רצועית הגליל כביש הר מירון, מפקד רב שנתי

עמוד הבית פורומים צמחי הבר של ישראל רצועית הגליל כביש הר מירון, מפקד רב שנתי

מוצגות 19 תגובות – 1 עד 19 (מתוך 19 סה״כ)
  • מאת
    תגובות

כבר כתבתי כאן בעבר על הרצועית, ש”מתעקשת” לצמוח בשולי הכביש, והויכוח על הפגיעה בה. השנה נספרו מעט פרטים בתאריך 07/05, לפני הפריחה. אתמול ראיתי אותן בשיא פריחה. אני מסיקה ממעקב רב שנים כי כמות הגשם באביב משפיעה על “ההחלטה” של הפקעת אם להוציא השנה עמוד פריחה. אחרי שנתיים של מספרי שיא ברצועיות בעקבות גשמים רבים, השנה באזור ירדו פחות מהממוצע. לדוגמה – משישיית עמודי הפריחה בשנה שעברה (צילום מצ”ב), השנה לא צץ שם אף לא עמוד אחד. להלן המספרים לאורך השנים. יש להדגיש כי הספירה נעשית בהליכה רגלית בלבד, מחניון הפיסגה עד מצבת האבן הגדולה בסיבוב החד, הלוך במורד הכביש בשול אחד וחזור במעלה בשול שני. בעצירות דילוגים עם הרכב אין בטחון לאיתור אמיתי של כל הפרטים.
    שנה פרטים
    2003 30
    2014 30
    2015 31
    2016 14
    2018 19
    2019 27
    2020 40
    2021 14

{26060-70}
    {26060-72}
    {26060-74}

צחי פז
    משתתף

תודה טליה – מידע מעניין!
    האם יש לך נתוני גשם בפילוח לפי חודשים, במהלך השנים בהם צפית ברצועית? האם זה ממש ברור שגשמי אביב עושים את העבודה? או אולי פיזור הגשמים במהלך הסתיו והחורף?
    יכול להיות מידע שימושי
    תודה על השיתוף
    צחי

ענין הגשמים הוא מחשבה שלי, לא הוכח מדעית. כוונתי לגשמים של סוף העונה – מרץ.
    יש לי רישום גשמים בפיזור חודשי במקום מגורי מתת. בהר מירון יורד יותר גשם, אך מניחה שהחלוקה תהיה דומה.
    ראה מצ”ב קישור לאתר מידע אמין של פיזור הגשמים. באזור הגליל העליון – אילון, ברעם, חרשים (אתה בוחר את שם הישוב בחלונית ייעודית בצד שמאל) הם אתרים שיכולים להציג תמונה טובה בקירוב למירון. https://rain.cabri.org.il/Harashim

צחי פז
    משתתף

תודה טליה,
    הסתכלתי ברפרוף ואיני רואה סיבה קופצת לעין המסבירה את הפחיתה המשמעותית בכמות עמודי התפרחת השנה. לדוגמה, כמות הגשם ב שנים 13-14 ו 14-15 היו דומים מאוד לכמות המשקעים השנה (לרבות באביב) ולפי הדיווח שלך היו מספר פרטים גבוה בשנים הללו.
    כמובן שזה עדיין לא נחשב “מדעי” אבל לדעתי הסיבה נעוצה (במקרה הספציפי הזה) לעבודות מע”צ ולא לגשמים מכיוון שמדובר בשולי הכביש.
    בכל מקרה זה מעניין מאוד ושווה להשקיע בלימוד ואיסוף נתונים על מנת ללמוד על שימור האוכלוסיה.
    צחי

הי צחי, ייתכן ואני טועה בנושא הגשם
    הכביש שייך לצבא עוד בטרם הכרזת השמורה, מכח תוכנית מתאר מנדטורית, לא למע”צ. לא היו כלל עבודות בכביש בשנים האחרונות. העבודות שעוררו הרבה זעם היו בשנת 2013. ובשנה שאחרי העבודות כבר היו חזרה 30 פרטים. אכן זו תעלומה שהרצועית ממש ממש מעדיפה את שולי הכביש. בצידי הכביש יש קרחות-חורש של קרקע קירטונית, אני בוחנת אותן בכל סקר, ושם לא צומחות רצועיות. יש עוד פרטים בודדים במצפור נריה (2), בהר פועה (1), לאורך דרך השריפות מחומימה למירון (2). אך זו עובדה ששולי הכביש הם בית הגידול המועדף עליהן, אולי צירוף של תאורה ומשק מים משופר בגלל תוספת הנגר מהכביש….

