המשך לצמחים לא מזוהים מאזור הביצה סמוך ליער חדרה

עמוד הבית פורומים צמחי הבר של ישראל המשך לצמחים לא מזוהים מאזור הביצה סמוך ליער חדרה

מוצגות 13 תגובות – 1 עד 13 (מתוך 13 סה״כ)
  • מאת
    תגובות

שלום חברים, בתחילת דצמבר צילמתי בשולי יער חדרה הצפוני לכביש 65, סמוך לאזור ביצתי / מוצף
    מספר צמחים ביניהם חלבלוב החוף בלי קרניים בראש בלוטות המעטפת, חומעת החוף… ונותרו עוד.
    הפעם אני מצרף צמח שבהתחלה ראיתי בו ארכובית, אך בהמשך נותרתי ספקן. מופיעה מושית השבע
    בין גוש קורי עכביש, מה שיוכל לתת מידה ואופי לצמח. עזרו לי בבקשה לזהות אותו. בתודה מראש.
    נעם.

{25576-04}
    {25576-05}
    {25576-06}
    {25576-07}
    {25576-08}

נראים כמו פירות של מלוח קטן פרחים; חבל שאין צילום עלים…

היי זלמן,
    באשר לעלים… תאמין לי שהייתי מצלם אם היו, אך כל הצמח בנוי גבעולים וזרועות מסולסלות.
    הפעם נראה לי שפיספסת. האזורים גאוגרפיים של מלוח קטן פרחים ע”פ האתר מתמקדת בעיקר
    ב : מדבר שומרון, ערבות הירדן, מדבר יהודה, הר הנגב ובקעת ים המלח.
    אז מה באשר למקום בו צילמתי סמוך לאזור ביצתי בשולי יער חדרה הצפוני ? לא תואם.
    אשמח לשמוע מה דעתך בנידון. ממני נעם.

תבדוק שוב, נראה לי שבדקת מלוח קטן עלים ולא מלוח קטן פרחים.

היי זלמן,
    ראשית : כמעט תמיד יש לי לצאת מהנחה שבדקת ואתה צודק. אכן התבלבלתי ועניתי על מלוח קטן עלים.
    באתר מוצגים אזורים גאוגרפיים שלא בדיוק כוללים את המקום בו צילמתי את הצמח (כנראה : מלוח קטן פרחים).
    באתר כלנית ראיתי צילומים של מלוח קטן-פרחים, ביניהם תפרחות משנה צפופים זה לזה שיוצרים תפרחת
    דמוית-שיבולת חסרת עלים מלווים. פירות קטנים ופירות בעלי חפים גדולים (בגודל 3-6 מ”מ) מפוזרים בערבוביה
    לאורך התפרחת. ביניהם תמונה מאוד דומה (בלי עלים) לאלו שלי שיתכן וצולמו בתקופה בה כבר כל העלים נשרו !
    והפירות ע”פ צבעם המאדים הינם “ותיקים”. נ.ב – זלמן, אתה מיוחד ביכולותיך לזהות ואני מקבל את הגדרתך.
    תודה, נעם.

שלום חברים (ובמיוחד לך זלמן),
    ב 17.12 ענית לי באשר לזיהוי : “נראים כמו פירות של מלוח קטן פרחים; חבל שאין צילום עלים…”
    לבינתיים כתב לי : דר בן-נתן שע”פ מאמר כלנית הצמח מתאים לדעתו ל : מלוח מפושק !
    למיצוי הנושא הכנתי תמונות בהן תקריב לפירות. אשמח אם תצפה בהם לשם בדיקה עוד יותר החלטית.
    כל חוות דעת שלך אני מעריך ! תודה מראש, ממני נעם.

{25584-77}
    {25584-78}
    {25584-80}

אם תסתכל במאמר בטבלה 1 (“מיני מלוח שנרשמו בישראל”) תראה שלפי דעתו של שמידע מלוח מפושק לא גדל כלל בישראל….

הנה קישור למאמר:

http://www.kalanit.org.il/atriplex-annuals/

שלום זלמן, עולם האינטרנט לעיתים מוזר בתפקודיו …
    ניסיון לבדוק מלוח מפושק באתר כלנית, הציג לי את התשובה הבאה : “.All the links in the footer should remain intact ” ->
    “.All of these links are family friendly and will not hurt your site in any way” בלי יכולת להיכנס לאתר כלנית. תמוה !
    שנית, דר בן-נתן כתב לאורי פרגמן כך (ציטוט) : ע”פ המאמר על הסוג מלוח של אבי בכלנית, מלוח מבריק לא נמצא בארץ !!!
    אז מה להבין ? ש מלוח מפושק לא גדל כלל בישראל (דעתך) או מלוח מבריק לא נמצא בארץ (דר בן-נתן). אולי שניהם חסרים ?
    הפעם נותר לומר – נפלתי בין שני מביני עניין (אתה ודר) בלי יכולת לקרוא ולנסות להבין בעצמי. חבל !

