פריחה

 • ינואר1
 • פברואר2
 • מרץ3
 • אפריל4
 • מאי5
 • יוני6
 • יולי7
 • אוגוסט8
 • ספטמבר9
 • אוקטובר10
 • נובמבר11
 • דצמבר12
לא פורח כעת

תפוצה

שזיף הדובדבן - מפת תפוצה
נתוני התפוצה חסרים,
נסו שוב בהמשך

תאור והערות

ב-23-8-2018 ערכנו סיור בוטני בחרמון במדרונות שמעל לדולינות שיאון ברום של 1950 מ’. בערוץ ושוליו על המדרון מצאנו שיחי שזיף. כשבחנו אותם ראינו שהפירות שונים לגמרי מפירות שזיף הדוב המוכר לנו מרום נמוך יותר בחרמון וגם בצפון הגולן ובגליל העליון. הם היו קטנים, צרים ולא עגולים ותלויים מטה על עוקצים ארוכים. ספרנו 12 פרטים (שיחים גדולים וקטנים) בשטח של כ-5 דונם. אנו מעריכים שגדלים על המדרון עוד כמה פרטים וגודל האוכלוסיה הוא כ-20 פרטים. כל הפרטים היו אחידים במורפולוגיה שלהם ורובם נשאו פירות. הפרטים היו שיחיים ונמוכים מעצי שזיף הדוב המוכרים לנו, אבל יתכן והם נמוכים בשל הרום הגבוה ועוצמת הרוח המכה בהם. ב-15-10-2018 חזרנו אל האתר, העצים החלו להשיר עלים ועליהם נמצאו מעט פירות, הם היו מקומטים וטעימים (מתוקים-חמצמצים).
לאחר בירור ספרותי הגדרנו את הצמח כשזיף הדובדבן Prunus cerasifera, מין רב צורות של דר’ מז’ אירופה, דר’ מע’ אסיה ועד למרכז אסיה. השם העברי שזיף הדובדבן ניתן כבר למין ברשימות משרד החקלאות לצמחי נוי (הלר וחוב’ 2016) כי זנים אחרים שלו קיימים בנוי בארץ.
תיאור המין
שזיף הדובדבן הוא כאמור מין רב-צורות בטבע ובתרבות. תכונות חשובות לזיהוי שלו הן שעירות העלים, אורך עוקצי הפירות וגודל הפירות. לעומת זאת צורת הפרי (עגול או אליפטי) וצבע הפרי (צהוב או אדום) נחשבות לתכונות וריאביליות במין זה ולכן אינן משמשות להגדרתו. עצים עם פירות צהובים ועצים עם פירות אדומים מוכרים לנו היטב מהקווקז וממזרח טורקיה. בנוסף לזה מבלבל שהעץ מופיע תחת השם Prunus divaricata בפרסומים שונים ובעיקר בפלורה של טורקיה (Browicz, 1972), מין אשר מקובל כיום לכלול תחת Prunus cerasifera. תיאור הצמח כאן מבוסס על תיאורים של המין או מינים בעלי שמות נרדפים בפלורה של סוריה ולבנון (Mouterde, 1986) ובפלורה של טורקיה (Browicz, 1972) וגם על תכונות האוכלוסיה שנמצאה בחרמון. שזיף הדובדבן הוא שיח גבוה או עץ קטן שגובהו 6-3 מ’. הצמח יוצר מספר גזעים המקנים לו מראה סבוך, קליפת הגזעים אפורה. הענפים קרחים חסרי קוצים. העלים ביצניים-מוארכים, אורכם 5-3 ס”מ, הם מסורגים או מקובצים. שפת העלה בעלת דגם מסורי עדין או בעלת שיניים קטנות עגולות. טרף העלה קרח משני הצדדים או שעיר בצד התחתון רק לאורך העורקים. הפרחים בודדים לבנים, קטנים מפרחי השקד ודומים מאד לפרחי שזיף הדוב והם נישאין על עוקצים ארוכים כבר בשלב זה. הפרי הוא בית גלעין התלוי מטה על עוקץ דק וקרח שאורכו 10 מ”מ או יותר (בשזיף הדוב עוקץ הפרי קצר, מעוצה, שעיר ואורכו רק כ-5 מ”מ). צורת הפרי בחרמון אליפטית ולא כדורית כמו בשזיף הדוב ומזכירה זית גדול. אורך הפרי 15-10 מ”מ.
