עזרה בזיהוי: האם מין חדש של ורוניקה בחרמון?

עמוד הבית פורומים צמחי הבר של ישראל עזרה בזיהוי: האם מין חדש של ורוניקה בחרמון?

מוצגות 5 תגובות – 1 עד 5 (מתוך 5 סה״כ)
 • מאת
  תגובות
 • #2605512

  צמח ננסי, בגובה כ-2 ס”מ, צולם בטיול של קבוצת מטיילי יום ד’ בעמק בולען ב-10/5/2021 (הצילום של אורי שטיין). בדיקה של מיני הוורוניקה מהפלורה הטורקית מעלה את האפשרות שזוהי ורוניקה פעוטה (Veronica pusilla Kotschy) הידועה (בין השאר) מסוריה ולבנון.

  לאורי: עניתי לשאלתך בקשר לוורוניקה אפרפרה וארוכת שיבולת-התגובה עלתה לדף 2 של הדיווח. תמצית התגובה: לענ”ד 2 המינים מצויים בחרמון, והם שונים בצורה בולטת באורך העלים ובמאפיינים נוספים המפורטים בחלקם במגדיר הצהוב, וביתר פירוט בפלורה הטורקית. את ההבדלים בעלים ניתן לראות גם ב-2 התמונות שהעליתי בדיווח.

  {26055-11}
  #2605517

  למה לא ורוניקה דביקה ? יודע שיש לה בדרך כלל פרח כחול.
  לגבי הורוניקות הרב-שנתיות לא שוכנעתי, אלמד את זה יותר לעומק.
  דש מיוון…

  #2605519

  זה לדעתי לא ורוניקה דביקה…מעבר לעניין הצבע, שהוא חשוב בפני עצמו בוורוניקות, הפירות שונים מאד: בו. דביקה שתי האונות מפושקות, ואילו ב”פעוטה” אחד המאפיינים הוא פרי ששתי אונותיו זקופות (“סינוס צר”), כמו בצילום מהבולען. גם העלים בו. דביקה רחבים ושונים מהעלים המוארכים בורוניקה המצולמת.

  #2605542

  1. האם יש עוד צילומים של הורוניקה “הפעוטה” ?
  2. סכם את ההבדלים בין אפרפרה לארוכת שיבולת ואבדוק בצילומים שיש אצלי.
  תודה

  #2605544

  יש עוד צילומים של הוורוניקה ה”פעוטה” אבל הם מאותה זווית ואין בהם חדש.
  לגבי ההבדלים בין האפרפרה לארוכת שיבולת: 1. הצבע 2. אורך העלים: לפי המגדיר הצהוב באפרפרה עד 12 מ”מ, בארוכת שיבולת 15-30 מ”מ. בפלורה הטורקית מצויין כי באפרפרה עד 7 שיניים בשולי העלה, בארוכת שיבולת 10 ומעלה (את זה רואים גם בצילומי 2 המינים שלי בדיווח).3. באפרפרה רוב העלים מקופלים כמעט לגמרי, חצי על חצי, לאורך. בארוכת שיבולת מקופלים מעט או שאינם מקופלים.4. האפרפרה יוצרת משטחים, ארוכת שיבולת לא. 5. השינון בארוכת שיבולת עמוק יותר ואילו שפת העלה באפרפרה “חרקרוקה” כפי שמציין המגדיר הצהוב. יש עוד הבדלים באורך של חלקי צמח למיניהם, אבל קשה לראות בצילומים, כמו עמוד העלי שהוא ארוך יותר בארוכת שיבולת, וגם הבדלים בכסות השערות.
  אולי הכי טוב יהיה להעביר את הצילומים לבוטנאי כלשהו בארצות בהם הצמחים הללו מוכרים יותר שיביע את דעתו…

מוצגות 5 תגובות – 1 עד 5 (מתוך 5 סה״כ)

יש להתחבר למערכת על מנת להגיב. התחבר או הירשם