כיצד לדווח על תוספות למפות התפוצה באתר?

ראשי פורומים צמחי הבר של ישראל כיצד לדווח על תוספות למפות התפוצה באתר?

הדיון הזה מכיל 20 תגובות, ויש לו 12 משתתפים, והוא עודכן לאחרונה ע״י אורי פרגמן-ספיר אורי פרגמן-ספיר לפני 1 שנה, 6 חודשים.

מוצגות 21 תגובות – 1 עד 21 (מתוך 21 סה״כ)
  • מאת
    תגובות

ברק דנין
    Keymaster

רבים מכם מעוניינים לעדכן לגבי תפוצה של צמחים שלא מעודכנת באתר ואנחנו (אני ואבי, פרופ' דנין) מברכים על כך. לשמחתנו זלמן באומוול הציע לרכז את הנושא עד שיהיו בידינו אמצעים טכנולוגיים לעשות זאת באופן דיגיטלי ועצמאי באתר.

כדי שנוכל להוסיף ולעדכן באתר את המידע על תפוצה, נשמח אם תוכלו לציין מיקום מדויק ככל האפשר (הסבר להלן) שבו צולמו הצילומים שאת מעלים לאתר. אנו נשתמש בכל צילום שתעלו עם זיהוי מדויק, בצירוף מיקום, כדי לעדכן את המידע באתר אודות התפוצה.

כיצד יש לציין מיקום? יש 3 אפשרויות:
    1. כשאתם בשטח, בדקו בעזרת המכשיר הנייד מה מספר המשבצת* (הסבר למטה) שאתם נמצאים בה, בכתובת הזו:
    http://magdir.co.il/where
    צלמו את מספר המשבצת בנייד יחד עם כל צילומי הצמחים, וכך תזכרו את המיקום כשתעלו את התמונות לרשת. ציינו את מספר המשבצת בצמוד לתמונות הרלוונטיות.

2. לאחר שחזרתם הביתה, בדקו במפה מה מספר המשבצת וציינו אותה בצמוד לצילומים שאתם מעלים לאתר. ניתן להוריד מפה עם סימון משבצות כאן:
    צפון ומרכז ישראל – http://flora.org.il/maps/north.pdf
    דרום ישראל – http://flora.org.il/maps/south.pdf
    קבצי המפות מאורגנים מצפון לדרום וממזרח למערב.

3. תארו את המיקום באופן שזלמן יוכל למצוא את המיקום המדויק על המפה. למשל: 1.5 ק"מ מזרחה מתחנת הדלק "פז" שליד הסופרלנד.

תודה מראש על העזרה בדיווחים!
    ברק

* מה הן ה"משבצות"?
    לפני עשרות שנים פרופ' דנין חילק את ישראל למשבצות של 5×5 ק"מ ומאז הוא שומר את המידע על תפוצת הצומח בכל משבצת בנפרד. מפת המשבצות בה הוא משתמש נמצאת בקישורים שלעיל.

שאלה: האם עדכוני התפוצה רלבנטיים גם לירדן? אם כן – מה רזולוציית הדיווח הנדרשת )בהיעדר חלוקה למשבצות(?

לברק דנין שלום!
    היוזמה ברוכה, כל הכבוד!
    אך עדיין יש בעיה לגבי אתרים שהדיווח לגבם היו לפני זמן רב ובחלקם המינים המדווחים נכחדו מהם, כך שלמעשה צריך להוריד נקודות ממפות התפוצה. במיוחד הבעיה היא עם צמחים שהפכו נדירים עד נדירים מאוד ובמפות התפוצה הם לא נדירים.
    ברכות,
    בועז פסטמן

לברק שלום
    הרעיון של תכנה שבעזרתה ניתן לזהות את המשבצת בסלולרי, הוא רעיון נהדר, אלא שיש לכם בעיה קטנה בצורת רישום הנ"צ של המיקום. המוסכמות הן שעבור נ"צ במעלות, במקרה שלנו
    WGS84
    רושמים משמאל את קו הרוחב ומימין את קן האורך.
    ואילו ברשת ישראל החדשה
    ITM
    רושמים משמאל את המזרחיות ומימין את הצפוניות. ואילו אצלכם בשני המקרים הרישום הפוך, כפי שמופיע בתמונה

{24331-13}

ברק דנין
    Keymaster

תודה לכולם על התגובות!
    צביקה, יש חלוקה למשבצות בגודל 10 על 10 ק"מ, אבל אין לנו עדיין מפה סרוקה של האיזור, מקווה שאוכל לעדכן כאן בקרוב בנוגע אליה.

בועז, באופן טבעי, קשה יותר לאמת דיווחים כאלה של "לא גדל שם יותר", אם כי נשמח לקבל גם דיווחים כאלה וננסה לבדוק אותם. לכן אנחנו משתדלים להוסיף רק דיווחים שהם מדויקים באופן ודאי.