עצי שזיף הדובדבן גדלים בחרמון מעל לקו היער ברום 1950 מ’. בואדי רחב עם קרקע פוריה שמוצאה בגיר דולומיט סוכרתי מפורר. ניכר כי התנאים בוואדי זה יותר טובים משאר המדרון וכי הקרקע ‘מחזיקה’ שם מים לאורך הקיץ, לעומת שאר המדרון היובשני. בשל כך בוואדי רואים יער-שיחיה פתוח המורכב בעיקר מעצים נמוכים השייכים ליער הספר ההררי הנמוך יותר בחרמון ומגיע בדרך כלל עד לרום של 1800 מ’. רוב העצים בשטח הם עצי אלון חרמוני ולא נראו עצי אלון התולע השולטים ביער הספר בחרמון ברום נמוך יותר. מחוץ לוואדי ובשכנות אליו יש בתה כרקוצית עם הרבה בני שיח וצמחים עשבוניים רב-שנתיים.
תפוצה
שזיף הדובדבן נפוץ ממרכז אסיה דרך הקווקז ואנטוליה ועד לארצות הבלקן (Zohay et al 2012). יש לו כמה תתי מין בטבע וזנים נוספים המשמשים בחקלאות מסורתית, חלקם פליטי תרבות. בסוריה ולבנון המין מוכר בעיקר כצמח תרבותי תחת השם שזיף הכרז Prunus cerasia (Mouterde, 1986), אותו מגדלים גם הדרוזים בצפון הגולן ומוכרים את הפרי ירוק בתחילת הקיץ בשוק המקומי בעמק יעפורי. המציאה המדוווחת כאן של שזיף הדובדבן בבית גידול טבעי ראשוני ומרוחק מיישוב ובצורה מורפולוגית שונה משזיף הכרז התרבותי ומשזיף הדוב, חשובה ומיוחדת במרחב. המין כאמור נפוץ בטבע בחגורה אקלימית צפונית וקרה מאזורנו, לכן לא מפתיע שהמין נמצא בחרמון ברום כה גבוה, שם התנאים מקבילים לחגורה האקלימית הצפונית יותר שלו, רק שם שרד עם התחממות כל האזור באלפי השנים האחרונות. שזיף הדוב, הקרוב לו, הוא גם עץ “אוהב” קור, אולם אופייני לרום נמוך יותר בארץ (גליל עליון, גולן צפוני וחרמון ברום 1750-800 מ’) ולו תפוצה דרומית יותר.

א. פרגמן-ספיר ונ. מרגלית 2018

צורת חיים:
עץ, שיח
קוצניות:
צמח שאינו קוצני
בשרניות:
לא בשרני
הסרת הנוף בעונה הקשה:
בן-קיימא
צבע הכותרות או העטיף:
לבן
ביתיות ומיניות:
פרחים דו-מיניים בלבד
אחידות המנבגים או הזרעים:
זרעים ופירות אחידים
חודשי הפריחה:
אפריל
סידור העלים:
מסורגים (עלה אחד בכל מפרק)
טיפוס העלה:
פשוט
שפת העלה או העלעל:
משוננת או מסורית
עלי-לוואי:
ללא עלי-לוואי
בית גידול:
יער ספר הררי
טיפוס התפוצה:
ים-תיכוני - אירנו-טורני
עמידות ליובש:
עמידות למלח:
גדל בקרקעות שאינן מלוחות
זיקה לבתי גידול מופרעים:
גדל בבתי-גידול טבעיים בלבד

שיוך סיסטמטי

מערכת-על:
צמחי הזרעים
מערכה:
מכוסי הזרע
מחלקה:
דו-פסיגיים
משפחה:
ורדיים
סוג:
שזיף