פינת השלולית: שיקום שלולית החורף ברמת אביב (השלולית התחליפית)

ראשי פורומים צמחי הבר של ישראל פינת השלולית: שיקום שלולית החורף ברמת אביב (השלולית התחליפית)

הדיון הזה מכיל 21 תגובות, ויש לו 9 משתתפים, והוא עודכן לאחרונה ע״י  עמית מנדלסון לפני 5 שנים, 4 חודשים.

מוצגות 22 תגובות – 1 עד 22 (מתוך 22 סה״כ)
 • מאת
  תגובות
 • #2359616
  דרור מלמד
  דרור מלמד
  Participant

  למי שאינו מצוי במכמני שלולית החורף של רמת אביב, אשר בקרוב ייבנו עליה עשרות אלפי יחידות דיור ללא רחם וללא הותר שריד ופליט – לא של הפלורה העשירה והייחודית שלה ולא של הפאונה המגוונת – כדאי להתחיל בשרשור הבא (ושם קישורים לדיווחים קודמים):
  http://flora.huji.ac.il/?action=thread&t=3426
  ובכן, בשלב ראשון הקימה העירייה כמס שפתיים להתחייבויותיה לשימור האתר – שלולית מלאכותית קטנטנה ומכוערת בסמוך לסמינר לוינסקי. הנה, כך נראית השלולית עתה. בקרקעיתה ניתן למצוא שרידים של עטיינית קצרה, לחך מצוי, חומעה יפה ודחנית השלחין. בעונה שעברה היו שם גם מספר פרטים של שנית שוות-שיניים.

  {21952-92} שלולית "דמה" לוינסקי
  #2359617
  דרור מלמד
  דרור מלמד
  Participant

  גדול המרחק בין מה שצומח כאן לצומח המגוון שבמתחם השלולית המקורית. בשעתו עשיתי סקר צומח והוא שימש כחלק מהבסיס להגשת הערעור על תוכנית המתאר. לשם התיעוד, אני מצרף בשתי התמונות הבאות את רשימת הצמחים שתיעדתי במשך השנים במתחם השלולית.

  {21952-94} רשימת צמחים במתחם שלולית "נחל נאמן" - רמת אביב
  #2359618
  דרור מלמד
  דרור מלמד
  Participant

  הנה החלק השני של הסקר. הצמחים הנדירים מובלטים.

  {21952-96} רשימת צמחים במתחם שלולית "נחל נאמן" - רמת אביב
  #2359619
  דרור מלמד
  דרור מלמד
  Participant

  מאבקים של קבוצות שימור טבע שניסו לבטל את תוכנית המתאר של רכס הכורכר של תל-אביב ובכללה לנסות לשמר משהו משלולית החורף, בהובלת סמינר לוינסקי הצליחו חלקית (ותצוין בין רבים וטובים ד"ר יעל קשתן, מראשי סגל ההוראה בסמינר לוינסקי, שהובילה באדיקות את המאבק לשימור השלולית). לצערנו, מתחם השלולית עצמו לא יישמר, ותחינותינו להשאיר שטח טבע מופלא זה ללא התערבות ? לא נענו.
  אבל… בכל זאת משהו: כתוצאה מהמאבק, הקצתה עיריית תל-אביב שטח של כ-10 דונם (!) כשטח לשימור, דרומית לשלולית האמורה. השטח סמוך לבית הספר החדש "תיכונט" שמדרום-מערב לסמינר לוינסקי והיה ברובו מכוסה בצפיפות בשיטה כחלחלה. חלקו של השטח היה גם הוא אזור שלוליתי ?ביצתי, מכוסה במשטחים נרחבים של בצעוני מצוי וצמחים אחרים שהוזכרו בשרשור המצוין לעיל.
  העירייה חברה עם אדריכל הנוף ליאב שלם, תלמידו של פרופ' אביטל גזית, שהפרויקט הקודם שלהם ? פיתוח שלולית חורף מלאכותית באזור הכפר הירוק, נחל הצלחה יפה. גם ליובל ספיר יש חלק בזה ואם ירצה ? יוסיף כאן מידע. ליאב, מלא התלהבות ורצון טוב, תכנן את השטח שכבר הוחל בהכנתו.

  {21952-98} מתחם "השלולית התחליפית"
  #2359620
  דרור מלמד
  דרור מלמד
  Participant

  המתחם כולל שלולית חפורה ששיא עומקה, אם אינני טועה, כ-1.80 מ' והיא בעלת מדרון מתון שיאפשר גישה לצמחים ולבעלי חיים שונים. שטח השלולית כ-3 דונם.

  {21953-00} מתחם "השלולית התחליפית"
  #2359621
  דרור מלמד
  דרור מלמד
  Participant

  בשטח שומרו מספר איים של עבקנה שכיח, שיאפשרו לעופות מים למצוא בהם מסתור ואולי אף לקנן. כמו כן בשטח מספר עצי שיזף מצוי וזית אירופי, האחרונים נטועים זה מכבר והותירו אותם על מקומם.

