פריחה

 • ינואר1
 • פברואר2
 • מרץ3
 • אפריל4
 • מאי5
 • יוני6
 • יולי7
 • אוגוסט8
 • ספטמבר9
 • אוקטובר10
 • נובמבר11
 • דצמבר12
לא פורח כעת

תפוצה

כרבה רכה - מפת תפוצה
נתוני התפוצה חסרים,
נסו שוב בהמשך

תאור והערות

בקיץ 2016 נמצאו על ידי שמואל מזר שני צמחים רב-שנתיים של כרבה, הם היו יבשים נושאי פירות רבים ועלי הבסיס שלהם היו במצב ירוק לקראת התייבשות. ההגדרה הראשונה שלהם התבצעה על ידי אבי שמידע ככרבה מזרחית וכך דווח בכתב עת כלנית (מזר ושמידע, 2016). הגדרה זו נתמכה בידיעה על מציאת פרט יחיד של כרבה מזרחית על ידי ביל קונין בלוע הר אביטל ב-10/4/1987 – התיעוד הראשון והאחרון של כרבה מזרחית בישראל (שמידע א. וע. כהן, 1987). לצערנו לא מצאנו בעשביה תיעוד למציאה חשובה זו והצמח לא נמצא שוב בהר אביטל למרות שחיפשנו אותו שנים ארוכות. בעשביה מצאנו רק גיליונות ישנים עם צמחים שנאספו מעבר הירדן (אוכלוסיות שבחלקן מוכרות לנו גם כיום). לאחר פרסום הצמח ככרבה מזרחית עלו בנו ספקות על זהות הצמח מהר רם, הפירות שלו היו מגובששים ולא בעלי ארבע צלעות כפי שמופיע בספרות על כרבה מזרחית. בסוף אפריל- מאי 2017 נצפה הצמח בפריחה, הפרחים היו בצבע צהוב חזק ולא לבן כפי שהכרנו בכרבה מזרחית (בירדן, טורקיה וארמניה). הזרעים שנאספו בקיץ בהר רם ב-2016 הונבטו על ידי שמואל מזר ואורי פרגמן-ספיר. צמחים הועברו לגן הבוטני בגבעת רם בירושלים, שם גודלו גם פרטים של כרבה מזרחית טיפוסית מארמניה. זו היתה הזדמנות פז להשוואה. שמנו לב שהעלים של הכרבה מהר רם היו קטיפניים, בעוד שעלי הצמחים מארמניה (כרבה מזרחית) היו מחוספסים.

עם כל המידע הזה פנינו לפרופ. חניבעל אוסקר פרינה (המומחה לסוג) והוא אמר שיש שתי אפשרויות לזיהוי הצמח צהוב הפרחים מהר רם : כרבה מזרחית תת-מין גופריתי Crambe orientalis ssp. sulphurea ו- Crambe alutacea ששמה העברי המוצע כאן הוא כרבה רכה. הוא ביקש שנבדוק את טיפוס שעירות העלה, שהיא תכונה דיאגנוסטית חשובה בסוג כרבה. שעירות העלים של הצמחים מהר רם ומהקווקז נבדקה בבינוקולר ובצילומי תקריב בצמחים צעירים שנבטו מהזרעים וגם בשטח. מצאנו שהשערות פזורות בציציות (צברים דמויי כוכב) ודגם זה מתאים לכרבה רכה, בעוד שהשערות בכרבה מזרחית מופיעות בודדות. תכונה זו מקנה לעלה הכרבה הרכה את המגע הקטיפני שלו. תכונה נוספת שתמכה בזיהוי הצמח ככרבה רכה היה הפירות המגובששים שנצפו.

תיאור : צמח עשבוני דו-שנתי או רב-שנתי קצר חיים, קטיפני, גובהו 1-0.8 מ’. השורשים עבים, מסועפים מאד, חומים בהירים מבחוץ, לבנים בפנים. הגבעול נפוח קמעה בבסיס, מסועף מאד ודק סעיפים, הסעיפים מחורצים לאורכם. עלי הבסיס באורך 35-25 ס”מ ורוחבם 18-12 ס”מ; טרף העלה עבה, ביצני-אזמלני, לא מחולק עד מחולק-מנוצה (בעל 8-4 אונות צידיות לא שוות ואונה קיצונית בדרך כלל גדולה מאד יחסית לאונות הצדדיות). שפת העלה בעלת שיניים בגודל לא סדיר, לעיתים מופשלת. העלה בגוון ירוק-אפור, קטיפני, בעל שערות קצרות וצפופות בשני צידי העלה. שעירות העלה בעלת מראה כוכבי, השערות צפופות בצברים על מעין בליטות, יש שערה אחת מרכזית עבה שממנה מסתעפות כמה שערות צידיות. פטוטרת העלה באורך 5-2.5 ס”מ, בעלת תעלה, מתרחבת בבסיס. עלי הגבעול מועטים, דומים לעלי הבסיס, אבל קטנים מהם בהרבה, לפעמים כמעט יושבים. התפרחת מאד דלילה, קוטרה עד 50 ס”מ. עלי הגביע 4, קרחים, גודלם 1.8X1 מ”מ. ארבעת עלי הכותרת צהובים, גודלם 3X1 מ”מ, בעלי ציפורן קצרה. הפרי הוא תרמילון המורכב מפרק עליון כדורי שקוטרו 3.5-3 מ”מ, קרח, מגובשש מעט, קשה מאד וחד-זרעי ופרק תחתון קטן וחסר זרעים.

