קצת מחוף הגליל המערבי, היום

עמוד הבית פורומים צמחי הבר של ישראל קצת מחוף הגליל המערבי, היום

מוצגות 10 תגובות – 1 עד 10 (מתוך 10 סה״כ)
  • מאת
    תגובות

חרחבינה חופית -ניצנים
    פרגה צהובה – מעט אחרי שיא הפריחה

{26056-51} חרחבינה חופית
    {26056-53} פרגה צהובה

ארכובית החוף פורחת במרבית חודשי השנה.
    חלבלוב שרוע

{26056-58} ארכובית החוף
    {26056-60} חלבלוב שרוע

בקיה אנטולית סיימה לפרוח. גם השנה נוכחתי שבהרבה תרמילים יש רימות הזוללות את הזרעים.

{26056-63} בקיה אנטולית
    {26056-65} בקיה אנטולית

שפע של דבקה זנובה ליד כפר-יסיף, מעט בערוץ של נחל זך, והרבה בחוף. הפריחה תתחיל ממש בימים הקרובים.
    משהו אישי לסיום: כדי להגן על צמחים בגליל כגון נורית נימית, לימוסלת המים, רופיית הים, נורית ארסית, עשנן הגליל, כשות ראוס וכו’ וכו’, אני נמנע מלפרסם את מיקומם. עצוב…

{26056-68} דבקה זנובה
    דר בן-נתן
    דר בן-נתן
    משתתף

היי סיקו,
    יופי של דיווח. אני מבין את הרצון שלך להגן על המיקומים, אבל רצוי שיהיו קיימים בבסיס נתונים כלשהו, גם אם מוסתרים, אחרת יאבדו תיעוד ומידע יקרים שיכלו להועיל בהערכת מצב האוכלוסיות של אותם מינים ובהחלטות לגבי פעולות שימור…
    ספציפית בעניין הנורית – נורית נימית היא מין קשה לזיהוי, מאחר וגודל הפרחים משתנה במינים הקרובים לה – נורית המים ונורית כדורית. מבדיקה שערכתי בעשביה בשנה שעברה, התברר שקיימים שם איסופים של נ. נימית שזוהו נכונה רק מבריכת דורה (ושם חסר לנו מידע על מצב האוכלוסיה, ולא ברור האם היא עוד קיימת). מכיוון שהתיעוד חסר, אודה לך מאד אם תוכל לאסוף ממנה קצת ולשלוח ייבושים לעשביית האוניברסיטה העברית (או לעשביית א. תל אביב במוזיאון הטבע) כמה גבעולים בודדים עם פרחים ועלים יספיקו. אשמח מאד גם אם תדווח באתר האדומים עם נקודה מטושטשת, אבל האיסוף חשוב יותר. כנ”ל לגבי הלימוסלה (צפית בה גם השנה?). כדי להכניס מין חדש לפלורה של ישראל, צריך שיהיה תיעוד עשביה כגיבוי, וכרגע לפחות, לא ידוע לי שקיים כזה ללימוסלה, וחבל.
    בכל מקרה, תודה על הדיווחים!

אנסה לקצר ככל הניתן:
    שנים רבות אני מטייל להנאתי במקומות שהם ברובם off the beaten tracks, ונתקל בבע”ח, צמחים, תופעות גיאולוגיות, ארכיאולוגיות וכו’ – והכי כיף: שקט, רועים ומשפחות פלאחים. באופן טבעי תיאבון הסקרנות והידע גדלים. האתר הנוכחי היה לי מקור ללימוד ושיתוף.
    אלא שבשנים האחרונות עולים כאן (וברשת) הרבה
    (א) בקשות למיקום * מדוייק* של צמחים בסכנת הכחדה.
    (ב) דווחים של ‘מסעות ציד’. בודדים ו/או חבורות מתארגנים לנסיעות אל אתרים הידועים מראש כדי ‘לכסות’ ולצלם כמה שיותר צמחים אדומים.
    לכן הפסקתי לדווח כאן (ובאתר האדומים) על מיקום הנדירים. ובכל זאת, כמעט אחרי כל דווח (בקיית יזרעאל, עשנן הגליל, לימוסלת המים וכו’ וכו’) מגיעים אלי מסרים אישיים המבקשים מיקום מדוייק, שאקח אותם למקום ו/או לשלוח זרעים.
    ברור לי שאם אתן כאן הוראות הגעה מדוייקות ללימוסלת המים, הכריך מנחל אשחר וכד’ – הם ייפגעו קשות או ייכחדו על מזבח הצילום, הפרסום ברשת – והלייקים…
    מקווה שדעתי הובנה, בין אם מסכימים או לא.
    # את לימוסלת המים ראיתי גם השנה בתחילת הפריחה ודווחתי לאורי. עברתי שם אתמול, ובגב היבש היו פרטים של סמר מצוי.
    # לעניין שליחת הייבושים לעשביה, זה ימתין לעונות הפריחה בשנה הבאה.
    עוד מעט אעלה דווח מהשוטטות שלי אתמול, וכמו שכתבתי שלשום לאחד המשתתפים כאן, זה יהיה הדווח האחרון להרבה זמן – מהסיבות שציינתי למעלה.

