שני צבעונים לא אדומים בחרמון

ראשי פורומים צמחי הבר של ישראל שני צבעונים לא אדומים בחרמון

הדיון הזה מכיל 12 תגובות, ויש לו 3 משתתפים, והוא עודכן לאחרונה ע״י אורי פרגמן-ספיר אורי פרגמן-ספיר לפני 3 חודשים.

מוצגות 13 תגובות – 1 עד 13 (מתוך 13 סה״כ)
  • מאת
    תגובות

עוז גולן הבחין שיש שני צבעונים לא אדומים החרמון. לראשון קראנו צבעוני החרמון ולו פרחים ורודים ו5-3 עלים מעוקלים על הקרקע לשני פרחים לבנים ושני עלים חרמשיים ולא מעוקלים על הקרקע.
    יש בלבול שלם בצבעונים בחרמון ובכלל – גם במונוגרפיה החדשה לסוג בהוצאת קיו יש בלבול וגם באתר צמחיית לבנון יש בלבול http://www.lebanon-flora.org/species.php?id_pl=605&bp=let… . דנין טעה כמו פיינברון וכולנו בזהות הצבעוני הוורוד בחרמון שאנחנו קוראים לו צבעוני החרמון. פיינברון כותבת הערה בפלורה תחת צבעוני ססגוני על Tulipa lownei – צמח בעל פרחים ורודים עם יותר משני עלים. אני ועוז מסכימים שיש שני צבעונים לא אדומים בחרמון – לאחד המפורסם, ורוד הפרחים עם 5-3 עלים מעוקלים על הקרקע קוראים בעברית צבעוני החרמון וכך נמשיך לקרוא לו (השם הלטיני שלו צריך להיות Tulipa aucheriana – בזה עוז כנראה צודק ואם לא נהיה פצלנים אולי נקרא לו Tulipa humilis שהוא מין הנפוץ מאירן ועד לחרמון וטורקיה עם מספר צורות צבע – לכולם 5-3 עלים). לצבעוני השני בחרמון פרחים לבנים ושני עלים בלבד, עוז טוען שצריך לקרוא לו צבעוני לוניי ואני אומר שהוא חלק מקומפלקס צבעוני ססגוני הנפוץ בכל המזרח התיכון. אני חוזר ומדגיש – הצבעוני הוורוד של מרומי החרמון ימשיך להיקרא בכל מקרה צבעוני החרמון בעברית והשינוי יהיה רק בשם המדעי. לאחר חקירה יותר מעמיקה אעדכן את השמות באתר.

עוז גולן
    Participant

דנין ופיינברון לא טעו. גם שמידע לא טעה (במדריך צמחי חרמון). הכל מופיע אצל POST.
    צבעוני החרמון (מה שאני קורא לו צבעוני לוניי – כי זהו שמו העממי בלבנון) – Tulipa lownei – מתואר נכון גם אצל דנין וגם אצל POST – Tulipa lownei – צבעוני ורוד מבחוץ ולבן מבפנים בעל שני עלים. הן POST והן באלוס מתייחסים להבדלים מצבעוני ססגוני – בהרבה מאפיינים (כמו שעירות האבקנים, בסיסי האקנים, הבצל, וכו'). זהו מין אנדמי ללבנון-סוריה ומוסכם ע"י החוקרים.
    צבעוני אושה-ואסטי (שמו העממי בלבנון) שייך לסקציה אחרת – Tulipa humilis – שתפוצתה בתורכיה-אירן-סוריה-לבנון. זהו מין חדש לפלורה של ישראל. עלי העטיף החיצוניים ירוקים מבחוץ. הצמח ורודמבפנים. מספר עלים צרים 3-6.
    שני המינים נמצאים בחרמון – וזו סנסציה – היות והחרמון מקום מטויל וכולם מצלמים את הצבעוניים … ואף אחד לא הרגיש שבחרמון נמצאים שני מינים.
    אני גיליתי זאת לפני כמה שנים – ולפני כשנה הפצלי פוסט שכולם סירבו לקבל….
    והנה לאט-לאט הצלחתי לשכנע….
    וזו אחת התגליות החשובות ביותר שלי מהחרמון….
    צבעוני החרמון ישאר כפי שקבע POST וכפי שקבעו דנין-פיינברון וכפי שמופיע אצל שמידע – Tulipa lownei.
    לגבי המין השני – הורוד – נצטרך לקרוא לו בשם אחר, או לקבל את השם העממי בלבנון/סוריה – צבעוני אושה.
    בהצלחה

עוז גולן
    Participant

ואתה מבלבל את כולם מבלי סימוכין מדעיים –
    (ואני מקבל את השמות של דנין / שמידע / פוסט POST / באלוס וכו'…).
    לפחות הצלחתי לשכנע שבחרמון שני מינים של צבעוניים….
    מין אנדמי – צבעוני החרמון (Tulipa lownei) הנפוץ בגבעות הגרב ובכל החרמון הגבוה בשלוחות מוכי-רוח – שאין כמו פוסט (POST) שתיאר אותו נפרד מצבעוני ססגוני,
    וצבעוני אחר, ורוד (Tulipa humilis) – המצוי במדרנות רכס דובדבן – שנצטרך להמציא לו שם חדש…
    דבר שאני היחיד שעליתי על כך…. כי אף אחד אחר לא בדק….

