מצמחי התנ"ך: קנה, גביע, כפתור ופרח במנורת שבעת הקנים

פורסם: 1 באוגוסט 2010, כ"א באב תש"ע | עודכן: 28/06/15

הקדמה

נושא זה משך אותי מאז ומתמיד כמי שגדל וחי בארץ בה התרחשו הדברים המתוארים בתנ”ך. האהבה לפרקים או לפסוקים בתנ”ך חלחלה בודאי לנשמתי מבית הורי, דרך בתי הספר בהם למדתי והגיעה לשיאה עת זכיתי לשמוע ישירות מפיו של נגה הראובני שהיה מפקדי בצבא. הוא הכין אותנו להוראת “חינוך שדה” לחיילי יחידות השדה בצה”ל. התבוננתי בתופעות טבע שנזכרו בתנ”ך והרגשתי בהרבה רגעים “סגירת מעגל”. כך הבנת המשמעות של “וְעָלְתָה אַרְמְנֹתֶיהָ סִירִים” (ישעיהו ל”ד, י”ג) לנוכח שטחי בתה של [סירה קוצנית] בהרי יהודה והגליל גורמת לי לשמחה פנימית. לעתים אני רואה בדמיוני תמונות מתהליך הסוקצסיה המתמשך מנטישת הארמונות ועד דחיקת הצומח החד-שנתי שהתפתח במקום על-ידי שיחי [סירה קוצנית]. אני גר ב-70 השנים האחרונות בעיר בה התרחשו דברים רבים שנזכרו בתנ”ך. אני בירושלים. בילדותי מצאתי מטבעות עתיקות שנעשו על-ידי מלכי עמי לפני יותר מ-2000 שנה. אני רואה במינים אלה צאצאים של הצמחים שראו קדמוני ומתייחס אליהם כאל ממצאים ארכיאולוגיים חיים שנמצאים כאן. הטבע ממשיך להשמיע נגינות שמספר המבינים אותן קטן והולך כיום.

בפרק זה אביא את הסברי כפי שהושפעו על-ידי מי שלימדוני אך התקבעו על פי התפישה האישית שלי. אשתדל לשלב הסברים שנובעים מהבנת חיי הצמחים ובתי-גידולם בישראל.

מנורת שבעת הקנים

נכתב בספר שמות: “וַיַּעַשׂ אֶת הַמְּנֹרָה זָהָב טָהוֹר, מִקְשָׁה עָשָׂה אֶת הַמְּנֹרָה יְרֵכָהּ וְקָנָהּ, גְּבִיעֶיהָ כַּפְתֹּרֶיהָ וּפְרָחֶיהָ מִמֶּנָּה הָיוּ. וְשִׁשָּׁה קָנִים יֹצְאִים מִצִּדֶּיהָ, שְׁלֹשָׁה קְנֵי מְנֹרָה מִצִּדָּהּ הָאֶחָד וּשְׁלֹשָׁה קְנֵי מְנֹרָה מִצִּדָּהּ הַשֵּׁנִי. שְׁלֹשָׁה גְבִעִים מְשֻׁקָּדִים בַּקָּנֶה הָאֶחָד כַּפְתֹּר וָפֶרַח, וּשְׁלֹשָׁה גְבִעִים מְשֻׁקָּדִים בְּקָנֶה אֶחָד כַּפְתֹּר וָפָרַח, כֵּן לְשֵׁשֶׁת הַקָּנִים הַיֹּצְאִים מִן הַמְּנֹרָה. “ (שמות ל”ז, י”ז-י”ט)

איור 14.1.1: מנורת שבעת הקנים בפסיפס בית כנסת שהתגלה במעוז חיים.

המלים המשמשות לתיאור המנורה ונהוגות גם בתיאור חלקי צמחים מודגשות. אני לוקח את הגישה של משפחת הראובני (אפרים, חנה ובנם נגה) המובאת במאמריהם ובספריהם ורואה בפרק זה מעין נר נשמה לזכרם המבורך. הכתוב בספר שמות משרטט קווים מדויקים למעשה המנורה (איור 14.1.1) וממשיך לכאורה בתיאורו של צמח הדוגמה (איורים 14.1.2, 14.1.3): וששה קנים יוצאים מצדיה שלשה קני מנורה מצדה האחד ושלשה קני מנורה מצדה השני. [מרווה ארץ-ישראלית] היא הצמח הנבחר שמבנהו קרוב ביותר למבנה המנורה וששת קני המנורה היוצאים משני צדדיו של הציר המרכזי (איור 14.1.4). ציר זה מכונה בתיאור מנורת המשכן במילה “מנורה”.

 

איור 14.1.2: מרווה ארץ-ישראלית בירושלים.

בתיאור קני המנורה נזכרים “כפתור ופרח” הקשורים אף הם בסוג [מרווה] כפי שנראה מאוחר יותר. בפסוקים כ’ וכ”א מובא תיאור נוסף, משונה לכאורה: “וּבַמְּנֹרָה אַרְבָּעָה גְבִעִים, מְשֻׁקָּדִים, כַּפְתֹּרֶיהָ וּפְרָחֶיהָ. כא וְכַפְתֹּר תַּחַת שְׁנֵי הַקָּנִים מִמֶּנָּה, וְכַפְתֹּר תַּחַת שְׁנֵי הַקָּנִים מִמֶּנָּה, וְכַפְתֹּר תַּחַת שְׁנֵי הַקָּנִים מִמֶּנָּה, לְשֵׁשֶׁת הַקָּנִים הַיֹּצְאִים מִמֶּנָּה”. ברור שהכתוב מתייחס כאן למופע של ציר הצמח המרכזי ולמנורת המשכן בעקבותיו. זוגות עלים שמחיקם יוצאים “קני המנורה” נראים בבירור באיור 14.1.4. גם לאורך קני התפרחת יש זוגות חפים הדומים בצורתם (איור 14.1.5) לעלי הגבעול העליונים.