  {21953-02} מתחם "השלולית התחליפית"
  #2359622
  דרור מלמד
  דרור מלמד
  Participant

  עוד אי אחד בשטח…

  {21953-04} אי של עבקנה שכיח
  #2359623
  דרור מלמד
  דרור מלמד
  Participant

  אל השלולית מובילה תעלה (תחליף ל"נחל נאמן"?), היוצאת משלולית הדמה של סמינר לוינסקי ואשר תוליך את מי הנגר מן השלולית הקטנה אל השלולית החדשה. לא ברור בשלב זה אם התעלה תישאר פתוחה (מה שיוסיף בעליל למגוון הצומח) או שיבנו מעליה ואז יצטרכו להסתפק בצינור בטון תת-קרקעי.
  בנוסף, מובילה אל השלולית תעלת ניקוז קיימת היורדת מכביש הגישה אל סמינר לוינסקי, מצפון לדרום.

  {21953-06} תעלת מי הנגר המובילה לשלולית
  #2359624
  דרור מלמד
  דרור מלמד
  Participant

  למעשה, המתחם מוכן לקלוט את גשמי החורף הקרוב. איכות המים (ודרגת חומציותם) אינה ידועה בשלב זה. האיום של השיטה שהוסרה מן השטח ואשר עשרות פרטים מפותחים שלה תוחמים את האתר עדיין קיים, אם כי ליאב דאג לעקור את הפרטים שהיו במתחם ככל האפשר מן השורש ולרפד את הקרקע מעל גובה העקירה בכ-15 ס"מ מן הקרקע החולית שנחפרה לצורך השלולית.
  באוקטובר יתקיים מבצע, בו ישתתפו תלמידי כל בתי הספר ברמת-אביב ובסביבה, של זריעת פרחי בר רלוונטיים ושל העתקת גיאופיטים. ייעשה מאמץ לכלול כמה שיותר מינים שהיו באזור. יוכנסו גם מינים שלא היו כאן (למשל מיני סמר רב-שנתיים ועוד).
  אם יצליח שיקום המתחם, לא מן הנמנע שבעתיד יוכנסו אליו אלמנטים שונים של הנגשת הציבור, כולל דקים מעץ ועמדות תצפית, בדומה למה שנעשה ב"באסה" של הרצליה…
  נו… זו לא היתה כוונתנו מלכתחילה, אבל אולי אפשר להתנחם במעט בכך שבכל זאת תהיה איזו שמורת עציץ מלאכותית שתשמר מעט מן המגוון הביולוגי שהיה כאן…

  {21953-08} "השלולית התחליפית"
  #2359625
  דרור מלמד
  דרור מלמד
  Participant

  לא נותר אלא לקוות שהשנה תהיה שנת ברכה וגשמי הארץ ימלאו שלוליותינו ויטפחו צמחינו.
  אז נסיים בפיוט ובברכת הגשם של שמיני עצרת הבא עלינו לטובה:

  *"אף ברי אותת שם שר מטר/ להעביב ולהענין להריק להמטר/ מים אבים בם גיא לעטר/ לבל יעצרו בנשיון שטר/ אמונים גנון בם שואלי מטר… משיב הרוח ומוריד הגשם. לברכה ולא לקללה. לחיים ולא למוות. לשובע ולא לרזון".*

  מועדים לשמחה!

  {21953-10} ערר כרתי
  #2359626

  שיר ורד
  Participant

  למה לשתול גאופיטים בשלולית?
  אני מציע לבדוק מול רט"ג את האפשרות לזרוע שם את המינים האדומים של שלוליות החורף בשרון, ראה הרשימה להלן.
  עטיינית מגובבת, ברגיה אמנית, אמניה רבת פרחים, אלטין עקום זרעים, נורית נימית, שרוכנית ארץ-ישראלית, בוציץ סוככני, לשישית מקומטת, אגמון שרוע, אולדנלית הכף, אגמון האגם.

  #2359627

  דרור,
  יישר כח גדול על הדיווח ויותר מכך על תרומתך לתוצאה. עקבתי, כמו רבים כאן, אחרי הדיווחים שלך מאותו נחל במהלך השנים. יש לא מעט מינים שנאספו מהסביבה בימי תל-אביב הקטנה, ולא עוד. הלוואי וחלקם ישוב ויצוץ בפינה זו.

  מועדים לשמחה.

  #2359628

  qwaiz qwi
  Participant

  .

  #2359629
  דרור מלמד
  דרור מלמד
  Participant

  שיר,
  על פי ליאב שלם, כל רשימת המינים שבשלולית שהינם מינים אופייניים – תזרע/תועבר לשלולית עצמה ולסביבותיה (לפחות ישתדלו לעשות כן).

  ביום ראשון אעביר לליאב את המלצותיך להוספת עטיינית מגובבת, ברגיה אמנית, אמניה רבת פרחים, נורית נימית, שרוכנית ארץ-ישראלית ואולדנית הכף – כל אלה מינים שלא תועדו ב-5 שנים אחרונות בשלולית רמת אביב. נדמה לי שעטיינית היתה בתכנון שלו בכל מקרה.