– אני הסכמתי איתך, לא יודע למי אתה מתכוון שכולם לא הסכימו.
    – אנו כאמור מסכימים שיש בחרמון שני מינים.
    – היות וזו מציאה שלך – כתוב את ההבדלים מצבעוני ססגוני המופיעים בפוסט ובבולוס (אגב, איפה בולוס ולא באלוס כתב את זה ?), גבה את זה בצילומים ופרסם מאמר מפורט, נשמח לפרסם את זה כאן. במבט חטוף בפוסט התיאורים של שני המינים ממש כמעט זהים.
    – לגבי השם העברי צבעוני החרמון – יש ביננו אי הסכמה – אני חושב שכולם (כולל שמידע שלא הבחין בין שני המינים, דנין שהכניס לערך צבעוני החרמון את Tulipa westii ופיינברון שכתבה בפלורה הערה שצבעוני לוניי בעל פרחים ורודים וכמה עלים) חשבו שצבעוני החרמון הוא הוורוד עם יותר משני עלים.
    – ההחלטה לגבי מי יקבל את השמות העבריים היא של הוועדה לשמות צמחים באקדמיה לשפה העברית ולא שלנו.
    – זו אכן תגלית מדהימה שלך מהחרמון !

עוז גולן
    Participant

יש רק מין אחד אנדמי לחרמון – לכן ייקרא צבעוני החרמון – Tulipa lownei
    צבעוני Tulipa humilis – הוא מין רחב תפוצה שאינו אנדמי – והחרמון הוא הנק' הדרומית ביותר שהוא מגיע.
    POST תיאר נהדר את ההבדלים בין צבעוני החרמון לצבעוני ססגוני ואני בטוח שגם שמידע וגם דנין-פיינברון הסתמכו על מקור זה. באלוס הוסיף דיון משלו.
    אינני חושב שצריכים להחליף שמות. צריך להשאיר את הקיים כפי שדנין ופיינברון (ושמידע) קבעו.
    יש צבעוני שכולם מצלמים כעת שנפוץ במקומות הנגישים לציבור בחרמון – רכבל עליון, גבעות הקרב ומסלול מסומן היורד לסלעם = צבעוני החרמון.
    ויש צבעוני המצוי בעיקר במדרונות סלעיים ברכס דובדבן – Tulipa humilis – שנצטרך לתת לו שם חדש.

עוז, אני לא מבלבל אף אחד, כאן זה פורום וכל אחד יכול לכתוב מה הוא חושב. אם תכתוב את הסימוכין שלך (כולל הבדלים מפורטים בין צבעוני לוניי לצבעוני ססגוני) הכל יראה אחרת. תוציא טקסט מסודר ומגובה בצילומים ועדיף בגיליונות עשביה (יתכן ויש כבר גיליונות מצוינים). בינתיים צבעוני החרמון הוא לדעתי Tulipa humilis או T. aucheriana או T. westii שיש לו מעל לשני עלים ופרחים ורודים מבפנים וירקרקים מבחוץ והצבעוני השני והחדש הלבן יותר עם שני עלים הוא צבעוני ססגוני (לדעתך לוניי). לסיכום – זה חומר "לעוס למחצה", תעשה עבודה מסודרת, פרסם מאמר רציני ואז הכל יראה אחרת…

אגב צבעוני לוניי איננו אנדמי לחרמון – מופיע גם בהרי מול הלבנון ובג' סנין בלבנון

Yoav Gertman
    Participant

מענין מאוד ותודה לשניכם

פתחתי את קליפות הבצלים של שני המינים שנאספו באתר אחד בחרמון 2100 מ' – מימין צבעוני ססגוני עם קליפות מאד שעירות, משמאל צבעוני החרמון עם קליפות לא שעירות. Tohme לא מאופס ויש לו בספר מלא שגיאות בזיהוי המינים. המומחים לצבעונים – אורון ודה גרוט תומכים במה שכתבתי.

{25412-06}

עוז גולן
    Participant

כלומר, יש הבדל בין המינים.

נכון

עוז גולן
    Participant

יופי. אז צבעוני ססגוני של הר הנגב שונה מצבעוני החרמון (לוניי). כפי שכתבתי. בדקתי המון בצלים וזירי אבקנים – ואכן כל הבצלים קרחים של צבעוני החרמון (לוניי). התיאור הספרותי מתאים בול. וכל הכבוד לדנין ולשמידע שהגדירו נכון את צבעוני החרמון (לוניי) – מין אנדמי לישראל וללבנון החשוב מאוד לשימור.
    אז יש לנו שני מיני צבעונים בחרמון – צבעוני החרמון (לוניי) וצבעוני אושה. כפי שכתבתי מלכתחילה.

עוז, זה שתכתוב שוב ושוב אותו דבר לא עושה את זה נכון. תראה צילומים של צמח עם שני עלים וקליפות קרחות, אני לא מאמין. אני בדקתי כמה צמחים ולכולם היו קליפות שעירות מאד (לא מעט). אשלח את הטקסט של מוטרד לתרגום יש שם הרבה הערות.

מוצגות 13 תגובות – 1 עד 13 (מתוך 13 סה״כ)

יש להתחבר למערכת על מנת להגיב. התחבר או הירשם