תרומת הצמחים לקביעת האותנטיות של הבד (א')

פורסם: 6 בפברואר 2011, ב' באדר א' תשע"א | עודכן: 10/05/14

תכריכי טורינו (אנגלית – Shroud of Turin ; איטלקית – La Sacra Sindone; לטינית – Othonia; צרפתית – Saint Suaire ; ספרדית – El Manto Sagrado או La Sabana Santa) הם יריעת בד פשתן שאורכו 443 ס”מ ורוחבו 113 ס”מ השמורה בקתדרלת יוחנן המטביל בטורינו, איטליה. יש על הבד דמות אדם במבט על בטנו (ונטרלי) ובמבט על גבו (דורזלי). הדמות זכתה למחקרים מרובים ועשרות ספרים נכתבו על כך. החוקרים העוסקים בבד זה מכונים “סינדונולוגים”. בנוסף לדמות האדם בחנתי, חקרתי וכתבתי על מציאותן של דמויות צמחים שונות על הבד (איור 15.1.1). ראיתי אותן בתמונות מ-1898, 1931, 1978 ואף על הבד עצמו (בשנת 2000). הצמחים שדמויותיהם התגלו מהווים אינדיקטורים למוצאו, למועד עטיפת האדם בבד ולקוצים שגרמו לחלק מפצעיו.

איור 15.1.1: שער הספר “בוטניקה של תכריכי טורינו” המסכם מחקרים בין 1995 ל-2010.

מופעי הבד בהתאמה לצילומים

דמות האדם המצויה על הבד מופיעה כמו תשליל (נגטיב) צילומי (איור 15.1.2 מימין). כאשר הצלם הראשון, סקונדו פיא (ב-1898) התבונן בתשליל של תמונת הראש (איור 15.1.2 משמאל) או של הבד כולו (איור 15.1.2 באמצע), ראה להפתעתו דמות אדם הדומה לדמותו של ישוע מנצרת כפי שהיא מיוצגת באמנות הנוצרית (איור 15.1.3 משמאל). מאוחר יותר במסענו המשותף בנבכי הבד המתחיל עתה, אתייחס לנושא זה באופן מפורט יותר.

האמן ג’יאובני בטיסטה דל רוורה הציג במאה ה-16 את הדרך המשוערת בה נעטף האדם המת על-ידי הבד עליו הוא הותיר את דמותו (איור 15.1.3 מימין). דמות האדם ודמויות הצמחים אינן מצויירות על הבד אלא נראות כפי שהן בזכות תחמוצות אורגניות כהות המצויות על הסיבים הזעירים הבונים את הפשתן (איור 15.1.4). תחמוצות אלה הן, כמשוער, תוצרי פירוק של מוליקולות התאית (צלולוזה) מהן בנוי הבד. הפירוק נוצר כתוצאה מתהליכי קרינה כלשהם, שטיבם עוד לא התגלה, אך גרמו להכהיית חלקי הבד שהיו קרובים יחסית לגופה.

באיור 15.1.5 מוצג בצד שמאל המופע של אזור הראש כפי שהוא נראה בתמונת פוזיטיב כלומר כמו שהוא נראה למתבונן בבד עצמו. האף נראה כהה יותר מהלחיים או ארובות העיניים בגלל מידה שונה של קרבת אברים אלה אל הבד שכיסה אותם. הכתמים השחורים על המצח הם כתמי דם. בצד ימין של איור 15.1.5 מוצגת תמונת התשליל של הבד. על פי כללי היסוד של מתמטיקה – תשליל של תשליל מראה מופע חיובי (או מינוס של מינוס הוא פלוס) ועל כן נראה האדם שבתמונה באופן “אמיתי” או “רגיל”. כתמי הדם נראים בו בהירים ביותר ובולט כתם הדם על המצח וצורתו כספרה 3. בתמונת הנגטיב הוא נמצא מימין לקו האף ומימין לו כתם דם בזווית הנוצרת בפינת המצח בין הגבה השמאלית לבין שערות הראש. באיור הפוזיטיבי (15.1.5 משמאל) הכתם דמוי 3 הפוך, הוא נמצא משמאל לקו האף וכתם הדם הבולט שבפינת המצח נמצא משמאל לו. בפרסומים שונים חלו שיבושים בעמדת הראש או הגוף ויש תמונות פוזיטיב בהן כתם ה”3″ נראה ישר ואחרים בהם בנגטיב ה”3″ הפוך ימין-שמאל.

אין עדיין הסבר חד-משמעי לתהליך הפיסיקלי שהביא ליצירת דמות האדם על הבד, אך הדבר אינו מונע מחוקרים רבים, ואני ביניהם, להקדיש מאמץ לפענוח הדמויות הנראות על הבד.

