נאות מדבר עם עצים סודניים; צומח דמוי סוואנה מלווה בשיחי מדבר

עודכן: 11/05/14

1.3.14. נאות מדבר עם עצים סודניים

גורמי הסביבה החשובים של נאות המדבר בבקעת הירדן ובקעת ים-המלח הם מידות החום הגבוהות השוררות בהם והזמינות של כמות גבוהה של מים מתוקים במהלך השנה. מרבית המעיינות בחלקים השחונים של ישראל, ירדן וסיני, שאינם מסומנים במפה ניכרים מרחוק בעזרת עצי [תמר מצוי] הגדלים לידם (איורים 1.3.117, 1.3.118). עצים אלה הם חלק מהצומח הטבעי של בית גידול זה (דנין 1977, 1983).

עצים רבים ממוצא של סוואנות סודניות מצויים בקרבת המעיינות (איור 1.3.119). כאלה הם: [שיטה סלילנית], [שיטת הסוכך], [פתילת-המדבר הגדולה], [מורינגה רותמית] (איור 1.3.120), [זקום מצרי], [ערף המדבר], [מרואה עבת-עלים], [סיסם הודי], [צלף רותמי] (בירדן) ו[שיזף מצוי].

מעיינות מים מתוקים ומעיינות נוספים הנובעים לאורך שברים גיאולוגיים קיימים באופן רציף וממושך בבקעת ים המלח (איור 1.3.121). מעיינות שהתקיימו בבקעה בעבר סייעו ל”שלוחת קיומם” הצפונית של עצים רבים שאזור תפוצתם העיקרי מצוי הרחק דרומה מכאן. בנאות מדבר של המזרח התיכון גדל השרך [שערות-שולמית] על נקודות נביעה וטפטוף של המים; ביחד אתו גדל בן-חורש גדול השייך למשפחת הסחלביים. [הרדוף הנחלים] הוא צמח בולט בנופי הצומח של מעיינות המדבר בירדן, אשר אינו מצוי במעיינות במדבריות של ישראל וסיני (איורים 1.3.122, 1.3.123).

איור 1.3.117: מעיינות נובעים במערב סיני ומאוכלסים על ידי אוכלוסיות בר של תמר מצוי.

איור 1.3.118: מבט מהאוויר על מעיין בג’בל א-תיה שבדרום סיני עם גושי תמר לצד הנחל.

איור 1.3.119: מעיין עין גדי על מימיו גדלים 9 מתוך 11 המינים הנזכרים ברשימת העצים הסודניים. בערוץ למרגלות המבנה שבשולי המעיין גדל העץ מרואה עבת-עלים.

איור 1.3.120: קו עצי מורינגה רותמית, בשמורת עין-גדי, המנצלים מימי שכבת סלע ייחודית.

איור 1.3.121: מבט מהאוויר על עינות צוקים (עין פשחה) הנובעים לאורך קו-שבר. ה”צובעים בירוק” העיקריים הם קנה מצוי ואשל היאור.

איור 1.3.122: הרדוף הנחלים.

איור 1.3.123: הרדוף הנחלים שולט בערוץ עם זרימה תת-קרקעית או על-קרקעית בהרי אדום.

1.3.15 צומח דמוי סוואנה מלווה בשיחי מדבר

צומח דמוי-סוואנה בו עצי [שיטה] מלווים בבני-שיח מדבריים מכסים שטחים ניכרים של בקעת ים-המלח, הערבה וירדן מדרום למען. בסוואנות הטרופיות מלווים העצים הקוצניים בדגניים סודניים רב-שנתיים. שכבות הצומח התחתונות מאוכלסות כאן בצמחי מדבר טיפוסיים כמו: [יפרוק המדבר], [חמד השיח], [זוגן השיח], [רותם המדבר] ו[אטד ערבי]. [שיטת הנגב] אופיינית לשטחים ברום גבוה יחסית כמו למשל בערוצי הנחלים שבמעלה נחל פארן שבישראל, ואדי ג’יראפי במזרח סיני ושטחים גדולים של מישורי חצץ בירדן, מדרום למען.

[שיטה סלילנית], שאינה עמידה כ[שיטת הנגב] לטמפרטורות נמוכות, שולטת בערוצים של רום בינוני ואלו [שיטת הסוכך], בעלת הדרישות הגבוהות משלושתן למידות חום גבוהות. היא העץ השולט בדרום הערבה או מתחת לרום פני הים בבקעת ים המלח (הלוי ואורשן 1972).

[מרואה עבת-עלים] ו[צלף רותמי] הם עצים סודניים נדירים הגדלים במקומות ספורים כמלווים של צומח דמוי-סוואנה בעיקר בצדה הירדני של בקעת ים-המלח. בין ואדי וותיר ושרם-אל שיח’ במזרח סיני גדלים פרטים בודדים של [צלף רותמי] שהוא מרכיב חשוב בצומח הערוצים בדרום מצרים ובצפון סודן.