מחצלת מקנה רצוץ וחבל מגבעולי דורת ארם-צובא

פורסם: אלול תשס"ו, ספטמבר 2006 | עודכן: 10/05/14

אנחנו בשלהי הקיץ ודומה שאין “פרח” שראוי לתשומת לבנו, למעט החצבים שעליהם כבר דיברנו, ואולי גם ראוי להזכיר את פריחת ה[“ציפורן נקוד” ציפורן נקוד] ו[“ציפורן הלבנון” ציפורן הלבנון]. קבוצה נוספת שראוי להזכירה, למרות שפריחתה אינה יפה, היא קבוצת צמחים רב-שנתיים ממשפחת הדגניים, האוהבים חום וגדלים בצדי הדרכים, בשדות מעובדים ובגדות נחלים ומעיינות. לקבוצת צמחים זאת שייכים [“דורת ארם-צובא”] ו[“דורה רותמית”], (שלפחות החקלאים שבינינו היו שמחים אלמלא היו קיימים כאן).

מחצלת בת 5,000 שנה שנמצאה במערת הלוחם ליד יריחו

סיבה חשובה להתייחסות אליהם ניתן למצוא במאמרה של ד”ר כרמלה שמעוני על מחצלת וחפצים נוספים שנמצאו ב”מערת הלוחם” ביריחו (Shimony 1998). גיל הממצאים במערה נקבע בעזרת פחמן 14 ל-5,000 שנה לפני היום. המחצלת עצמה עשויה מ[“קנה מצוי”], אך היום נתרכז דווקא בחבל השזור בשולי המחצלת. כרמלה קבעה שהחבל נשזר מצמחי [“דורת ארם-צובא”]. (בתמונה מוצגים שולי המחצלת בהם ניכר החבל לתוכו הכניסו את קני הקנה המצוי הרצוצים בעודם ירוקים וכפיפים). לו הייתי במקומם של אלה שהכינו את המחצלת ללוחם הגדול שנקבר במערה ליד יריחו, הייתי קולע אותה מסיבי [“תמר מצוי” תמרים] המצויים בשפע בנווה המדבר מקדמת דנא. הסברים למניעיהם של הקדמונים לא השתמרו, וייתכן שהיו לכך סיבות של אמונה – אך בזכותם אנו יודעים היום כי דורת ארם-צובא גדלה כבר אז בשדות יריחו או בפלגים של מעיינותיה.

חבל שנשזר מגבעולי תפרחת צעירים בדרך בה נשזרו חבלים לפני 5000  שנה

המצאות הצמח בארץ כבר לפני 5,000 שנה הפתיעה אותי, שכן תמיד ראיתי לעצמי את [“דורת ארם-צובא”] כצמח גר שאינו שייך לצמחית הארץ, וזאת מכיוון שהוא מאכלס בתי-גידול מופרעים בהם גדלים צמחים גרים ופולשים רבים. המבחן היחיד שנותר לי לערוך היה לשזור בעצמי חבל מגבעולי [“דורת ארם-צובא”] צעירים, והוא מוצג כאן.
ועוד דבר אחד: מדוע נאמר “קנה רצוץ”? כי על מנת להכין מחצלת דרכו יוצריה על [“קנה מצוי” קנים] שלמים, רצצו אותם והפכום למשטחים צרים וארוכים. הללו נקלעו בדרך המוסברת במאמר של ד”ר תמר שיק באותו עתון (Schick 1998), ובעתיד נרחיב בעניין “משענת הקנה הרצוץ”.

לאלו המתעניינים בחבלים וחוטים מצמחים, הנכם מוזמנים ללחוץ על הקישור ולצפות במצגת “חבלים וחוטים מצמחי בר”.

מקורות
Schick, T. 1998, 4. The platted mat. In: The cave of the Warrior, IAA reports 5: 23-25.
Shimony, C. 1998, 15. Identification of fibers of textiles, basketry and matting. In: The cave of the Warrior, IAA reports 5: 73-96.


וכמה מילים מאודי:
בחודש האחרון נוספו לאתר מספר תכונות חדשות, אך רובן עדין דורשות שיפורים כאלו ואחרים – ולכן יהיה עליכם להמתין עד שנחשוף אותן לציבור הרחב…
בנתיים, אתם יכולים להנות קודם כל משיפורים בעיצוב שנעשו בעצתו של ברק דנין, ובנוסף מאפשרות חדשה ומלהיבה להוסיף תמונות בדיוני הפורם. ניתן גם ליצור קישורים לצמחים באופן פשוט בגוף ההודעה – צריך פשוט להקיף את שם הצמח בסוגריים מרובעות.
מי שעדיין לא ראה, נוספו גם מעל למאה מאמרים מדעיים באנגלית לאתר – ובעזרתם של מתנדבים אנו מקשרים גם אותם לאט לאט מ- ואל המינים המופיעים בהם.
בימים האחרונים נוספו לאתר גם שמות ישנים רבים של צמחים, ועתה ניתן לחפש באתר על פי שמות ישנים אלו ולהגיע לצמחים בשמם החדש כפי שנקבע על ידי האקדמיה. (מכירים את [נהרונית ברכטולד]? ואת [דבשית קטנה]?)


טוב, זהו לבנתיים –
מקוים שנהנתם מהגיליון,
ושתהיה לכם שנה טובה!
אודי אורון ואבינעם דנין