יער פארק של אלון התבור ושל חרוב ואלת המסטיק

פורסם: 24 בינואר 2010, ט' בשבט תש"ע | עודכן: 11/05/14

1.3.4 יער פארק של [אלון התבור]

[אלון התבור] מלווה לעתים קרובות על-ידי [לבנה רפואי], לעתים על-ידי [אלה אטלנטית] ותמיד על-ידי שפע של צמחים עשבוניים (איור 1.3.27). שטחים ניכרים בהם נשמר יער פארק (יער פתוח) של [אלון התבור] משמשים לגידול בקר (איור 1.3.28). בני-השיח המתפתחים על קירטון קשה בחברה זאת הם בעיקר של [אזוב מצוי] (אבל לא [סירה קוצנית]). יער פארק כזה, אשר פעם כיסה את השרון, מצומצם עתה בשרון לעצי [אלון התבור] בודדים ואקראיים ולשמורה אחת על קרקע חולית ליד פרדס חנה. שטחי יער פארק גדולים של [אלון התבור] שרדו בגליל התחתון (איור 1.3.29) ובגולן מתחת לרום של 500 מ’ (איור 1.3.30). יער של [אלון התבור] בגלעד שבצפון-מערב ירדן (איור 1.3.31) שמור היטב ומכסה שטחים הרריים ניכרים מערבית לאירביד. הנוסע בבקעת הירדן בשעות בהן הראות טובה יכול לצפות בשטחי יער אלה על המורדות המערביים של הרמה הירדנית מרום פני הים ועד 500 מ’ מעל פני הים.

איור 1.3.27: יער פארק של אלון התבור. אל עציו נלויים צמחים עשבוניים רבים.

איור 1.3.28: ריבוי העשבוניים ביער הפתוח עושה שטחים רבים כמתאימים לגידול בקר.

איור 1.3.29: יער פארק של אלון התבור ליד כחל במורדות הגליל לעבר הכנרת. העשבוניים נאכלו על-ידי בקר.

איור 1.3.30: יער פארק של אלון התבור ועשבוניים חד-שנתיים בגולן. העצים מפותחים על ערימות אבנים שסוקלו כנראה לפני כ-4000 שנה.

איור 1.3.31: יער פארק של אלון התבור במורדות הרמה הירדנית אל עבר בקעת הירדן ממערב לאירביד (הנמצאת בסמוך לגבול עם סוריה).

1.3.5 יער פארק של [חרוב מצוי] ו[אלת המסטיק]

חברת צמחים זאת מפותחת על קרקעות טרה-רוסה ברום נמוך מ-300 מ’ ברכסי ההרים העיקריים של ישראל ממזרח וממערב לקווי הרכס. בהרים גבוהים יותר מפותח יער פארק זה במדרונות הפונים דרומה ומקבלים קרינה חזקה ויעילה של השמש וכך מתייבשים ומתחממים (איורים 1.3.32-1.3.36). בשפלת יהודה משייכים הפדולוגים את הקרקעות בתחום החברה לקבוצת הרנדזינות וכן קרקעות על כורכר בשרון (האספקט החופי). חברת ה[חרוב] ו[אלת המסטיק] בדרך כלל עמידה יותר ליובש מחברת [אלון מצוי] ומצויה בעמדת יובשניות, דומה לזאת של חברת [אלון התבור]. מלווה רב ערך של החברה במקומות סלעיים בכרמל ובגליל הוא [זית אירופי] המזכיר את הזית התרבותי אך יש לו פירות קטנים ביותר, מופצי ציפורים קטנות. עצי [חרוב] בודדים מצויים ביער הפארק של [אלון התבור] בגלעד, בעיקר ברום של 600-500 מ’ שם מתחלף העץ השולט ב[אלון מצוי]. המלווה העיקרי של ה[חרוב] בדרום שפלת יהודה והרי יהודה הוא [אשחר ארץ-ישראלי] (איור 1.3.37). זה האחרון מחליף את כל המרכיבים העציים בבתי-גידול שחונים.

איור 1.3.32: מבט מעמק נחל אורן, הכרמל, אל המפנה הדרומי. העמק עתיר קרקע ועשיר בחד-שנתיים; במדרון התחתון, בין הסלעים, כמות הקרקע פחותה וכך גם העשבוניים; במדרון העליון עצי החרוב גדלים על צוקים ומלווים בבני-שיח ודגניים רב-שנתיים של סלעים.

איור 1.3.33: בצל עצי החרוב הגדולים שבעמק רובץ בקר הרועה בשטח, מעשיר את הקרקע ומאפשר גידולם של צמחי אשפתות כחלמית קטנת-פרחים.

איור 1.3.34: מעבר בין בסיס המדרון בו הקרקע תומכת בחד-שנתיים, דרך מדרון סלעי עתיר דגניים רב שנתיים ממוצא סודני ומעבר בינו לבין צוקים.

איור 1.3.35: מעבר מהמדרון הסלעי בו שיח החרוב (משמאל) והזית (מימין) מלווים בדגניים רב-שנתיים ומעליהם צוקים.

איור 1.3.36: מבט מבסיס המדרון הפונה דרומה, דרך הכביש הסלול , מדרגת הנחל הירוקה והמדרון הפונה צפונה ומכוסה בחורש צפוף של אלון מצוי.

איור 1.3.37: אשחר ארץ-ישראלי. משמאל עץ שנשמר מרעייה וכריתה במורדות הגלעד, ירדן; מימין שיח שלבלב מחדש לאחר שריפה.