נזמית קטנת-עלים? בחרמון. LLamium garganicum var. microphyllum

עמוד הבית פורומים צמחי הבר של ישראל נזמית קטנת-עלים? בחרמון. LLamium garganicum var. microphyllum

מוצגות 5 תגובות – 1 עד 5 (מתוך 5 סה״כ)
  • מאת
    תגובות

שמואל מזר
    משתתף

לפי הספרות קיים בהרי הלבנון וטורקיה זן ננסי של נזמית מקווקוות, הצמח מתאפיין בגובה נמוך עד 15 ס”מ, עלים כמעט עגולים, חרוקים , בגודל עד 2 ס”מ, פטוטרות ארוכות מהטרף. הכותרת כמו זו של נזמית מקווקוות באורך מעל 3 ס”מ. מספר הפרחים בדור קטן ביחס לנ. מקווקוות.
    תואר למדע ע”י אדמונד בואסיה כנזמית קטנת-עלים. יאקוב מנמה במונוגרפיה שלו על נזמית הוריד אותה למעמד של זן.
    שמו הלטיני Lamium garganicum var. microphyllum (Boiss.) Mennema
    גדלה בחרמון בגבהים 1800 מ’ ומעלה , בד”כ בסדקי סלעים. הצילומים מהר-שקד 1850 מ’

{25760-45}
    {25760-48}
    {25760-49}
    {25760-52}
    {25760-53}

להרבה מינים יש זנים או תתי-מין שונים בחרמון לעומת שאר בארץ, שמו יהיה נזמית מקווקוות זן קטן-עלים

Yoav Gertman
    משתתף

שמואל. יופי של עיניים. לא שמתי לב לתופעה בעשרות הגיחות שלי להר שקד וגבוה יותר.אשים לב בעתיד.

שמואל מזר
    משתתף

תודה רבה יואב ואורי
    יואב כדאי לזכור שלפי מנמה המונוגרף של נזמית, גם הזן ה”קלאסי” של נ. מקווקוות שגדל במירון ובגולן גדל עד גובה 3000 מ’, זה מה שבלבל אותי ואולי גם אחרים.
    אבי שמידע כתב על כך בכלנית במאמר על נזמית קטועה ונזמיות נוספות, ובכך אני הולך בעקבותיו : להערכתי קיימות בחרמון הגבוה נוסף לנזמית לופתת עוד 4 נזמיות חד-שנתיות , המצפות להגדרה טובה,.כולן גדלות בהרי הלבנון. הצגתי זאת פה בפרסום קודם.
    נתונים לפי יאקוב מנמה :
    נזמית אהרנברג – מקבוצת נזמית מזרחית – קלה יחסית להגדרה כי עלי התפרחת בעלי פטוטרת.
    ומקבוצת “לופתת” – נזמית ארם-צובא (אלפו), נ. מקרודון ונ. בורנמולרי – שאותן ניתן להגדיר בעיקר לפי הפרי.

שמואל מזר
    משתתף

תודה רבה יואב ואורי
    יואב כדאי לזכור שלפי מנמה המונוגרף של נזמית, גם הזן ה”קלאסי” של נ. מקווקוות שגדל במירון ובגולן גדל עד גובה 3000 מ’, זה מה שבלבל אותי ואולי גם אחרים.
    אבי שמידע כתב על כך בכלנית במאמר על נזמית קטועה ונזמיות נוספות, ובכך אני הולך בעקבותיו : להערכתי קיימות בחרמון הגבוה נוסף לנזמית לופתת עוד 4 נזמיות חד-שנתיות , המצפות להגדרה טובה,.כולן גדלות בהרי הלבנון. הצגתי זאת פה בפרסום קודם.
    נתונים לפי יאקוב מנמה :
    נזמית אהרנברג – מקבוצת נזמית מזרחית – קלה יחסית להגדרה כי עלי התפרחת בעלי פטוטרת.
    ומקבוצת “לופתת” – נזמית ארם-צובא (אלפו), נ. מקרודון ונ. בורנמולרי – שאותן ניתן להגדיר בעיקר לפי הפרי.

מוצגות 5 תגובות – 1 עד 5 (מתוך 5 סה״כ)

יש להתחבר למערכת על מנת להגיב. התחבר או הירשם