איתמר, תודה על ההערה, הפכתי את הסדר.

יעל אורגד
    Participant

אם יש לי דיווחי עבר עם נ.צ מדויק (של גוגל) שלקחתי, למשל – בינואר מצאתי לשון-אפעה קטנה בחוף הבונים (בערך בקוביה 997 לפי הPDF)
    איך אפשר להעביר את המידע?

לברק
    כל הכבוד על הביצוע המהיר. הלכתי בבוקר להוציא משבצת לדווח שאעלה בקרוב. וראיתי בסמרטפון שהסדר נכון. חשבתי שאני סנילי…
    פחות חשוב, אבל רצוי לתקן גם את הדוגמה אשר מתקבלת במקרה ובמחשב בבית! לוחצים על
    http://magdir.co.il/where
    זו התמונה שהעלתי קודם.

שלום יעל !
    אני רשמתי את כל הדיווחים מתחילת הפורום החדש (מסוף ינואר), בכלל זה דיווחים שלך החל מ-15 בפברואר. אני מקווה שאת הדיווחים בפורום הישן רשמו גם כן. בכל מקרה, נ.צ. מדוייק פחות חשוב באם המשבצת ידועה בודאות, שכן בשלב זה אין חשיבות למיקום בתוך המשבצת.

בברכה

זלמן

יש לי קצת בעייה בין הקשר לריבועים לבין אזורי התפוצה. ניקח לדוגמה את ריבוע 1027. כולו בכרמל, אבל 1026 חלקו בכרמל וחלקו בחוף הכרמל. נניח לדוגמא שיש דווח על צמח שנמצא בחוף הכרמל, אבל בדווח נמסר רק הריבוע 1026. איך נעשית ההחלטה לאיזה אזור תפוצה משתייך הדווח?

כשהתחלתי לאסוף נתונים על תפוצת צמחים לקחתי דוגמה ממבצעים כאלה שנערכו בארצות אחרות. יחידת היסוד בחלוקה שלהם היתה משבצת של 10X10- ק"מ. היות ובארצנו המעברים חדים יותר לקחתי 5X5 ק"מ כיחידת היסוד. המפות שיש לנו כיום לא מיועדות למי שעובד במידת פירוט של נקודת ציון בת 8 או 10 ספרות. אין לי אפשרויות לעבור למידת פירוט גבוהה יותר. גבולות הגלילות על פי משבצות נקבעו מראש במקביל לפיתוח של ה-GIS שניהל פרופ' רונן קדמון. הקביעה אם המשבצת שייכת לכרמל או לחוף הכרמל נעשית באופן אוטומטי.

ברצוני לדווח על ריכוז פריחה של כמה עשרות פרטים (כ-60) של עיריוני קצר ביער מיר. האם המשבצת הנכונה היא 736?

נכון מאד!

ובכן האם הדיווח יירשם? אני יכולה לשלוח גם תמונות

תמיד כדאי לצרף תמונות לדיווח ! כל הדיווחים המועלים לאתר נרשמים ומעדכנים את מפת התפוצה.

אני מצרפת תמונות של העיריוני הקצר ביער מיר וכן של דרדר החרחבינה ואכיליאה קטנת פרחים.

{24332-64}
    {24332-68}
    {24332-70} אכילאה קטנת-פרחים
    {24332-74}

ניסיון ראשון להעביר דיווח. לא כל כך מוצלח… העיריוני הקצר בראשית פריחה. כל אחד מהצמחים באיזור אחר של השטח.

{24332-77} דרדר החרחבינה

יופי של תמונות!
    התמונות מסתדרות בסוף, אבל לא תמיד בסדר שרצית.
    בפעם הבאה שתדווחי תפתחי דיון חדש…

אראלה הרי
    Participant

ערב-טוב
    אני לא מצליחה להוסיף תמונות. בכל נסיון שלי אני מקבלת את ההודעה: "שגיאה: אותר דיון כפול; נראה שכבר אמרת את זה!"
    ואינני מבינה מדוע. אראלה

עודד זמיר
    Participant

שלום רב,

מדוע לא ניתן להוסיף הודעה ותמונות בפורום?
    מתקבלת הודעה : "שגיאה: אותר דיון כפול; נראה שכבר אמרת את זה!"

האם שליחת תמונות עם מספר משבצת עדיין רלוונטי?
    תודה רבה!

כן, זלמן באומוול רושם את זה ונעדכן בעתיד, כדאי לדווח על ריבועים חדשים בלבד. תודה

מוצגות 21 תגובות – 1 עד 21 (מתוך 21 סה״כ)

יש להתחבר למערכת על מנת להגיב. התחבר או הירשם