בשפה העברית.

מאז צאתו לאור חלו שינויים רבים בעולם הסיסטמטיקה: החלוקה למשפחות וסוגים השתנתה, שמות מינים השתנו והתגלו צמחים חדשים למדע. בנוסף, המידע על תפוצת הצמחים התרחב ועוד הרבה שינויים התרחשו. הספר, לעומתם, נשאר במקום. לקראת סוף 2016 נודע לנו שההוצאה לאור לא תמשיך להדפיס את המגדיר, ואז החלטנו לעשות מעשה: להפוך את המגדיר לדיגיטלי, כחלק מאתר זה.

מהר מאוד הבנו שיידרש תקציב לא קטן כדי להפוך את המגדיר לדיגיטלי. רכישת הזכויות למגדיר מההוצאה לאור, סריקת הדפים, אפיון, עיצוב ותכנות העמודים החדשים ובעיקר: עדכון התוכן. החלטנו לצאת לקמפיין גיוס המונים ב-Headstart, שהצליח מעבר ליעד שהצבנו לעצמו. בזכות התמיכה הנדיבה של 667 אנשים, יכולנו להגשים את החלום ולהפוך את המגדיר לדיגיטלי וחינמי.

נדרשת מלאכה רבה כדי להפוך את המגדיר לדיגיטלי. הסריקה היא די פשוטה (להורדת המגדיר הסרוק – אפשר גם לחפש בתוכו). גם העבודה באתר לא היתה מאוד מורכבת. אבל העדכון של מעל 900 עמודי התוכן בספר, וההזנה שלהם לאתר – כל זה צפוי לקחת חודשים ארוכים ועדיין לא הסתיים. העדכון יתבצע על-ידי ובניהול ד”ר אורי פרגמן ספיר.

צפו בתכני המגדיר באתר

מרבית ציורי הצמחים נלקחו מתוך Flora Palaestina באדיבות האקדמיה הישראלית למדעים.

מפתחות כל הסוגים והמינים, כמו גם מפתח המשפחות, יתווספו לאתר בהדרגה – אנא התאזרו בסבלנות, ועד אז אפשר להשתמש במגדיר הצהוב המקורי.

 

אנחנו מביאים כאן את החלק של “הבעת תודות” מהמגדיר הצהוב המודפס, תודה לכולכם גם מצוות “צמחיית ישראל ברשת”.

הבעת תודות (מתוך המגדיר המודפס, 1991)

אף כי שמות שני מחברים רשומים בראש הספר, ברור כי ללא עזרתם של רבים מתלמידינו ועמיתינו לא היינו יכולים להגיע לסיומו. חובה נעימה לנו להודות לפרופ׳ עזי פליטמן, שהעיר והאיר והקפיד על עריכתו המדעית של הספר והאחדתו, לפרופ׳ קלרה חן שעזרה לנו עוד בטרם התחלנו להכין את כתב-היד ועד לשלביו האחרונים ולד״ר אירנה גרינברג-פרטיג על הגהת השמות המדעיים. אנו מודים לאקדמיה הישראלית למדעים על שהרשתה לנו להשתמש בציורים שנדפסו ב-Flora Palaestina. על הנחייתם בענייני לשון אנו מורים לד״ר ראובן סיון, לד״ר אביב מלצר ולאבי בן־אמתי.

נאוה איזלנד ולירון פרנק בר־שדה עזרו בכל שלבי הכנת הספר. תודה למורית דנין שהכינה חלק ממפות התפוצה. קשה לתאר מתי היה הספר יוצא לאור ללא עבודתו המסורה של ברק דנין במיחשוב המידע ובעיבודו במהלך הכנת המפות, הגהת השמות והכנת סדר הדפוס. תודה לנועה בורשטיין שהעמידה לרשותנו את השקופיות שצילם עוזי בורשטיין, אשר רבות מהן נכללו במגדיר. תודה לאהובה צינקובר על ציור 5, לד״ר פניה קולמן ולפרופ׳ אבישי שמידע על הרשות להשתמש בכמה ציורים של שום שפורסמו בעבודתם המשותפת (1977). תודה למי שעזרו לנו בהשגת מידע ששולב במגדיר: אילן זהרוני, יואב גרטמן, מיכה לבנה, הגר לשנר, יובל בנימיני, הנק מינם, עודד ויס. תודה מיוחדת לאביתר נור ולכל עובדי הוצאת כנה, ירושלים, אשר במסירותם הרבה איפשרו הוצאת ספר מורכב זה לאור.

artedia-squamata