איור 15.1.2: צילומים של “תכריכי טורינו”. מימין, תמונת “פוזיטיב” של הבד שאורכו 443 ס”מ; באמצע, תשליל (נגטיב) של התמונה שמימין; משמאל, הגדלת תשליל של הראש.

איור 15.1.3: ציור מהמאה ה-16 של האמן ג’יאובני בטיסטה דל רוורה ונגטיב של צילום מראה הבטן (ונטראלי) שצולם ב-1898 על-ידי סקונדו פיא.

איור 15.1.4: מיקרופיברילות המרכיבות את בד הפשתן ועליהן כתמים של תחמוצות אורגניות. רכוז כתמים אלה יוצר את גוני ה”אפור” של כל נקודה על הבד.

איור 15.1.5: תמונת הראש של האדם שנעטף ב”תכריכי טורינו”. משמאל תמונת הפוזיטיב (כך נראה הבד עצמו); מימין תשליל (נגטיב) של התמונה שמשמאל.

מעורבותי במחקר סינדונולוגי

כבר בילדותי למדתי שצמחים מתייבשים מותירים דמותם על הנייר שבין דפיו הם מתייבשים. באיור 15.1.6 נראית [חלמונית גדולה] שאספתי בילדותי לפני כ-65 שנה וייבשתי בין דפיו של ספר. ה[חלמונית] נמצאת בספר עד היום ועל דפיו מופיעים כתמים חומים הזהים לדמות הצמח. גם דפי הספר עשויים תאית וריאקציה כלשהי גרמה להעברת דמות הצמח לנייר הספר. במהלך יותר מ-40 שנות עבודה בוטנית עם צמחים מיובשים ראיתי מאות מקרים בהם דמות הצמח עברה אל הנייר בו יובש הצמח.

איור 15.1.6: חלמונית גדולה. למעלה, צמח שיובש בין דפי ספר לפני כ-60 שנה והותיר דמותו על התאית של נייר הספר שהיה במגע אתו.

איור 15.1.7: דמות של חרצית על תמונה משודרגת של תכריכי טורינו (בפינה הימנית-עליונה); ימנית למטה – חרצית עטורה; במרכז האיור – ציור 1:1 של חרצית עטורה בספר פלורה פלסטינה; מרכז-למטה – תמונה שיוצרה על-ידי הפיסיקאי א. שויירמן על-ידי “צילום בשיטת קיריליאן וקירליאן (1961)”.

ד”ר אלן ואנגר, ידידי מדורהם, צפון קרולינה השיג העתקים של תשלילי תמונות של הבד אשר צילם הצלם המעולה אנרייה (Enrie) בשנת 1931. ד”ר ואנגר דאג להדפסתם תוך שיפור הקונטרסט. דמויות של צמחים נראות בתמונות שהדפיסו על פי הוראותיו של ד”ר ואנגר טוב יותר מאשר בתמונות אחרות של אותו בד. כאשר הגיעו אלן ורעייתו מרי לביתי ב-1995 הציגו לי תמונות אלה וזיהיתי בלי כל קושי את תמונת ה[חרצית] (איור 15.1.7). באחד מביקורי בביתם שבדורהם ישבתי מרותק לצילום המעולה וזהיתי עשרות פרחים שאת קווי דמותם ציירתי באדום על שקף (איור 15.1.8). בעת שהותי בבית משפחת ואנגר למדתי רבות מהם ומד”ר אלן אדלר שביקר בביתם בעת ביקורי. המקומות בהם נמצאו צמחים או חלקי צמחים הנידונים במחקר זה עד היום מוצגים על גבי תמונות נגטיב של הבד (איור 15.1.9) המסייעות לנו כמפות רקע.

איור 15.1.8: תמונה משודרגת של תכריכי טורינו עליה נראו פרחים רבים שסומנו על שקף בצבע אדום.

איור 15.1.9: מיקום ממצאי צמחים וחלקיהם על הבד.
1. תפרחות חרצית עטורה 2. פרחי לוטם שעיר 3. תגית מצויה 4. פרי של פרסה דלת-תרמילים 5. שלושה פירות של אלת המסטיק על גבעול תפרחת 6. פירות של אלה אטלנטית או אלה ארץ-ישראלית 7. תפרחת של נירית הקמה 8. תפרחת של עכובית הגלגל 9. פרחים פתוחים ונפתחים של צלף מצרי 10. עלים של זוגן השיח 11. זוג קוצים של שיזף מצוי 12. פרח של כלנית מצויה 13. קנה בעל מפרק ושריד עלה של עבקנה שכיח 14. קטעי חבל שזור מצמחים; הקטעים מסתכמים ל-10 מ’, 15. מטאטא מתפרחת של דורת המטאטאים 16. זר פרחים 17. תפרחות של קרדה 18. קוצים בודדים וזוגות קוצים של אשחר ארץ-ישראלי.