סרגלי פנולוגיה

 • ינואר1
 • פברואר2
 • מרץ3
 • אפריל4
 • מאי5
 • יוני6
 • יולי7
 • אוגוסט8
 • ספטמבר9
 • אוקטובר10
 • נובמבר11
 • דצמבר12
פריחה


תפוצה

יחנוק המלחות - מפת תפוצה

אזורים גאוגרפיים בישראל

חבלי צמחייה

תאור והערות

צמח טפיל חסר עלים (מכאן שמו – יחנוק). בסיס הגבעול מעובה בהדרגה לפקעת ממנה יוצאים שורשי הצמח החודרים לשורשי שיחים (בעיקר בני משפחת הסלקיים) ומנצלים מהם חומרי מזון – תוצרי הטמעה, שאותה לא מבצע היחנוק. בחורף עד תחילת האביב בוקעת מהקרקע תפרחת בשרנית והדוקה המורכבת מניצנים רעופים. צורתה החרוטית מאפשרת לה לבקוע מהקרקע כלפי מעלה. התפרחת היא שיבולת מוארכת והפריחה מתקדמת מלמטה כלפי מעלה. חפי הפרח לבנבנים ושוליהם קרומיים וגלוניים. הגביע בן חמש אונות ברורות. הכותרת צינורית כפופה ומסתיימת בחמש אונות סגולות, אורכה כ-4 ס”מ. צינור הכותרת לבן. בלוע הפרח נמצאות שתי בליטות צהובות (ניכרות כשקעים מצידו החיצוני התחתון של הפרח). צוף המופרש בתחתית צינור הכותרת מושך דבורים גדולות מאביקות. הפרי הוא הלקט הנפתח בשתי קשוות, ומכיל זרעים זעירים רבים מאד.

יחנוק המלחות גדל בארץ במדבריות הנגב המערבי, בקעת ים-המלח, הערבה והנגב הדרומי. הוא משתייך לסקציה Cistanche , שהיא הסקציה הגדולה והמורכבת ביותר בסוג יחנוק. הקשרים הפילוגנטיים והמורפולוגיים בין מיניה לא ברורים וסבוכים, מה שהופך אותם לקשים להגדרה.
יחנוק המלחות מאופיין בצינור כותרת לבן או לילכי בהיר ובאונות כותרת סגולות בולטות. יחנוק המלחות נבדל מיחנוק המדבר בעיקר בצבעי הכותרת. יחנוק המדבר נפוץ יותר, תפרחתו גבוהה וגדולה יותר ופרחיו צהובים, או צהובים–סגולים). ההבדלים המורפולוגיים המופיעים בספרות בין שניהם חלשים ומראים שונות גבוהה בשדה בארץ. באוכלוסיות צפון הערבה ודרום ים המלח נמצאים לעיתים בני כלאיים בין שני המינים. בנגב, לעומת זאת, הם לא יוצרים אוכלוסיות מעורבות, וככל הידוע אין צורות מעבר. מסיבה זו, איננו בטוחים אם ראוי להתייחס ליחנוק המלחות כאל מין נפרד מיחנוק המדבר, או כאל זן או תת-מין בעל מופע צבע שונה. מכיוון שזהו מין מקובל בעולם ויוצר גם אוכלוסיות טהורות בארץ ובירדן, אנחנו מקבלים אותו כאן כמין נפרד, אך עם הסתייגות קלה.
בדרום הערבה גדל מופע סגול של יחנוק המדבר, הניכר בצינור גביע צהוב ואונות כותרת סגולות. אוכלוסיות אלה מיוחסות לעיתים ליחנוק המלחות, אלא שהן שונות ממנו במובהק בצינור הכותרת הצהוב של הפרחים ובחפים הכהים.
בארץ נמצא גם יחנוק צמיר –  C. fissaהמאופיין בשעירות צמירה על החפים, החפיות, הגביע והכותרת, וגדל בהר הנגב.
יחנוק המלחות הוא מין צפון-אפריקני בעיקרו, הנמצא גם בערב הסעודית ובירדן. בארץ הפונדקאים שלו הם מיני אשל ומלוח קיפח בבקעת ים-המלח ובערבה, ונואית קוצנית או יפרוק המדבר במערב הנגב.

ליחנוק המלחות אין קשר אקולוגי למלחות דווקא, והוא נקרא כך משום שבמשך שנים טעו וחשבו אותו למין אחר – C. salsa שאינו גדל בארץ. C. salsa מאופיין בשעירות צפופה על החפים ועל ציר התפרחת.

יחנוק המלחות הוגדר מחדש כ- C. violacea  בשנת 2019 ע”י כריס ת’ורוגוד, דר בן-נתן ואורי פרגמן-ספיר. למרות שהשם יחנוק המלחות ניתן כתרגום השם הלטיני C. salsa – ראינו לנכון להשאיר בינתיים שם זה כשמו העברי של C. violacea.

ד. בן-נתן וא. פרגמן-ספיר, 2020

למידע נוסף מהספריה הבוטאנית

שמות נוספים

שם עברי מנוקד (מילון אקדמיה):
יַחְנוּק הַמְּלֵחוֹת

תכונות וזיהוי

 • צינור הפרח לבן ובלועו 2 בליטות צהובות, אוגן הכותרת סגול

  צינור הפרח לבן ובלועו 2 בליטות צהובות, אוגן הכותרת סגול

 • החפים והחפיות קרומיים וגלוניים בשוליהם. הגביע בעל 5 אונות, אחת מהן קצרה מעט מהאחרות. על פי הספרות, אחד ההבדלים המורפולוגיים המעטים בין י. המלחות לבין י. המדבר הוא שביחנוק המדבר אונת גביע אחת קצרה מ-4 האחרות, וביחנוק המלחות - שתי אונות קצרות יותר משלושת האחרות. הבדל זה לא עובד בשטח בארץ כנראה.

  החפים והחפיות קרומיים וגלוניים בשוליהם. הגביע בעל 5 אונות, אחת מהן קצרה מעט מהאחרות. על פי הספרות, אחד ההבדלים המורפולוגיים המעטים בין י. המלחות לבין י. המדבר הוא שביחנוק המדבר אונת גביע אחת קצרה מ-4 האחרות, וביחנוק המלחות - שתי אונות קצרות יותר משלושת האחרות. הבדל זה לא עובד בשטח בארץ כנראה.

צורת חיים:
המיקריפטופיט (עשב-רב-שנתי), טפיל
קוצניות:
צמח שאינו קוצני
בשרניות:
הגבעול בשרני
הסרת הנוף בעונה הקשה:
בן-חלוף
צבע הכותרות או העטיף:
לבן, סגול
ביתיות ומיניות:
פרחים דו-מיניים בלבד
אחידות המנבגים או הזרעים:
זרעים ופירות אחידים
חודשי הפריחה:
אפריל, מאי, מרץ
סידור העלים:
טיפוס העלה:
קשקש
שפת העלה או העלעל:
אחרת
עלי-לוואי:
ללא עלי-לוואי
בית גידול:
חולות, מדבר
טיפוס התפוצה:
סהרו-ערבי
עמידות ליובש:
עמידות למלח:
גדל בקרקעות מלוחות
זיקה לבתי גידול מופרעים:
גדל בבתי-גידול טבעיים בלבד

שיוך סיסטמטי

מערכת-על:
צמחי הזרעים
מערכה:
מכוסי הזרע
מחלקה:
דו-פסיגיים
משפחה:
עלקתיים
סוג:
יחנוק