אצל הרבה גאופיטים, אחרי הפריחה ופיזור הזרעים ניבנה מאגר המזון לשנה הבאה. שלב זה מאוד משמעותי לצימוח והפריחה של השנה הבאה.
    אצל הרצועית, הפקעת שהתמלאה בשנה הקודמת תצטמק ותתרוקן כשיעלה ממנה עמוד הפריחה הנוכחי, ובמקביל תתפתח פקעת חדשה לשנה הבאה.
    (כשפקעת אחת מתרוקנת והשניה מתמלאת, זה הזכיר לקדמונים שקיק אשכים, ומכאן שם המשפחה. Orchis=אשך).
    לעניות דעתי תנאי הסיום של השנה הקודמת (גשם, אור, רמיסה וכד’) הם שקובעים את הפריחה של השנה הנוכחית.
    במעקב אחרי גודל האוכלוסיות יש להביא בחשבון שחולפות שנים ארוכות בין פיזור הזרעים והנביטה עד לפריחה הראשונה.
    יתכן שהרצועית לא ‘מעדיפה’ את שולי הכביש. כשיחלפו שנים ונראה היכן נבטו רצועיות חדשות והגיעו לפריחה, נוכל אולי לומר מהו בית הגידול המתאים להן.

רב הרצועיות המוכרות לנו היום (ברשימה לעיל שכחתי כמה מהן, למשל בחלקת הארזים) כולל הבודדות שלא לצד הכביש, מוכרות בדיוק באותו נ”צ מסקרי שנות ה 80′ של המאה ה 20′. זה מדהים שלקחנו נ”צ שנרשם לפני 40 שנה ומצאנו ממש באותה נקודה רצועית (השתיים לאורך דרך האש שמקיפה את ההר מצפון מזרח). גם אלה לצד הכביש מוכרות מסקרי בי”ס שדה. המידע מסקרי בי”ס שדה לאורך הכביש הניב גם כ 30 פרטים. אולי לאסף שיפמן יש מידע על יותר פרטים בעבר.
    לגבי התגובה של סיקו: בעקרון נכון שלעונה הקודמת השפעה על מילוי הפקעת אבל השאלה למה יש בפירוש רצועיות שלא יוצאות כל שנה, לכן הנחתי מן מצב שאם הרצועית “חשה” יובש גבוה בקרקע, וזה יכול להיות גם תנאים של מיקרו-מיקום, היא “מניחה” שלא תצליח השנה למלא חזרה את הפקעת ו”מחליטה” לא להשקיע השנה בנוף על אדמתי…

גם אם המשקעים הם הקריטריון היחיד, יש להביא בחשבון את עוצמת ופיזור הגשמים על פני העונה.
    בנוסף –
    עירור גאופיטים עפי”ר תלוי גם בטמפרטורות (ירידה עונתית, או ‘נפילות’ טמפ’ קיצוניות בין יום/לילה), שינויים בהתארכות שעות האור/חושך ביממה, או הטלת צל ע”י צמחים סמוכים.
    וכמובן תנאי הסיום של השנה הקודמת.

Yoav Gertman
    משתתף

יופי של סיקור ותוספת משלי.
    לפני שנה בתחילת יוני סקרתי עם אסף שיפמן ואישי טלמון.
    היו 48 עמודים פורחים. השנה אתמול בגלל תקלה בעיניים,רק את שנראה שנסקרה על ידי טליה.
    בשנים קודמות זיהיתי עלי רצועית כבר בפברואר.זה לגבי היחכוח על השפעת הגשם.
    לש מידע ,היו רצועיות גם ליד הר פועה.
    מציע לעשות סקר נוסף בעוד שבוע או שבועיים. יתן שחלק מהצמחים פשוט לא ראינו.
    בשנה ראשונה שראיתי רצועיות ליש הכביש,ספרנו בעיקר סביב הסלע עם הכתובת והיו שם 17 פרטים רק שם ולא ספרנו אחרות שהיו לאורך הכביש.

