עשבים רב-שנתיים – המיקריפטופיטים

פורסם: 22 באוגוסט 2010, י"ב באלול תש"ע | עודכן: 11/05/14

2.1.13. עשבים רב-שנתיים – המיקריפטופיטים

עשבים רב-שנתיים מצטיינים בהיותם בעלי שורש או שורשים רב-שנתיים שניצני ההתחדשות שלהם נמצאים סמוך לפני הקרקע. [גזר קיפח], שהוא הורה קדמון של גזר הגינה, מתפתח במקומות בהם המצב הטבעי של הקרקע הופרע. כאשר הוא מצוי בצפיפות רבה ברור שהקרקע הופרעה במקום זה. בשנת גידולו הראשונה הוא מייצר שורש עבה, אוגר מזון ובבוא הקיץ משיר עליו ונכנס לתרדמת יובש. בבוא עונת הגשמים מלבלבים צמחי השנה שעברה ומפתחים שושנת עלים ותפרחת (איור 2.1.54). הפריחה מתקיימת באביב (איור 2.1.55) והפצת הזרעים נמשכת במהלך הקיץ ותחילת החורף (איורים 2.1.56, 2.1.57). לאחר הפריחה והפצת הזרעים מת הצמח בן השנתיים. יש אי-אלו רב-שנתיים ששורשיהם והצמחים מאריכי חיים ובשמורת הסלעים נמנים עליהם: [קוצן קיפח] (איור 2.1.58), [חורשף מצויץ] (איור 2.1.59), [עכובית הגלגל], [מרוות יהודה] (איור 2.1.60) ו[אחישבת ענף].

איור 2.1.54: גזר הגינה תת מין קיפח הוא ההורה הקדמון של הגזר המוכר לכולם. צמח הבר מפתח בשנתו הראשונה שושנת עלים ובשנתו השנייה (כמו כאן) הוא פורח.

איור 2.1.55: במרכז הסוכך הלבן פרחים בצבע סגול כהה המדמים לעיני המתבונן (אדם וחרקים) פרח גדול עם דגם “עין הפר” או מבקר שנחת כבר במרכז התפרחת. לאחר ההפרייה הסוכך נסגר כאגרוף.

איור 2.1.56: סוכך בשל בקיץ (משמאל) מכיל במרכזו, המוגן על ידי סוככונים ריקים, זרעונים מכוסי זיפים (מימין). טלטול של הסוכך ברוח מפזר זרעים בקצב איטי מבעד לפתח חומת הגבעולים היבשים.

איור 2.1.57: סוככונים, שחלקם כבר ריק, בונים את הסוכך המורכב של הגזר.

איור 2.1.58: קוצן קיפח הוא צמח עשבוני רב-שנתי המפתיע בצבע פרחיו החיוני בסוף הקיץ.

איור 2.1.59: חורשף מצוייץ מפתח בתחילת החורף שושנת עלים. במהלך החורף והאביב הוא מתחיל לפתח תפרחות (משמאל) ופורח בקיץ. יופיו השפיע על שמו העממי בערבית “שוק אל ג’זאל” = “קוץ הצבי”.

איור 2.1.60: מרוות יהודה מפתחת שושנת עלים בחורף, פורחת באביב (משמאל) ובמהלך הקיץ נופלים הזרעים מפתחו של הגביע הפורה (מימין).

[דגניים] רב-שנתיים, שמרבית נופם העל אדמתי מתייבש בעונת היובש אך חלקים תחתונים של גבעוליהם ירוקים גם במהלך הקיץ, מיוצגים בסדקי הסלעים על-ידי [זקניים משובלים], [מלעניאל קצר-מלענים] (איור 2.1.61) ו[שעורת הבולבוסין] (איור 2.1.62).

איור 2.1.61: זקניים משובלים גדל בין סלעים ובעת פריחתו הוא נושא זוג שיבולים בראש כל קנה תפרחת.

איור 2.1.62: שעורת הבולבוסין היא עשב רב-שנתי בעל פקעות עגולות המצויות בשכבת הקרקע העליונה, מפתחת עלים בחורף ופורחת באביב. השיבולת הארוכה (משמאל) מתפרקת לאיטה (מימין) ויחידות הפצה שהמלען שלהן קצר יחסית, מחדירות את הזרעים לקרקע.