צורת עלי ה[מרווה] באה לידי ביטוי גם באמנות היהודית. יש קווי דמיון מרובים בין מנורת שבעת הקנים לחנוכיות (שהן מנורות בנות תשעה קנים) של יהדות צפון אפריקה (איורים 14.1.6, 14.1.7). ענפי ה[מרווה] פונים לסירוגין ימינה ושמאלה, קדימה ואחורה. כדי לקבל את כל ששת קני המנורה שבצמח במישור אחד, יש לפתל מעט את ציר התפרחת. בחנוכיות הצפון אפריקניות נישאים קני המנורה על צירים ואפשר לכוון אותם כך שיהיו סירוגיים כענפי הצמח (איור 14.1.7). זוגות העיטורים שעל קני החנוכייה (איור 14.1.8) דומים להפליא לזוגות החפים של ענפי [מרווה ארץ-ישראלית] (איור 14.1.5).

 

איור 14.1.3: תקריב של קנה-פריחה בו ניכר ייחודם של החפים שמחיקם יוצאים הפרחים.

איור 14.1.4: צמח מרווה ש”קנה המנורה” הראשי שלו פותל כך שששת הקנים נמצאים במישור אחד.

איור 14.1.5: קצה “קנה מנורה” בו בולטת צורת החפים.

איור 14.1.6: חנוכיה בנוסח צפון אפריקני בה העיטורים על קני המנורה זהים בצורתם לחפים שעל קני תפרחת המרווה הארץ-ישראלית.

איור 14.1.7: קני החנוכיה הצפון-אפריקנית נישאים על צירים וניתן לשנות את כיוונם למצב המקורי של הסתעפות בצמחים ששימשו מודל ליצירת המנורה.

איור 14.1.8: תקריב של קני החנוכיה עם עיטורי זוגות החפים.

סמל מדינתנו והכפתורים

איור 14.1.9: פורום רומנום ברומא ובו שער טיטוס.

בפורום רומנום שברומא (איור 14.1.9) מצוי שער הניצחון של הקיסר טיטוס. על השער חקוקים מנורת בית המקדש שלנו וחפצים אחרים ששמשו בקודש ונלקחו כשלל מלחמה לאחר שהוצאו מהארץ (איורים 14.1.10, 14.1.11). דגם זה של המנורה משמש כיום כסמלה של מדינת ישראל. יש דמיון רב בין תבליט של מנורת שבעת הקנים שנמצא על אבן בבית הכנסת הקדום של מגדלא (איור 14.1.12), לבין המנורה שבשער טיטוס, ברומא. בספרו סמל המדינה (הראובני 1988) מביא המחבר דברים שנכתבו על-ידי אביו (אפרים הראובני, לשוננו, 1928) על מהותו של המונח “כפתור ופרח”. המקור לדיון הוא פסוק בגמרא המציין מסורת על פיה: “כפתורים למה הן דומין? כמין תפוחי הכרתיים” (מנחות, דף כ”ח ב’) .

למדתי על כל הפרשה לקראת הצגת הנושא בפני יחידות השדה. נגה למדנו על עפצי [מרווה משולשת] (אותה הוא והוריו כינו בשם “מוריה”) שאפשר לאכול בהיותם צעירים. “עפץ” הוא “פצע” בחילוף אותיות. ב[מרווה משולשת] נוצרים העפצים בראשי ענפים בעקבות פגיעה בצמח על-ידי מין מסוים של צרעה קטנה. הצרעות מטילות ביצים בראשי ענפים והצמח מצמיח סביב הביצים עפץ ומצמצם בכך את הפגיעה על-ידי הגבלת תחום התפשטותם של הזחלים בצמח בעזרת העפץ. בעפץ מפותחת רקמת הזנה טיפוסית עבור הזחלים. צורת העפץ קבועה במין הנחקר וב[מרווה משולשת] והיא מזכירה תפוח קטן שבראשו קבוצת עלים (איורים 14.1.13, 14.1.14) גם בראש פרי התפוח (המתפתח על עץ) יש קבוצה של חמישה עלי גביע.

איור 14.1.10: תבליט בשער טיטוס המראה חיילים רומיים נושאים את מנורת המקדש (שהפכה להיות סמל מדינת ישראל) וחפצים נוספים ששימשו בעבודת בית המקדש שנבזז.

איור 14.1.11: תבליט מנורת שבעת הקנים לאחר שחלקים מהתבליט המקורי בלו במהלך השנים.

איור 14.1.12: תבליט של מנורת שבעת הקנים מחפירות בית הכנסת במגדלא, ליד מגדל, מהמאה הראשונה לספירה.

איור 14.1.13: עפץ דמוי תפוח שעיר בראש ענף של מרווה משולשת. נקב היציאה של הצרעה שהתפתחה בעפץ, סמוך לעלים שבראש העפץ.

איור 14.1.14: עפצים בראשי ענפים של מרווה משולשת.