יואב תודה על תוספת המידע. קשה להבין ממה שכתבת את טווח הזמנים עליהם אתה מדווח. מדהים שהזכרת 17 באזור המצבה. בשנה הראשונה שהתחלתי לסרוק, 2003, גם אני ספרתי שם 17 פרטים (ראה מפת הסקר הראשון שלי ב 2003), מאז הכמות שם ירדה מאוד, כנראה בגלל עבודות טרקטור שבוצעו שם בלחץ החשש משריפות. השנה ראיתי שם 3 פרטים. ברור שתחזוקת הכביש על ידי הצבא לאורך העשורים מזיקה לאוכלוסיות הרצועית וסחלבים אחרים לאורך הכביש, למשל דבורנית כחלחלה כבר לא נצפית שם מאז עבודות 2013. אבל נותרות השאלות של הדרישות האקולוגיות להתרבות טבעית של הרצועית, לאור העובדה שיש בצד הכביש כתמים פתוחים שאינם מתאכלסים ברצועית לפחות כבר 20 שנה שאני עוקבת.

Attachments:
    You must be logged in to view attached files.

Yoav Gertman
    משתתף

לפני שנה ולדעתי גם מדובר ב2003 .

צחי פז
    משתתף

ביום שישי ביקרתי את הרצועיות. הסתכלתי על רצועית אחת מסויימת שפרחה בשנה שעברה, והשנה מצאתי רק עלים יבשים ללא עמוד פריחה. אמנם רק פרט אחד אבל מעניין יהיה לעקוב אחריו באופן רציף ורב שנתי.

אסף שיפמן
    משתתף

כמה תיקונים והערות.
    העבודות בהר בוצעו בשנת 2012. בשנת 2013 לא נמצאה אף רצועית בצד הצפוני של הכביש. בשנת 2014 נמצאו 8 רצועיות ובשנת 2015 אף רצועית. הרצועיות בצד הצפוני של הכביש אף פעם לא חזרו למצבן לפני העבודות בכביש.
    הרצועיות התפשטו במשך השנים דווקא במורד הכביש בצד שמתחת לאנדרטה. כ 100 מטר מתחת לאנדרטה צמחו כ 12 פרטים עד שהרשות בנתה שם גדר וכל הרצועיות הושמדו ללא תקומה. אגב, אותה הגדר נבנתה באזור האנדרטה ומעליו שם הושמדה קבוצת רצועיות שצמחה שם שנים ובינהן פרט עם עמוד פריחה של כ 100 ס”מ.
    בקשר לדבורנית הכחלחלה – הדבורנית בהחלט לא נעלמה מצידי הכביש הצפוניים ואין שנה שלא ראיתי שם דבורניות כחלחלות.
    אסף שיפמן

אסף שלום, שמחה שהגבת. הרצועיות נפגעו מעבודות המתבצעות לאורך הכביש בדרישת הצבא, עם נסיונות של רטג למזער נזקים, אולי לא תמיד בשיא היעילות. שמחה שאתה עדיין מאתר דבורניות כחולות לאורך הכביש, בסרטון שלך “רקוויאם לרצועית” ציינת שהן נעלמו לתמיד… אך:
    הנתונים של סיקרי הרצועית שמורים במחשבי רט”ג. מכיוון שלאורך הכביש את הסקר אני מבצעת, אז אני יודעת מה רשמתי, מצ”ב מפות התצפיות שלי ברצועיות בשנים 2014- 2015, כך שאינך יכול להגיד שבשנים אלו היו רק 8 או כלל לא! ליד כל נקודה רשום מספר כמה פרטים היא מייצגת, אלא אם אתה טוען שאני מזייפת נתונים… רבים מהמעיינים באתר זה מכירים באופן אישי את עבודתי, ומניחה שלא יסכימו לגישתך זו.

Attachments:
    You must be logged in to view attached files.

