גלויה חמישית - כנס ציפורים בבואנוס איירס

פורסם: אפריל 2007, ניסן תשס"ז | עודכן: 7/05/14

בהמשך לגלויות ששלחתי מדרום אמריקה נותר באמתחתי  סיפור בוטני-אקולוגי-עירוני שאינו נוגע לצמח בר או מתאזרח בארץ – הוא נוגע לצמח נוי נפוץ בישראל. שדרות “9 ביולי” שבבואנוס איירס נחשבות לדרך העירונית הרחבה בעולם, עם 6 נתיבים בכל כיוון נסיעה. בצד הדרך יש שדרות של עצי נוי יפים וגדולים. עץ אחד משך את עיני בשפע הציפורים שעמדו מתחתיו וניקרו ללא הפסקה בקרקע הצהובה. זו לצד זו עמדו ציפורים ממינים רבים – יונים, צוצלות, תוכים (דרארה) ואחרות. הן ניקרו את “הצהוב” שעל הקרקע ולא התעניינו במלחמות טריטוריה בתוך המין או בין המינים – ממש ארוע יוצא דופן מהמקובל בעולם. גם הצלם המתקרב לא הטרידן כמעט.

הן הזכירו לי את רגעי השקט בחדר-אוכל בקיבוץ של פעם או במסעדה גדולה בו הוגשה המנה העיקרית לסועדים רבים לאחר שחיכו לה זמן רב. לא יכולתי לזהות את העץ שרק לבלב, אך שבועיים מאוחר יותר הבחנתי בפרחים צהובים-כתומים בודדים שהעידו כי העץ הוא מכנף נאה (Tipuana tipu (Benth.) Kuntze ). עיון בספרות מראה כי מקור העץ בדרום אמריקה. ומהו ה”צהוב” שעל הקרקע ? במבט מרחוק פטרתי עצמי בהנחה שאלה הם פרחים שנשרו או חלקים שלהם. אלא שבהתקרבי, ובמבט קפדני, הבנתי שבהעדר פרחים אין זו תרומה שלהם לצביעת הקרקע. הרמתי קרום קרקע צהוב אל המגדלת שנשלפה מכיסי. גרגירים צהובים שנראו כמו גבישי ענבר כיסו באופן מלא את הקרקע.

היה זה, כנראה, (ביקרתי כתייר ולא כחוקר מוזמן של מחלקת הנוי בעיריית בואנוס איירס) שרף שטפטף מעץ זה, התגבש והזין את הציפורים. המזון ערב להן מאוד, ככל הנראה. השפע תרם לכך שאף פרט מעשרות הציפורים שעמדו זו לצד זו לא טרח לדרוש זכויות. לא ראיתי בכל בואנוס איירס או בישראל עוד עץ כזה ואני ממליץ לקוראים לפקוח עיניהם באשר הם מצויים.