מין חדש של קרנונית?

עמוד הבית פורומים צמחי הבר של ישראל מין חדש של קרנונית?

מוצגות 7 תגובות – 1 עד 7 (מתוך 7 סה״כ)
  • מאת
    תגובות

בטיול של קבוצת מטיילי יום ד’ מה-8/2/2021, צילמנו ברכס חזקה צמח ננסי שגדל בקיר כמעט אנכי של אדמה קשה, על מצע של טחבים.
    בבדיקה ראשונית נראה כי הצילומים יכולים להתאים לאחד ממיני הקרנונית המוכר גם מסוריה ולבנון, ושמו המדעי Cerastium semidecandrum (“קרנונית מחומשת”, דהיינו בעלת 5 אבקנים). לפי התאורים שמצאתי באינטרנט אלה צמחים שגובהם בין 1 ס”מ ל-30 ס”מ, וייחודם ב-2 מאפיינים: עלי הגביע בעלי שוליים קרומיים בולטים, ועלי הכותרת משוננים בדרך כלל בראשם ואינם דו-אונתיים כמקובל אצל הקרנוניות. מין זה מקורו באירופה ודרום מערב אסיה, והתפשט גם לאמריקה.
    רצ”ב קישור לתמונות ותאור קצר מאתר פלורה טורקי.

https://www.turkiyebitkileri.com/tr/foto%C4%9Fraf-galerisi/view-album/6553.html

{25943-97}
    {25943-99}
    {25944-01}

וואו ! כמה שונה מקרנונית לקויה ?

1. בק.לקויה 3 עמודי עלי ו-10 אבקנים, במחומשת 4-5 עמודי עלי ו-5 אבקנים
    2. בק. לקויה העלים והחפים סרגליים ארוכים ומחודדים, במחומשת העלים סגלגלים-מוארכים
    3. בק. לקויה עלי הכותרת חצויים בראשם לשתי אונות כמעט עד מחצית אורכן, במחומשת עלי הכותרת משונצים מעט או משוננים
    בראשם

לדעתך זהו מופע כלשהו של קרנונית לקויה?

בר שמש
    חבר

היה רק פרט אחד?
    אני רואה רק שני אבקנים ולא חמישה..
    לי זה יותר נראה כמו “פרט רעב” של סכיכון משונן.

תודה, בר.
    ראינו פרט אחד, יש להניח שניתן למצוא עוד בין הטחבים. אבל מה שאתה מציע יכול בהחלט להתאים, עלי הכותרת המשוננים מתאימים לתמונות שיש באינטרנט של הצמח. מקווה להיות שוב בסביבה בקרוב ולבדוק טוב יותר.

דר בן-נתן
    דר בן-נתן
    משתתף

רואים בתמונות דיי בבירור 2 אבקנים בלבד, לא רואה איך זו יכולה להיות קרנונית. מאד מתאים להצעה של בר – סכיכון משונן. מציאה יפה, לא ראיתי אותו בגולן מעולם

שמואל מזר
    משתתף

גם לי נראה סכיכון משונן, תמונות מיער נמרוד ובראון, נראה לי שראיתי גם ביער ביריה. תמונות מחודש מרץ.
    בד”כ הצמחים זעירים 2-4 ס”מ

{25947-01}
    {25947-02} [סכיכון משונן]
מוצגות 7 תגובות – 1 עד 7 (מתוך 7 סה״כ)

יש להתחבר למערכת על מנת להגיב. התחבר או הירשם