מבוא, חוטים וחבלים מכפות תמרים

עודכן: 10/05/14

אל הקורא

למען הקוראים שמרגישים שהאתר שלנו יותר מדי “בוטני טהור”, חשבתי לנסות ולהביא “סיפורים” שאינם דורשים ידע מוקדם. כך למשל – יריית זרעים על ידי פרי מתייבש או על ידי פרי עסיסי מבשיל , הכנת חוטים מסיבי צמחים, הכנת חוצצי-שיניים משיח קוצני או אכילת עלה. סלחו לי לרגע, מגרד לי העור בכתף ימין – אני הולך לקטוף בגינתי צמח שעסיסו מרגיע גירוד כזה.

כאשר אני יושב עם עצמי ומנסה לחשוב על תוכן העניינים של הספר המתוכנן, נדמה לי שיש חומר רב באמתחתי. החלה אצלי תקופת הגימלאות, וכבעבר איני מרגיש טוב עם זמן מבוזבז. מכאן אין לי אלא מסקנה אחת: עלי לכתוב ספר שיעמיד את הסיפורים הללו לרשות כל מי שחפץ להכירם. בעוד ש”תוכן העניינים” בספרים שכתבתי בעבר כלל רקע אקלימי, גיאולוגי, גיאוגרפיה של צמחים, חברות צמחים וכו’ – כאן נראה שימושי צמחים, תנועה בצמחים, אני צמא, אני רעב, אל תרעילו אותי, שכחתי המזרן בבית וכדומה. אשתדל להשתמש בשפה שווה לכל נפש (ללא צורך בחיפוש במלון למונחים בוטניים). אני מתכנן את פרסום הספר הזה כפרקים באתרנו “צמחיית ישראל ברשת”. לאחר שנרגיש שהמהלך מיצה את עצמו, אשקול אם להדפיס את הפרקים כספר.

שימושי צמחים

במקומות רבים בתבל אנשים מנצלים את הצמחים להקלת חיי היום-יום. בני-אדם מכינים סלים, מחצלות, מקלות הליכה וחבלים מצמחי הבר. ברבים מצמחי הבר מוכנים החלקים הרצויים לאדם אף ללא “תירבות” כלשהו. הכנת חוטים וחבלים מצמחי בר משכו את תשומת לבי מזה זמן רב. אני מתעתד לתת בסתיו הרצאה בכינוס בינלאומי ומשתדל לשלב מידע על כך מארצות שונות. על כן נתחיל את הטיול המשותף לעניין זה מחוטים ומחבלים.

חוטים וחבלים בארץ התמר

איור 1.1.1: תמר מצוי.

הכנת חוטים מצמחים

המקום הקדום בעולם בו נמצאו שרידים לשזירת חוטים מצמחים הוא גדות הכינרת, ליד אוהלו, באתר פריהיסטורי מלפני 20,000-19,000 שנים. החוקרים (נאדל ועמיתיו 1) שיערו שהקדמונים יצרו בעזרתם רשתות לדייג בכנרת. עם זכות הראשונים העומדת לתושבי הארץ – בואו ונפנה להכנת החומר.

תמרים

עלי התמרים מצויים בכל חלקי הארץ. נשתמש ב[תמר מצוי] (איור 1.1.1, אך אפשר גם בתמר קנרי שבבסיס כפות התמרים שלו סעיפים קוצניים ופרותיו כתומים וקטנים גם בהבשילם). מחלק המרוחק מבסיס העלה נתלוש עלעל יחיד, ונפצל אותו לסיבי אורך דקים (איור 1.1.2).

פיצול עלעל של תמר לסיבים

איור 1.1.2: פיצול עלעל של תמר לסיבים.

פיתול קבוצת סיבים

איור 1.1.3: פיתול קבוצת סיבים.

ניקח קבוצה של 7-5 סיבים, נפתל אותם כמו שמפתלים חוט על מנת להכפילו (איור 1.1.3). מאפשרים לסיבים להתקפל במרכז קבוצת הסיבים, ונוצר חוט בעל שני גדילים. נאריך אותו על ידי הוספת קבוצת 3 סיבים בצורת האות V – זרוע אחת של האות לכל גדיל, ונמשיך לפתל (איור 1.1.4).

מתח הפיתול מביא (משמאל) לקיפול הסיבים המפותלים. להארכת החוט מוסיפים קבוצת סיבים (אמצע)

איור 1.1.4 מתח הפיתול (משמאל) מביא לקיפול הסיבים המפותלים. להארכת החוט מוסיפים קבוצת סיבים (אמצע).

סיבי גזע בבסיס העלים של התמר

איור 1.1.5: סיבי גזע בבסיס העלים של התמר.

אם רוצים לשזור חוט או חבל שצבעו חום, יש להפיק את הסיבים מבסיסם של העלים העליונים (איורים 1.1.5, 1.1.6). לא ראוי לקחת סיבי-גזע מבסיסם של עלים זקנים כי אלה עברו תהליכי הרקבות כתוצאה מפעילות רבת-שנים של חיידקים ופטריות והפכו שבירים.
לדקליים רבים יש סיבי גזע בדומה לתמר ואפשר לנסות ולהתרגל לעשות חוטים ממין זה או אחר. בביקור בגן בוטני במערב סקוטלנד פגשתי נוטעים שניצלו את חומו של אזור החוף בהשפעת זרם הגולף. נטעו שם עץ מהדקליים, אף שהמשפחה מצוייה בעיקר בארצות חמות. מסיבי הגזע העדינים והשחורים שלו הכנתי חבל רך וחזק (איור 1.1.7) ששימש אותי במשך שנה שלמה לקשירת חפצים על גג המכונית.

חוט שזור מסיבי גזע של תמר

איור 1.1.6: חוט שזור מסיבי גזע של תמר.

חבל שזור מסיבי גזע של עץ מהדקליים שסיביו שחורים

איור 1.1.7: חבל שזור מסיבי גזע של עץ מהדקליים שסיביו שחורים.

ביבליוגרפיה


Nadel, D., Danin, A., Werker, E., Schick, T., Kislev, M.E., and Stewart, K. 1994. 19,000-year-old twisted fibers from Ohalo II. Current Anthrop. 35(4): 451-458.

 

מוזכרים בעמוד זה