הכנת חוטים וחבלים מפורמיון ומסוף

פורסם: 1 באוגוסט 2007, י"ז באב תשס"ז | עודכן: 10/05/14

פורמיון (“פשתן ניו-זילנדי”)

הפורמיון (Phormium tenax) הוא צמח נוי השתול בגינות בחלק הגשום של הארץ. הוא גדל בר בניו-זילנד. מעלתו היא שאפשר לשזור מסיביו חוטים דקים, חזקים ורכים היכולים לשמש מזכרת מעולה. לפני הרצאות שנתתי בחו”ל ב-2007 הכנתי להנאתי עשרות חוטי-מזכרת מצמח זה ונתתי למאזינים למען ייזכרו בהרצאתי בכל פעם שיעבירו את הסימנייה החוטית בספר הקריאה שלהם. כשאינו פורח, הצמח דומה לאגבה (איור 1.3.1), אלא שאינו קוצני ואיננו בשרני. בין צמחי שושנת-העלים הרבים שהובאו לארץ כצמחי נוי הוא היחיד ששני חצאי העלה דבוקים זה לזה בבסיסו (איור 1.3.2).

המאורים, תושבי ניו-זילנד, שוזרים מסיבי העלה חוטים שבעזרתם הם קושרים את קורות סירותיהם. הם גם מגרדים באבן חדה או בסכין את רקמות העלה ויוצרים את החצאיות הטקסיות בהן הם מופיעים לפני תיירים (איור 1.3.5). מגרדים בזהירות את חלקיו הירוקים של העלה משני צדדיו עד שמגיעים לסיבים הלבנים שבמרכזו (איורים 1.3.3-1.3.4). נוח לפצל את העלה לפצלות ארוכות שרוחבן סנטימטר אחד או שניים. עתה יש ללחוץ את הסכין על הרצועה המונחת על משטח אבן או עץ ולמשוך את העלה כך שפניו יגורדו על ידי החפץ החד. התנסות עצמית ראויה כאן פי כמה מעשרות מלים.

פורמיון -

איור 1.3.1: פורמיון – “פשתן ניו-זילנדי” הוא צמח נוי בישראל.

חצאי העלה צמודים היטב זה לזה בבסיסו, כמו היו דבוקים זה לזה.

איור 1.3.2: חצאי העלה צמודים היטב זה לזה בבסיסו, כמו היו דבוקים זה לזה.

לאחר גירוד פני העלה אפשר להפיק הרבה סיבים רכים וחזקים.

איור 1.3.3: לאחר גירוד פני העלה אפשר להפיק הרבה סיבים רכים וחזקים.

גירוד פני העלה עד לשכבת הסיבים הוא חלק מתהליך הפקת חומר הגלם המשמש להכנת חצאיות טקסיות של המאורים בניו-זילנד.

איור 1.3.4: גירוד פני העלה עד לשכבת הסיבים הוא חלק מתהליך הפקת חומר הגלם המשמש להכנת חצאיות טקסיות של המאורים בניו-זילנד.

 

חצאיות עשויות עלי פורמיון בעת הופעה בפני תיירים בניו-זילנד.

איור 1.3.5: חצאיות עשויות עלי פורמיון בעת הופעה בפני תיירים בניו-זילנד.

במבט מקרוב אפשר לראות את העלים

איור 1.3.6: במבט מקרוב אפשר לראות את העלים “המגורדים” במרווח קבוע ומקופלים כגליל לאחר שהתייבשו.

