פריחה

 • ינואר1
 • פברואר2
 • מרץ3
 • אפריל4
 • מאי5
 • יוני6
 • יולי7
 • אוגוסט8
 • ספטמבר9
 • אוקטובר10
 • נובמבר11
 • דצמבר12
פורח כעת

תפוצה

ליסימכיה מסופקת - מפת תפוצה

אזורים גאוגרפיים בישראל

חבלי צמחייה

תאור והערות

צמח חד-שנתי זקוף של מעונות לחים, גובהו 150-70 ס”מ. הגבעול נוקשה, מצולע, רוחבו בבסיס כ-7 מ”מ, בעל רכסים הנובעים מסריחת העלים. העלים מסורגים, לעתים נראים כערוכים בדורים של שלושה, תמימים, מוארכים ומצטררים לקצה, התחתונים מוצרים למעין פטוטרת ממורזבת המלווה במלל צר והמתרחבת מעט לקראת הגבעול. העלים בגודל 10-6.5 ס”מX 3-1.5 ס”מ. הגבעול והעלים קרחים. לעתים ניתן להבחין על פני העלה בנקודות אדומות או שחורות, הפזורות בצורה לא רגולרית על פני הטרף, לרוב סמוך לשוליים. עירוק העלה ניכר בעיקר בצד התחתון והוא מתייחד בזה שהעורקים הצדדיים מתמזלגים בחצי המרחק לשולי העלה. הגבעול מסתעף מהשליש התחתון שלו, הענפים ערוכים ספירלית, פונים מעלה בזווית חדה, נוף הצמח לא רחב בשל כך. הגבעול והענפים נושאים תפרחות ארוכות, שצורתן אשכול צר. הפרחים ערוכים ספירלית, צפופים, ממוקמים על עוקצים קצרים (3-2 מ”מ) הפונים מעלה בזווית חדה בפריחה ובזווית קהה יותר בפרי. ציר התפרחת מתארך בתהליך ההבשלה. הפרח בחיק חפה דמוי עלה אך קטן ממנו בהרבה. החפים בחלק העליון של התפרחת נימיים, ארוכים מעוקץ הפרח. הפרחים דו-מיניים, בעלי גביע נכון באורך 4-3.5 מ”מ, מחולק עד לרבע התחתון לאונות לא רחבות דמויות ביצה. בפריחה אונות הגביע ירוקות עם שוליים מאדימים. הכותרת דמוית פעמון, אורכה 7-6 מ”מ, נכונה, בעלת 5 אונות מאוחות רק מעט. האונות מעוגלות בקצה, צבען לבנבן מעט ורדרד , עם עורקי אורך ארגמניים חלשים. נראה שקצות אונות הכותרת משונשנות בעדינות רבה. אבקנים 5, הזירים מעורים בסיס הכותרת. השחלה זעירה, קרחת, עם עמוד עלי זקוף בראשה. הפרי הוא הלקט כדורי שקוטרו 4-3 מ”מ, עטוף בגביע. בהבשלה מאדימים הגבעול, הענפים, צירי התפרחת, הגביע וההלקטים.
בשנים האחרונות נצפו פרטים של מין זה באזור השרון: בנחל עדה, בביצת זיתא ובאחו בנימינה ממערב למסילה, שם קיימת אוכלוסייה בת עשרות פרטים (יחד עם געדת הביצות) המצליחה להתרבות למרות משטר הרעיה במקום.
הסוג ליסימכיה (משפחת הרקפתיים) מונה כ-200 מינים. אלו צמחים הגדלים לרוב בבתי גדול לחים, עשבוניים, רב-שנתיים או חד-שנתיים, זקופים או שרועים, בעלי פרחים דו-מיניים ונכונים שצבעם צהוב (לרוב), לבן או ורוד. אזור התפוצה רחב, בעיקר מזרח אסיה ( בסין לבדה קרוב ל-140 מינים) וצפון אמריקה, אך כולל גם את הבלקנים, רוסיה והמזרח התיכון. בארץ מין אחד, ליסימכיה מסופקת, אשר בעשרות השנים האחרונות הפך נדיר, בעיקר במרכז הארץ, בשל התמעטות בתי הגדול הלחים, החיוניים לקיומו. בספר האדום (שמידע ופולק 2007) מתואר מין זה כנדיר מאד ועל סף איום. ב-IUCN 2014 הוא נכלל בקטגוריה של צמחים שאינם בסיכון (least concern).
במשפחת הרקפתיים 60-16 סוגים. בארץ 6 סוגים: רקפת, אנדרוסק, זעריר,מרגנית, ערידה וליסימכיה. הנקודות הכהות בטרף העלה ותופעת השנשון העדין בקצה עלה הכותרת שנצפו בליסימכיה, מופיעים גם במרגנית השדה.

מאת מרים מילוא, 2017

שמות נוספים

שם גרמני עממי:
Gilbweiderich sp.
שם עברי מנוקד (מילון אקדמיה):
לִיסִימַכְיָה מְסֻפֶּקֶת

תכונות וזיהוי

 • הכותרת חיוורת ורדרדה

  הכותרת חיוורת ורדרדה

 • עשבוניים חד-שנתיים של בתי-גידול לחים. העלים מסורגים, ערוכים לאורך הגבעול.

  עשבוניים חד-שנתיים של בתי-גידול לחים. העלים מסורגים, ערוכים לאורך הגבעול.

צורת חיים:
חד-שנתי
קוצניות:
צמח שאינו קוצני
בשרניות:
לא בשרני
הסרת הנוף בעונה הקשה:
בן-חלוף
צבע הכותרות או העטיף:
ורוד
ביתיות ומיניות:
פרחים דו-מיניים בלבד
אחידות המנבגים או הזרעים:
זרעים ופירות אחידים
חודשי הפריחה:
אפריל, מאי, מרץ
סידור העלים:
מסורגים (עלה אחד בכל מפרק)
טיפוס העלה:
פשוט
שפת העלה או העלעל:
תמימה
עלי-לוואי:
ללא עלי-לוואי
בית גידול:
בתי גידול לחים
טיפוס התפוצה:
ים-תיכוני - אירנו-טורני
עמידות ליובש:
עמידות למלח:
גדל בקרקעות שאינן מלוחות
זיקה לבתי גידול מופרעים:
גדל בבתי-גידול טבעיים בלבד

שיוך סיסטמטי

מערכת-על:
צמחי הזרעים
מערכה:
מכוסי הזרע
מחלקה:
דו-פסיגיים
משפחה:
רקפתיים