אסף שיפמן
    משתתף

שלום טליה
    אני לא מפקפק באמינות הסקרים שערכת. אך 2014 היא שנתיים לאחר העבודות בכביש שנערכו ב-2012 ולא ב 2013. אני ראיתי בשנת 2014 רק 14 פרטים בצד הצפוני בלבד. האם יתכן שספרת 30 פרטים משני צידי הכביש? אגב, כמה פרטים ספרת בצד הצפוני של הכביש בשנת 2013?
    באשר לדבורנית הכחלחלה. בשום מקום בסרט על הרצועית לא הוזכרה הדבורנית הכחלחלה בשום הקשר. אגב, הסרט נעשה על ידי בתי עופרי גלילי ולא על ידי.
    באשר לחלקה של ה”רשות” בסיפור. אין לי שום מילה טובה לכתוב עליהם. לאחר שהתרעתי בפניהם על העבודות בהר שכלל לא היו ידועות להם, הם שלחו פקח למקום כדי שילווה את העבודות. הפקח לא קיבל שום הוראות מה עליו לעשות. אני חושב שהוא אפילו לא ידע היכן בדיוק הצמחים עליהם צריך להגן. כך קרה שבשלב כיסוי התעלה שפכו חצץ גם על השוליים ואחר כך גם הדקו עם מכבש. לא הייתה שום מחשבה איך להגן על הצמחים והיו דרכים, למשל, בלית ברירה, להעתיק את הרצועיות לשוליים הדרומיים של הכביש. הייתה אדישות אשר התבטאה ביתר שאת כאשר אוכלוסיות רצועיות שהתבססו יותר מאוחר מעל האנדרטה ומתחתיה הושמדו באחת על ידי הרשות שבנתה שם גדר. פה כבר אי אפשר להאשים את הצבא, אולי יאשימו את הקבלן?
    עכשיו בדקתי את תוצאות הסקר משנת 2014 שצרפת. אם ננכה את שמונת הפרטים בקצה התחתון של הכביש שעליהם לא ידעתי, אכן צמחו בצד הצפוני 8 פרטים בלבד לעומת עשרות לפני העבודות.
    אסף שיפמן

המספרים הנמסרים בסקרים שלי הם עבור שני צידי הכביש יחד, ללא הפרדה בין הצפוני לדרומי (אם כי ניתן להפריד מהרישומים כי תמיד הלכתי ורשמתי בצד אחד וחזרתי ורשמתי בצד השני). את הסקר הראשון בצעתי ב 2003 וגם אז הגעתי ל 30 פרטים, ולא לעשרות רבות כפי שאתה מוסר, מהנתונים בספר האדום נמסרים עבור נ”צ הכביש והפיסגה 31 פרטים וסך הכל לגליל העליון 44 פרטים. לא בצעתי את הסקר בכל שנה.
    השישיה שצילמתי שנה שעברה, שתמונתם מוצגת בתחילת הדיון הזה ומצורפת כאן שוב במבט עם הכביש וכן לאחר שבוע כבר בפריחה – הם למשל, צומחים בצד הצפוני של הכביש וכן די במעלה, נ”צ 238492/766911, השנה לא יצא מהמקבץ הזה אף עמוד פריחה.
    העבודות היו ידועות לרטג חודשים ארוכים, כי היו דיונים רבים איך לבצע את העבודות למזער את הנזק בשוליים – הצבא דרש לחפור את כל התעלה בשול הצפוני עצמו! ואנחנו (הייתי בעצמי בדיונים אלו) התעקשנו בישיבות איתם שיבצעו את ההטמנה בחיתוך באמצע הכביש, וזה מה שבוצע, למרות שייקר מאוד את העבודה. בזמן הביצוע עצמו הפקח אכן לא פיקח כראוי ולא מנע גריפת חומר סלילה אל השוליים. ועבודות הגידור אכן בוצעו בצורה חמורה, תוך הכנסת כלי כבד לגירוד הצמחייה, שגרמה גם לי “להשתולל” מול המנהלים שלי.

{26065-66}
    {26065-68}

בחרמון הרצועית פורחת רק עכשיו, שולי עמק מן

{26065-88}

אסף שיפמן
    משתתף

איני רוצה להכנס לויכוח אישי עם טליה אך כשמצטטים צריך לדייק בציטוט. לא כתבתי שצמחו עשרות רבות של רצועיות בצד הצפוני , כתבתי שצמחו עשרות וזה בהחלט מדויק.
    אני מקווה שהרשות הפיקה לקחים מההתנהלות הכושלת בטיפול ברצועיות.
    ביקרתי אתמול בהר מירון ונראה לי ששולי הכביש ברוחב של כמטר מטר וחצי רוססו בחומר הדברה נגד עשבים. העשבים שם יבשים לגמרי לעומת שוליים יחסית ירוקים בטווחים שמעל 1 עד 1.5 מטר מהכביש. אולי זו הסיבה למספר המועט של הרצועיות השנה.
    אסף

מוצגות 19 תגובות – 1 עד 19 (מתוך 19 סה״כ)

יש להתחבר למערכת על מנת להגיב. התחבר או הירשם