דר בן-נתן
    דר בן-נתן
    משתתף

כמו שכבר אמרתי לך בכמה הזדמנויות – אני מבין ומסכים עם הצורך שלך להגן על אתרים מיוחדים מפני חבורות צלמים וחובבים שמסבים נזק לאוכלוסיות קטנות ולמשארים נקודתיים, ואני לפעמים מסרב לחלוק מידע כזה כשמבקשים ממני, ולרוב גם לא משתף בכלל תמונות או מדווח בפורומים ורשתות חברתיות.
    למרות זאת – המידע הזה, חשוב שיהיה מתועד ושמור איפשהו. גם למטרות שמירת טבע וגם למטרות מדעיות.
    לגופי שמירת הטבע קשה להגן על אתרים שאינם מכירים, ואי אפשר לגדל גרעיני רביה להשבות ולהפצה בגני מקלט ללא זרעים. צמחים שאיננו יודעים על קיומם או על המיקום שלהם ירשמו כנכחדים (למשל נורית נימית) או לא ירשמו כלל (למשל הלימוסלה והכריך שלך) במאגרים ולא יתאפשר להקצות משאבים למחקר ושימור שלהם.
    אם מינים נדירים יעלמו באזורך כתוצאה מפעילות האדם, החוסר במידע יקשה לכמת נכונה את הנזק שנעשה לאוכלוסיות האלה ולהמליץ על פעולות שימור נכונות, וכו’ וכו’. יש אינספור דוגמאות לאתרים רגישים וחשובים שלא היו ידועים לרשויות ובשל כך אושרה בהם בניה ללא התנגדות, או שנפגעו בדרכים אחרות.
    אני שותף לדאגה שלך ולרתיעה מפני “טוויצ׳רים” שעשויים לפגוע באתרים הקטנים והרגישים האלה. אבל ללא תיעוד מסודר, המידע הזה יאבד ולא יועיל לאיש או לצמח.
    אני לא מבקש ממך לשתף מיקומים רגישים עם כל המרשתת. כפי שאתה יודע, אתר האדומים מציע את האפשרות להציג במפה הציבורית נקודה מטושטשת, שאי אפשר יהיה למצוא את המיקום על פיה. במידע הזה לא יעשה שימוש לרעה – בדרך כלל אנחנו גם לא חוזרים בסקר האדומים לנקודות שדווחו לאחרונה אם לא נדרש תיעוד מיוחד נוסף, כך ששום נזק לא יוסב להן.
    ואם ידוע לך על שימוש לרעה שמישהו הצליח לעשות בנקודות שמוצגות במפות באתר האדומים – תגיד, וננסה לחשוב על פיתרון. אני ספציפית וצוות האתר ככלל רוצים בשימור הצמחים האלה לא פחות ממך.
    אני מבין את הרצון שלך להפסיק לדווח, אבל אני מקווה שתגליות חשובות תראה לנכון לשתף בכל זאת – וגם אם לא כאן, יש לך את המיילים שלי ושל אורי.

אהלן דר,
    מסכים עם לא מעט מדבריך, ומעדיף לא להטריח ולהכביר כאן מילים.
    1. הנייד שלי התרסק בתאונת הדרכים שעברתי, ובו הרבה כתובות. אם תרצה, העבר לי את המייל ו/או הווטסאפ שלך דרך אורי או מימי. מדי פעם מדווח להם ומתייעץ איתם.
    2. הלימוסלה כבר יבשה לחלוטין, ותמתין לשנה הבאה. בגלל התאונה קצת קשה לי להתנייע, אבל אשתדל להגיע שוב בקרוב לנורית הנימית ולכריך מנחל אשחר. ייבוש ותמונות של הכריך שלחתי לפני כמה שנים לשמידע אותו לקחתי לאתר, וכך גם עשה אורי לאחרונה כשביקרנו שם.
    3. עטיינית דו-אבקנית לא ראיתי מעודי. כף-חתול זוחלת ראיתי לאחרונה לפני שנתיים באזור העיר עכו. צריך לבדוק שם שוב, כי בשנה האחרונה מתבצעות שם עבודות, ויש בסביבה הזאת לא כמה וכמה “אדומים”.
    4. מצרף תמונה של הלימוסלה מה-26 בינואר השנה.
    5. כל השאר אם תרצה – בפרטי.

{26060-82} לימוסלת המים
    דר בן-נתן
    דר בן-נתן
    משתתף

היחיד שמטריח כאן הוא אני 🙂
    – אעביר לך דרך אורי
    – אם יש כבר ייבושים של הכריך אצל אורי, הם יגיעו ממנו לעשביה ואוכל למצוא אותם, אז אין צורך לאסוף ממנו עוד. אבל מהנורית חשוב לאסוף, אם יתאפשר לך.
    – תודה, טוב לשמוע שכף-חתול זוחלת עוד קיימת בעמק עכו. נראה שהיא לא מדווחת כמעט בעשור או שניים האחרונים וכנראה האוכלוסיות שלה בערבה ובבקעה התדלדלו. אישית אני מכיר רק אתר אחד.
    תודה על הכל, ובעיקר תרגיש טוב!

דר, תוך כדי ההטרחה ההדדית שלנו, נזכרתי:
    לפני שנה כשנתקלתי וצילמתי את הלימוסלה, שלחתי לאורי לזיהוי. חששתי שהתשובה תתעכב ולכן לקחתי שני פרטים לייבוש. נגשתי עכשיו לספר העתיק שלתוכו אני נוהג לדחוף עשבים, ומצאתי בו ייבושים של שתי הלימוסלות + של זון רב-פרחים + ייבוש ישן וטוב של הכריך מנחל אשחר ששכחתי לשלוח להגר.
    כשתחדש את הקשר, צרף את כתובת העשביה.

{26060-99} לימוסלת המים
    {26061-01} לימוסלת המים
מוצגות 10 תגובות – 1 עד 10 (מתוך 10 סה״כ)

יש להתחבר למערכת על מנת להגיב. התחבר או הירשם