גלויה רביעית - פלפלון רך ואחירותם החורש

פורסם: פברואר 2007, אדר תשס"ז | עודכן: 7/05/14

פרו, ארץ האינקה

פלפלון רך

הגלויות הקודמות ששלחתי נולדו באופן דומה לזו: לאחר שערכתי תצפיות במשך מספר ימים או שבועות, החלטתי לפרסם את התוצאות החשובות והמשמעותיות על מנת לשתף בהן את קוראיי. הסיבה העיקרית לשליחת הגלויות היא הרלוונטיות שלהן לצמחיית ארץ ישראל.

לאחרונה הגעתי לארץ האינקה שברמות פרו ולבירתה קוסקו. ערכתי סיור באיזור בהדרכתו של רומולו ליזרגה, מדריך טיולים פנטסטי שנולד במאצ’ו פיצ’ו. בתום יומיים של סיורים, קיבלתי מידע כה רב שהחלטתי לא לשמור אותו לעצמי. מצאתי חבר ותיק נוסף, הפעם במולדתו. [פלפלון רך] ([Schinus molle]) ידוע בישראל בעיקר כעץ נוי. מספר פרטים של צמח זה הופצו בעזרתן של ציפורים והצליחו להתבסס בקרקעות מופרעות. מסיבה זו החלטתי לכלול את הצמח ברשימת הצמחים בפלורה פלסטינה (Danin 2004).

בדרך מקוסקו לעמק האינקה הקדוש, ראיתי צמחי [פלפלון רך] רבים בגודל שיח או עץ, אשר צמחו על פני מדרונות, בגדות נחלים ובשולי כבישים. פניתי לרומולו בעניין הצמח, והופתעתי לגלות ששמו של [פלפלון רך] בקצ’ואה, שפתם של צאצאי האינקה, הוא molle. כאשר שמו של צמח זה נידון בוועדה לשמות צמחים בעברית, סברו המשתתפים כי מקור השם molle הוא בלטינית (=”רך”), ולא בקצ’ואה, שלא רבים דוברים אותה בישראל.

אחד מהשיחים הפורחים כעת הוא חברנו [אחירותם החורש] ([Spartium junceum]). צמח זה הגיע לפרו ככל הנראה ממקור ים-תיכוני, והוא צומח כאן בקרקעות מופרעות, בשטחי מרעה, בגדות נחלים וליד כבישים ומסילות רכבת. הוא פורח כאן כאילו היה מדובר בעונת האביב בהרי יהודה, בכרמל או בחרמון.

אחירותם החורש

מעניין שהשם המקומי של [אחירותם החורש] בארץ האינקה הוא Retama. בקוסקו נתקלתי במסעדה הנושאת שם זהה, אך לשמוע אותו בהקשר של [אחירותם החורש] היה תענוג אמיתי. מקרה זה משמש אותי פעמים רבות כדוגמה להיסטוריה של שמות מדעיים ועממיים. השם “רותם” מוזכר לראשונה בתנ”ך (מל”א י”ט, פס’ ד-ה), כאשר אליהו ברח מנביאי הבעל וישב תחת רותם במדבר. שם זה מוזכר גם במשנה ובתלמוד. השם “רותם” אומץ ע”י הבדווים בישראל, בירדן ובסיני (ואולי אף במקומות אחרים), והם משתמשים בו לכינויו של הצמח [רותם המדבר] ([Retama raetam]), ומכנים אותו “רָתָם”.

פעם פגשתי בסיני מדריך בדווי ששמו היה רָתימֶה. המונח “רותמיים” משמש בבוטניקה מדעית עבור צמחים כמו [רותם המדבר], אשר מסירים את עליהם מיד לאחר שלבלבו מהגבעולים החדשים. הצמחים מטמיעים בעזרת ענפיהם הירוקים, ולכן כל הקבוצה נקראת באנגלית “מטמיעי גבעול” או “מטמיעי ענף” (בעברית: “רותמיים”). צמחים אלו נחשבים עמידים ליובש. צמחים נוספים באתר שלנו הם [רתמה], [יסמין שיחני], [קידה שעירה], [פרסטיה מצרית] ורבים נוספים.

רותם המדבר

השם הספרדי העממי עבור רותמיים ממשפחת הקטניות הוא “retamales”. ניכרת כאן השפעה ערבית-מורית על התרבות הספרדית ועל שפתה. כאשר ביקרתי בטנריף שבאיים הקנריים בשנת 2003, הופתעתי למצוא שם חגורת צמחייה של “retamales” וחשבתי לעצמי שאליהו בוודאי היה נהנה שם תחת הרותמים.
כשלמדתי מרומולו כי שמו של [אחירותם החורש] הוא “retamales”, נוכחתי לדעת כמה רחוק מגיעות השפעותיהן של שפה ושל תרבות: שמו של צמח ממדבר יהודה נדד במשך אלפי שנים והגיע עד לקוסקו. בצמחייה של פרו קיימים רותמיים נוספים, אך עניינינו בצמחיית ארץ ישראל.
רציתי לספר גם על המגוון הרחב של גידולים חקלאיים ועל שטחי גידול התירס ותפוח האדמה העצומים שראיתי באנדים בגבהים שונים, אך אני סבור שכדי לכתוב גלויה כזו, דרוש מומחה בתחום צמחי תרבות.

להתראות,
אבינעם