מבוא – אבינעם דנין

אני רואה באתר זה ספר אלקטרוני ענק שמכיל את תצפיותי וסיכום של תפישתי והבנתי של הטבע שסביבי. שלא כמו במאמרים מדעיים בהן הנימה האישית אינה מותרת, אני שואף להעביר כמה שיותר מתפישתי האישית ותחושותי כישראלי עם עמדה המושפעת מההיסטוריה האישית והציבורית שעברתי עד כה. יש הדגשה יתרה ומובנת על הטבע של ישראל ושכנותיה שבכמה מהן הייתה לי הזדמנות לבקר ולחקור. כאשר אני עומד לצלם תמונה בטבע אני שואל עצמי מה אני עומד לספר לקהל שומעי אודות התמונה. ברור שבחרתי תמונות ש”אומרות” משהו אודות הצמחים. ההערות אודות מינים רבים (אותן אני מקווה להשלים בהקדם) הן אותן מחשבות ומסקנות המתגלגלות בראשי בעת שאני מחליט לצלם את התמונה המתוכננת. מרבית התמונות צולמו על ידי. רבות מהתמונות בהן צולמו צמחים מקרוב (כגון דבורניות וסחלבים) וכן תמונות נוספות בעלות איכות גבוהה, צולמו על ידי עוזי בורשטיין ז”ל שנפל במלחמת ששת הימים. אוסף תמונותיו מוגש כאן באדיבותה של נועה אלמנתו.

בתחילת הדרך היתה אכסנייתו של ה”ספר האלקטרוני” באתר של הגן הבוטני הירושלמי. לימים התחלתי להרחיב את המידע ועזר לי ואף דחף אותי לכך אודי אורון שעמל על התכנון ועליית המדרגה הברורה אל עבר האתר בצורתו הנוכחית. תרומתם של רבים וטובים בתוספת של תמונות שהעלו את איכות האתר מצויינת על ידי שם הצלמת או הצלם המובאים בצמוד לכל תמונה. הצלחנו לכלול עד כה באתר כ-9000 תמונות בהן מיוצגים 2024 מתוך 2856 מינים של ישראל (החרמון כלול) ותמונות נבחרות מירדן. בהעדר יותר מ-800 ממיני הצמחים הנזכרים בבסיס הנתונים, אנו מבקשים להשלים חסר זה בעזרת הציבור. בעלי תמונות דיגיטליות או שקופיות המעוניינים לשתף את קהל המשתמשים באתר של צמחיית ישראל ברשת, מוזמנים לכתוב לנו, לאחר שמצאו כי תמונותיהם יכולות לסייע. כל תמונה תובא בשם המצלם לאחר שאנו נבחן את התמונות, נאשרר הגדרתן, נשלבן באתר ונחזיר את המקור לשולח. בנוסף לכך נמשיך לצלם תמונות של מינים חסרים, אך עזרת הציבור עשוייה לזרז את השלמת ה”ספר האלקטרוני”.

בסיס הנתונים המציג את שמות הצמחים, התאמותיהם האקולוגיות, זיקתם הפיטוסוציולוגית, ותפוצתם בארץ, הוא בסיס הנתונים שלי אשר בניתי במהלך כ-40 שנות מחקר. בסיס נתונים ממוחשב זה נתמך על ידי תוכנת ACCESS ונבנה על יד ברק דנין. השמות המדעיים של הצמחים (בלטינית) הם אלה שנדפסו בספר של האקדמיה למדעים של ישראל:
Danin, A. 2004. Distribution Atlas of plants in the Flora Palaestina area. Israel Academy for Science and Humanities 550pp.
במקרים ששמות מדעיים “התיישנו” בעקבות מחקרים בוטניים חדשים, מצויין הדבר במאמר Taxonomical News, שנדפס בעתון מדעי בשנת 2000 (ומובא באתר בצורתו המעודכנת). שינוי נכבד הוכנס במאמר זה בסוף מאי 2006 עם השלמת הערך “משפחת המורכבים” באתר המידע על צמחיית אירופה והים-התיכון (Euro+Med) הנזכר בקישורים שבמבוא זה.

השמות בעברית הם אלה שהוחלט עליהם על ידי הועדה לשמות הצמחים, האקדמיה ללשון העברית, בישיבותיה במשך כשבע השנים האחרונות (ראה פרסומי ועדת השמות ברשימת הספרות) והשמות הנרדפים בעברית, כלומר אלה שהיו בשימוש לפני סיכומי הועדה הנזכרת, מובאים בהדרגה באתר. השמות העממיים באנגלית ובגרמנית קובצו מהספרות הבינלאומית על ידי מר מיכאל נועם. שמות עממיים בערבית ובצרפתית נשענים בעיקר על ספרו הייחודי של מר מוסטפה נחמה על צמחיית לבנון (Nehme, M. 2000. Dictionnaire Etymologique de la Flore du Liban. Librairie du Liban Editeurs SAL, Beyrouth, 368 pp). השמות העממיים בערבית אינם אחידים על פני מרחבים גיאוגרפיים גדולים ובמקרים רבים הם שונים בלבנון מהמצוי בארץ. האתר מצפה לשיתוף פעולה של מומחה רציני לשמות הצמחים בערבית שיוכל להכניס השמות הכתובים נכונה בערבית, עברית, ובטרנסליטרציה אנגלית.

המקורות למפות התפוצה הם בראש וראשונה תצפיותי בשדה במהלך עשרות השנים שעברו. משמעות נקודה במקום זה או אחר היא שהצמח נצפה במקום. כך למשל, טיון דביק הגדל ליד בצות ומעיינות בחלק הגשום של הארץ, נצפה לצד הדרך המחודשת בין ירוחם לבאר שבע. הופעתו במקום בשנות ה-1990 לאחר סלילת הכביש מחדש, מוצאת ביטוייה במפה אף אם הצמח אינו גדל שם כיום. צמחים שנאספו על ידי אוספים רבים ומונחים בעשביית האוניברסיטה העברית בירושלים, הוכללו גם הם במפת התפוצה המבוססת על בסיס הנתונים של נקודות במשבצות של 5×5 קמ”ר. המפות שעמדו לרשות הציבור באתר של הגן הבוטני לקו בהעדר אפשרות להבחנה בין החלקים של הארץ בהם הצמח נפוץ לעומת אלה בהם הוא נדיר. אנו מקווים שבעייה זאת תתוקן במהלך תקופת ההרצה של האתר.

תודה לשוקי ושרון רגב – על תרומתם לזכר אמם נאוה רגב ממושב לכיש, מורה, מנהלת וחובבת טבע.