פורמיון בדלתה של נהר אברו, ספרד

נהר האברו, מגדולי הנהרות בספרד, מצוי כ-200 ק”מ מדרום לברצלונה. ניצלתי את שהותי במקום כשהוזמנתי להרצות בקורס קיץ באוניברסיטת ברצלונה להמשך מחקרי על תפוצת מיני עבקנה. חיפשתי בעזרת עמיתי בברצלונה את מיני העבקנה המצויים בצפון מזרח ספרד, במיוחד בשפך נהר האברו לים-התיכון. מציאת [עבקנה נדיר] (Arundo mediterranea) במקום זה הצדיקה בפעם נוספת את החלטתי לכנות את הצמח על שם אגן הים-התיכון שכמעט בכל היקפו מצוי מין זה. שדות האורז האינסופיים, אותם מגדלים על אדמות כבול שחורות (איור 1.3.7) וצבעם הירוק-חיוני, בולעים את כל תשומת הלב. בזווית העין הבחנתי בגוש של פורמיון. ליד הגוש השני של צמח זה ביקשתי לעצור (איור 1.3.8). קטפתי שני עלים למען הדיון עם מארחי והמשכנו. כשהגענו לגוש השלישי, שגם הוא היה ליד חממה, נתתי למארחי חוטים מסיבי הפורמיון “למזכרת” מטיולנו המשותף. אחד המארחים, מאנולו ערופאת, שנולד וגדל באיזור הדלתה, הראה לי את שימושו העיקרי של הצמח: מפצלים עלה ובעזרת הסרטים עתירי הסיבים קושרים את העלים של “ראשי החסה” בדרכם אל השוק או אל הסופרמרקט. כל חקלאי נוטע גוש פורמיון בפינת חלקתו ומשלוחי החסה עם סרטים ירוקים מובטחים לשנים רבות.

איור 1.3.7

איור 1.3.8

[סוף]

יש בארץ מינים אחדים של [סוף], אך לענייננו ראוי לדון בכולם כאילו היו אחד. הצמח נבדל מהקנה בכך שעליו ארוכים ודומים לחרב סיף (ויש הטוענים שזהו מקור השם). עלה הסוף עתיר סיבים דקים, אך הודות למבנה העלה ראוי לחתוך את העלה, לתת לו להתייבש מעט במשך שעות ספורות, ואחר כך לפצל את העלה לפצלות אורך. הפצלות, המכילות מעט מים ועדיין לא הפכו שבירות כתוצאה מהתייבשות יתר, נוחות להכנת חבלים. המבנה היפה הנגלה לעיני מי שמפצל עלי סוף הוא חדרים המיוצרים בטבע על ידי רקמה מיוחדת המאפשרת לצמח לאגור אוויר. החמצן הוא מרכיב חיוני הנמצא במידה מועטה בבית השורשים של צמחי מים, ורבים מהם אוגרים אוויר. עם הפיצול והייבוש החלקי קורסת רקמת האוויר, וחוזקם של הסיבים-פצלות משתפר.

מימין סוף מצוי, חד-פסיגי מהנפוצים שבצמחי גדות נחלים וחופי אגמים, משמאל חתכים בעלה של סוף הקרין.

איור 1.3.9: מימין [סוף מצוי], חד-פסיגי מהנפוצים שבצמחי גדות נחלים וחופי אגמים, משמאל חתכים בעלה של סוף הקרין.

פיצול עלה של סוף להכנת סיבים עבור שזירת חבל; מערך מקביל של הסיבים האנטומיים בעלה מקל על פיצולו ועל הפקת הסיבים לחבל.

איור 1.3.10: פיצול עלה של סוף להכנת סיבים עבור שזירת חבל; מערך מקביל של הסיבים האנטומיים בעלה מקל על פיצולו ועל הפקת הסיבים לחבל.

פיתול קבוצת סיבים והתחלת קיפולם לקראת שזירה הדדית של הגדילים; הגדילים שזורים לחבל ומוסיפים סיבים נוספים, כאשר זרועות “הV” של התוספת מצטרפים כל אחד לגדיל המתאים (סמוך לאצבעות בתמונה התחתונה).

איור 1.3.11: פיתול קבוצת סיבים והתחלת קיפולם לקראת שזירה הדדית של הגדילים; הגדילים שזורים לחבל ומוסיפים סיבים נוספים, כאשר זרועות ה”V” של התוספת מצטרפים כל אחד לגדיל המתאים (סמוך לאצבעות בתמונה התחתונה).