  אלטין עקום זרעים, בוציץ סוככני, לשישית מקומטת, אגמון שרוע ואגמון האגם – שהיו במתחם – מתוכננים להשתל/להזרע בשלולית החדשה.

  יש לזכור שהמתחם כולל שטח שאינו שלולית ואשר אדריכל הנוף מעוניין שיהיה אטרקטיבי ולכן ייתכן ויועברו לשם גם גיאופיטים שונים דוגמת: צבעוני השרון (ההרים), מצילות החוף, עירית נבובה ואולי עוד. מינים אלה נפוצים מרחק מטרים אחדים ממתחם השלולית.

  לאחר שהבנתי שיועברו מינים שלא ממש היו בשטח, אבל רלוונטיים לאזור, המלצתי לליאב שיוסיף גם ציפורנית מקופחת, וציפורנית צרפתית שהיו בשטח או במתחמים מאוד סמוכים לו (בתוכנית המקורית שלו היתה כמדומני רק ציפורנית מגוונת).

  אבקש ממנו גם לפרסם כאן את רשימת המינים שהוא מתכנן לכלול במתחם.

  #2359630

  שיר ורד
  Participant

  אם כבר ציפורניות – כדאי גם את ציפורנית שרונית.

  #2359631

  עמיר פז
  Participant

  שלום שיר, איפה אפשר בכלל למצוא ציפורנית שרונית ?

  #2359632

  Yoav Gertman
  Participant

  שמורת פולג,שמורת איריסים נתניה,אילנות ועוד.

  #2359633

  אוריה אורן
  Participant

  דרור, ברכות על ההתקדמות, ועל כך שאתה מעדכן אותנו. נחמד לשמוע שפרויקטים כאלה אכן מתרחשים. המשך חג שמח ! אוריה

  #2359634

  עמיר פז
  Participant

  שלום יואב, לא ראיתיה באף אחד מהמיקומים שמסרת ואשמח שנחפשה ביחד בעונה.
  שלום דרור, מצטרף לאיחולים ולברכות, זרעי עטיינית מגובבת תוכל לאסוף בתחתית מאגר געש

  #2359635

  ליאב שלם
  Participant

  דרור לבקשתך מתוכננים להזרע בבריכת החורף מינים אופיניים ויחודיים לבריכות חורף:
  נענעת הכדורים, שברק משובל, דמסון כוכבני, כף צפרדע אזמלנית, ערבז דק פרחים, סמר חד פרעושית סיצילית, נורית המלל, בצעוני מצוי, עבדקן מצוי, עטיינית מגובבת, ארכובית צמירה, שומר פשוט לגבי המינים המוזכרים מעלה אבדוק עם רט"ג לגבי איסוף חלק מהמינים מין החשוב לי להעתקה הינו הבוציץ הסוככני. אנו נזהרים מלהכניס לשטח הבריכה את המין אגמון ימי עקב היותו מין שתלטן. תיקון קטן לגבי טקסט שרשמת קודם לכן, שכבת זרעי השיטה כוסו בשכבת קרקע בגובה של כ- 40 ס"מ.

  צירפתי קישור למאמר שפורסם במסגרת המחקר שבצעתי בהנחיית פרופ' אביטל גזית ודר' יובל ספיר בנוגע לשיקום בריכות חורף

  http://magazine.isees.org.il/ArticlePage.aspx?ArticleId=313

  אמשיך לעדכן. ליאב

  #2359636
  דרור מלמד
  דרור מלמד
  Participant

  ———————
  * 5 בדצמבר 2013*
  ———————–
  הגשם המשמעותי הראשון שסוף סוף הגיע נתן את אותותיו בשלולית. נמתין לראות האם המים אכן יעמדו במשך חודשים ארוכים כמתוכנן.
  בתמונה מימין למטה אפשר לראות את הגיאופיטים הראשונים, שככל הנראה הועתקו לכאן, מלבלבים.
  כשהגעתי לשלולית נתקלתי בשועל יפהפה שהביט בי ממושכות, אולם עד ששלפתי את הטלפון הסלולרי בו צילמתי את תמונת השלולית, ברח אל בינות לשיחים ונעלם. הנגישות לשלולית נוחה ביותר ואני מקווה שעם הזמן תיווצר פה פינת חמד של טבע עירוני.

  {21958-00} השלולית המלאכותית (תחליפית) - רמת אביב
  #2359637

  תודה על התזכורת לבריכת רמת אביב, אקפוץ לבקר שם בזמן הקרוב.

  אגב, בנסיעה בשישי בנתיבי איילון ניסיתי לראות האם בריכת ליאב בכפר הירוק כבר התמלאה. בינתיים היא נראית יבשה או שהמפלס נמוך, נקווה שגשמי השבוע ישפרו את המצב גם שם.

מוצגות 22 תגובות – 1 עד 22 (מתוך 22 סה״כ)

יש להתחבר למערכת על מנת להגיב. התחבר או הירשם