הבדלים בין כרבה רכה לכרבה מזרחית :

• עלי בסיס : שסועים ולרוב עם אונה קיצונית גדולה בכ. רכה; שסועים עמוק בכ. מזרחית.

• שעירות עלי הבסיס : ציציות שיער צפופות בכ. רכה; שערות פשוטות דלילות וזיפניות בכ. מזרחית.

• פני העלה : קטיפניים בכ. רכה; מחוספסים בכ. מזרחית.

• גודל הכותרת : גדול יותר בכ. רכה לעומץ כ. מזרחית.

• צבע הכותרת : צהוב בכ. רכה, לרוב לבן בכ. מזרחית.

• פני הפרי : מגובשש בכ. רכה; חלק בכ. מזרחית.

• עורקים בפרי בד”כ ללא עורקים, לעיתים 1 או 2 בכ. רכה; 4 בד”כ בכ. מזרחית.

• גודל פרי : 3.5-3 מ”מ בכ. רכה; 3-2.5 מ”מ בכ. מזרחית.

תיאור המין : כרבה רכה תוארה על ידי פרינה (1998), המין תואר ראשונה למדע ב 1913 על ידי היינריך פון הנדל-מזטי (Heinrich von Handel Mazzetti) על סמך צמחים שנאספו בצפון סוריה (מפנה צפוני של הר Abd el Asis  על קרקע גירנית), מאוחר יותר הצמח נמצא גם בדרום טורקיה (ליד אדיאמן) ובצפון עירק (אזור הר סינדג’ר). ב-1968 הדג’ ביטל את המין בפלורה של טורקיה והורידו אותו לרמה של זן ללא כל הסבר (Hedge, 1968). ב-1998 פרינה חקר את הצמח והעלה אותו חזרה לרמה של מין.

בית גידול ותפוצה : כרבה רכה, בדומה לכרבה מזרחית, היא צמח אירנו-טורני הגדל בערבות בשליטה של מיני מלעניאל רב-שנתיים ובמדבריות למחצה בשליטה של בני שיח יובשניים. זהו צמח נדיר מאד של צפון סוריה, צפון עירק, דרום מזרח טורקיה וכיום גם נמצא בצפון ישראל. עד המציאה בארץ המין היה מוכר רק מקרקעות גירניות, אולם בגולן הוא נמצא על קרקע בזלתית חמוצה. קשה לתאר את נוף הצומח של המין בארץ, שכן נמצאו פרטים בודדים ששרדו בשולי שטח חקלאי בו הצומח הטבעי פגוע מאד.

 • מאת שמואל מזר ואורי פרגמן-ספיר, 2018

ספרות

מזר, ש. ושמידע, א. 2016. כרבה מזרחית – מין נדיר מאוד הגדל בישראל רק בגולן. כלנית 2016.

שמידע,א. וכהן, ע. 1987. טבע וארץ כ”ס/7.

שמידע, א. ופולק, ג. 2007. הספר האדום- צמחים בסכנת הכחדה בישראל, כרך א’, רשות הטבע והגנים.

Hedge, I. 1968: Crambe L. – In: Davis, P. H. (ed.), Flora of Turkey and the East Aegean Islands l: 272-273. – Edinburgh.

Prina, O. A . 2009. Taxonomic review of the genus Crambe sect. Crambe (Brassicaceae, Brassiceae), Anales del Jardín Botánico de Madrid. Vol. 66(1): 7-24,

Prina, O. A. 1998. The status of Crambe alutacea Hand.-Mazz. (Cruciferae, tribe Brassiceae ) Flora Mediterránea 8: 25-29.

תכונות וזיהוי

 • הפרחים צהובים

  הפרחים צהובים

 • שעירות העלה בעלת מראה כוכבי, השערות צפופות בצברים על מעין בליטות, יש שערה אחת מרכזית עבה שממנה מסתעפות כמה שיערות צידיות

  שעירות העלה בעלת מראה כוכבי, השערות צפופות בצברים על מעין בליטות, יש שערה אחת מרכזית עבה שממנה מסתעפות כמה שיערות צידיות

 • בשיא הפריחה הצמח מכוסה בהרבה פרחים צהובים קטנטנים

  בשיא הפריחה הצמח מכוסה בהרבה פרחים צהובים קטנטנים

צורת חיים:
המיקריפטופיט (עשב-רב-שנתי)
קוצניות:
צמח שאינו קוצני
בשרניות:
לא בשרני
הסרת הנוף בעונה הקשה:
בן-חלוף
צבע הכותרות או העטיף:
צהוב
ביתיות ומיניות:
פרחים דו-מיניים בלבד
אחידות המנבגים או הזרעים:
זרעים ופירות אחידים
חודשי הפריחה:
אפריל, מאי
סידור העלים:
מסורגים (עלה אחד בכל מפרק)
טיפוס העלה:
פשוט
שפת העלה או העלעל:
חרוקה
עלי-לוואי:
ללא עלי-לוואי
בית גידול:
צומח עשבוני ים-תיכוני
טיפוס התפוצה:
ים-תיכוני - אירנו-טורני
עמידות ליובש:
עמידות למלח:
גדל בקרקעות שאינן מלוחות
זיקה לבתי גידול מופרעים:
בערך חצי בבתי-גידול טבעיים , וחצי בקרבת האדם

שיוך סיסטמטי

מערכת-על:
צמחי הזרעים
מערכה:
מכוסי הזרע
מחלקה:
דו-פסיגיים
משפחה:
מצליבים
סוג:
כרבה