לפי המאמר הנ”ל גם מלוח מבריק וגם מלוח מפושק אינם מצויים בארץ. אכן, יש בעיה בכניסה למאמר, אבל תנסה דרך ה-cache:

http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:Tt6SGObrMMsJ:www.kalanit.org.il/atriplex-annuals/+&cd=1&hl=en&ct=clnk&gl=il

דר בן-נתן
    דר בן-נתן
    משתתף

אתה מבלבל בין שם עברי לשם לטיני.
    על פי המאמר, המין שנקרא בעברית מלוח מפושק זוהה בטעות כA. prostrata, וזיהויו הנכון הוא A. patula. נעזוב בצד את השאלה אם הטענה נכונה, אם אלה מינים טובים, ואם זה בהכרח אומר שA. prostrata לא נמצא בארץ.
    במאמר מציע שמידע לתת את השם העברי “מלוח פושט” למין A. patula ובכך לשנות בעצם את השם של המין שנמצא בארץ. בהנחה שהמין A. prostrata אכן לא קיים בארץ, וע”פ פרוטוקולים קודמים של האקדמיה ללשון, אני לא רואה את ההצעה הזאת מתקבלת, גם אם יהיה מי שידון בה יום אחד. prostrata או patula, המין שלנו נקרא בעברית מלוח מפושק וכך ישאר עד לפסיקה רשמית של האקדמיה או עד שיתברר ששניהם קיימים בארץ.

בכל מקרה אני לא רואה מה הקשר בין העניין הזה לבין עניין ההגדרה (או לבין עניין מלוח מבריק). המין בתמונות הוא בבירור לא מלוח קטן-פרחים. רואים היטב את הגבשושיות בבסיסי החפיות.

דר, לענ”ד אתה טועה. שמות הצמחים באקדמיה ללשון העברית ניתנים בצמוד לשם לטיני, וכאשר מתברר שהמין הלטיני אינו קיים בארץ, השם העברי מתבטל (בפועל) גם הוא. והרי זה המקרה כאן: לא מדובר בשינוי של שם לטיני בגלל סיווג מחודש, אלא בשני מינים קיימים, שזה שהוגדר בטעות וכונה בעברית מלוח מפושק התברר (לפי המאמר לפחות) כמין שאינו קיים בארץ. לפיכך, ברור שהשם העברי שניתן למין שזוהה כמין הנכון (מלוח פושט) חייב היה להינתן כשם אחר, ואם כי הינו שם מוצע או זמני בלבד עד לאישור רשמי של האקדמיה, אין מנוס מלהשתמש בו כדי להבדילו מהשם העברי האחר שניתן למין אחר, בדיוק כמו כל שם זמני אחר שניתן למין חדש שמוצאים בארץ.
    כמו כן, למרות שאפשר לחלוק על נכונות המאמר בעניין המצאות או לא של מלוח מפושק בארץ, בינתיים, כנהוג בבוטניקה, זוהי המילה האחרונה בבוטניקה שלנו בתחום מיני המלוח, עד שיפורסם אחרת…אמנם זה רק ב”כלנית”, וזה איננו פרסום בוטני בינלאומי רשמי, אבל כך גם המגדיר הצהוב ורשימות האקדמיה ללשון שלנו; ובכל זאת, ברמת הבוטניקה ה”עברית” זהו כיום, אם אינני טועה, הפרסום היחיד שקיים בתחום.
    וכעת אני מצרף 2 קישורים עם תמונות פרי של מלוח פושט ושל מלוח קטן פרחים מהאינטרנט. ככל שמצאתי, פירות המלוח הפושט שונים בצורתם מהתמונות של נעם, ראשם מחודד (כמו בתמונת הפרי במגדיר הצהוב של מלוח מפושק), ואילו פירות המלוח קטן-הפרחים מעוגלים יותר.

קישור לתמונות מלוח קטן פרחים:

https://inpn.mnhn.fr/espece/cd_nom/85089?lg=en

קישור לתמונות מלוח פושט:

http://www.freenatureimages.eu/Plants/Flora%20A-B/Atriplex%20patula/index.html

אני מודה שהלכתי לאיבוד, בכל מקרה שם עברי לצמח נשאר על אוכלוסיות ידועות שלו בארץ, גם אם משנים את השם הלטיני שלו.

Yoav Gertman
    משתתף

גם אני מבולבל מכל השרשור.
    מציע לחכות לאביב ולקקיץ של השנה החדשה ולבדוק שנית עם ענפי צמחים ביד.

מוצגות 13 תגובות – 1 עד 13 (מתוך 13 סה״כ)

יש להתחבר למערכת על מנת להגיב. התחבר או הירשם