בעיקר עולים חדשים שהגיעו בעזרת האדם

פורסם: 11 באוגוסט 2013, ה באלול תשע"ג | עודכן: 10/05/14

מלוחי המצפן

כאשר [מלוח קטן-פרחים] חדר לארץ הוא תפש אותנו בלתי מוכנים לאירוע. זה צמח חד-שנתי שעליו גדולים, משולשים והוא מגיע בקיץ לגובה של מטר אחד עד שניים אם הוא גדל בתנאים מתאימים. מצאתי אותו לראשונה ליד הרפת של קיבוץ יפעת בקיץ 1989 ובהיעדר פירות יכולתי רק להתפעל מהצמח החדש ולחכות להזדמנות בה אמצא פירות. ייבשתי פרטים מאיסופי שם וליד אגם ברוך בעמק יזרעאל. ב-2008, עת החלו ביקוריו של חוקר מיני המלוח ד”ר אלכסנדר סוחורוקוב (Sukhorukov), התברר שהוא מכיר את הקבוצה מעבודת הדוקטור שלו במוסקבה ולאחר בדיקות והשוואה למלוח זה מאירופה קבע שאכן יש בארצנו מלוח קטן-פרחים. היה מפתיע לראות במאמריו שהוא מציין את המלוח הזה כ”צמח מצפן”.

הדיון בצמחי מצפן בארץ מקובל בצמחי [חסת המצפן] וקרוביה. מיקום נקודת החיבור של העלה לגבעול מצוי לכל הכיוונים, אבל עקב כיפוף של בסיס העלה נוצר מצב בו הטרף של כל העלים נמצא בעמדה אנכית (מקביל לענף העיקרי נושא העלים) וקצה העלה מצביע על הצפון או על הדרום. כך בשעות הבוקר והערב, בהן השמש קרובה לקו האופק, טרף העלה מקבל קרינה מירבית בשעות קרירות. בשעות הצהרים חומקים העלים מקרינה יעילה בשעות חמות בהציגם את שפת העלה לקרני השמש (איור 20.1.6) כשטרף העלה מקביל לכיוון הקרינה. תכונה זאת נמצאה גם ב[צלף רמון] שהתגלה כחדש למדע ופורסם ב-2011. עד כה מצאתי מלוח זה בעמק יזרעאל ולהפתעתי גם בשולי צומח המעיין שליד מצודת (קלעת) נמרוד וחורשת האלונים של שייח’ עות’מן. אין ספק שהצמח מצוי בעוד מקומות אך סובל מתעודת “צמח פלשן” שיש לו. רבים מחובבי הטבע לא אוהבים את הפלשניים הללו.

[מלוח דיוויס] שייך לאותה קבוצה של צמחי מצפן חד-שנתיים. הוא קרוי על שם פיטר דיוויס שערך את הפלורה של תורכיה ובהדרכתו ביליתי את הפוסט-דוקטורט שלי באדינבורג בעריכת שני סוגים לפלורה זאת. במגדירים לצמחי ארץ ישראל ובפלורה פלשתינה כונה הצמח (בטעות – כה אמר סוחורוקוב) [מלוח מפושק] – Atriplex prostrata. אין הוכחה מבוססת על צמחים מיובשים שהמין האחרון מצוי בארץ. בעת שמחכים לשדרוג האתר מוצג בו כרגע (נובמבר 2012) המצב הישן. אקסמפלר אחד בעשביית ירושלים מתאים ל-Atriplex patula var. palaestina. עליו של מלוח דיוויס משולשים עד מעויינים (איורים 20.1.7, 20.1.8) ויש בעלי חיים שאוהבים לנגוס בהם (איור 20.1.9). הפרי הבשל נוטה לצורת מעוין או עיגול שאינו מושלם; אין עליו בליטות. מצאנו פרטים רבים של הצמח בשולי נחלים ותעלות של ביוב בנחל שורק בין בית זית למוצא. תעלה שעברה בין עצי [אשל הפרקים] של צומת ראם (מסמייה) גידלה מלוח דיוויס במשך שנים ספורות, אך עם ניקוז ושיפור פני סביבת הצומת יבשה התעלה והמלוח אתה.

איור 20.1.6: מלוח קטן-פרחים בעל “עלי מצפן” דמויי משולש גדול.עשוי לפתח צמחים זקופים שגובהם 2-1 מ’.

איור 20.1.7: מלוח דיוויס בעל “עלי מצפן” משולשים עד דמויי חץ.

איור 20.1.8: מלוח דיוויס – צמח שרוע בקרקעית מאגר בית-זית שיבש בקיץ.

איור 20.1.9: מלוח דיוויס. מימין עלים מכורסמים על ידי חרקים ובחיקם שפע פירות; משמאל פרי אופייני שצויר על ידי צייר במוסד מחקר רוסי במוסקווה.

מלוחים “ספוגיים”

הסקציה של “מיני מלוח בעלי פרי ספוגי” (Atriplex Sect. Spongiocarpus) מונה באוסטרליה 6 מינים הנחשבים כאנדמיים לאוסטרליה. אחד מהם כונה במגדיר לצמחי ישראל (מ. זהרי 1976) בשם [מלוח ספוגי] שלווה על-ידי שמות מדעיים Atriplex spongiosa, Seniella spongiosa. בשנת 1984 יצא לאור כרך 4 של “פלורה אוסטרליה” ושם התברר כי החוקר F. Mueller תאר ב-1858 וב-1859 שני מינים דומים זה לזה – Atriplex spongiosa שפירותיו כדוריים (עוד לא נמצא בארץ) ו- Atriplex holocarpa שפירותיו דמויי טיפת מים הפוכה (החלק המתחדד נמצא בבסיס הפרי איור 20.1.10.) הוא הובא כנראה כצמח נוי והתפשט בבתי-גידול מופרעים בחלקים השחונים של הארץ (איורים 20.1.11, 20.1.12). כאשר נסעתי בחודש נובמבר לצלם את הסלקיים הזמינים בצפון הנגב ראיתי “מלוח ספוגי” בצד הדרך (איור 20.1.13). כשצילמתי תקריב התברר לי שאני מתבונן בצמח הדומה למלוח ספוגי אך בבירור שונה ממנו. הפרי הבשל מצולע והבליטות שעליו קשות להגדרה במלים (איור 20.1.14). בדיקה קצרה בפלורה של אוסטרליה הוכיחה שהצמח הוא מלוח לינדלי – Atriplex lindleyi. עבודות שונות הנוגעות לפלורה של אוסטרליה מציינות מציאות זוג קצוות של החפיות במרכז ה”צלחת” שבראש הפרי הבשל. אורך בליטות אלה כ-1 מ”מ. בדיקה בבסיס הנתונים של Euro + Med הראתה שהצמח כבר חדר למצרים ולחלק מארצות צפון אפריקה.

איור 20.1.10: מלוח ספוגי. החפיות שעוטפות את הפרי מאוחות ויחידת ההפצה נראית כמו טיפה הפוכה.

איור 20.1.11: מלוח ספוגי מוכן להפצה ברוח או בזרמי מים שטפוניים.

איור 20.1.12: מלוח ספוגי על קרקע לס שהופרעה בפארק התעשייה של עומר, ליד באר שבע.

איור 20.1.13: מלוח בעל מופע של מלוח ספוגי (ראה איור 20.1.14).

איור 20.1.14: מלוח לינדלי, בן קבוצה אוסטרלית של מיני מלוח ספוגיים. גם כאן זוג החפיות מאוחה מלבד הקצה העליון, כמו למשל בפרי העליון מימין, בגבעול הימני.