עזרה בזיהוי : ולרינית קוטשי ? , נחל דובב

ראשי פורומים צמחי הבר של ישראל עזרה בזיהוי : ולרינית קוטשי ? , נחל דובב

הדיון הזה מכיל 6 תגובות, ויש לו 4 משתתפים, והוא עודכן לאחרונה ע״י אורי פרגמן-ספיר אורי פרגמן-ספיר לפני יומיים.

מוצגות 7 תגובות – 1 עד 7 (מתוך 7 סה״כ)
 • מאת
  תגובות
 • #2541100

  שמואל מזר
  Participant

  מופע שונה מולרינית עטורה, עלים סרגליים תמימים חסרי אונות שונות ומשונות, אוגן קרח ולא נכון.

  {25410-92}
  {25410-93}
  {25410-97}
  {25410-98}
  {25410-99}
  #2541123

  לענ"ד ולריינית עטורה. הנה כמה מאפיינים מהפלורה: העלים-תמימים, בעלי שיניים מרוחקות או שסועים (כל אחת מהאפשרויות!); העלים העליונים משוננים או בעלי אונות, עם ריסים בבסיסם (בתמונות שלך רואים את הריסים, לגבי השינון קשה לראות מהזווית בה צולמו העלים).
  מה שאתה קורא אוגן הוא למעשה בצילומים הגביע בפרי, ועליו כתוב שהוא נכון, דמוי גביע עד דמוי גלגל, קרומי (בהבשלה), קירח או שעיר במרכזו, רחב בהרבה מהפרי, ובעל 6 אונות משולשות-סגלגלות שוות או כמעט כך. לדעתי אכן הגביע נכון, אבל כדי להיווכח בכך בצילום יש לצלמו ממש מלמעלה…אבל גם כך הגביעים נראים נכונים למדי והרווחים בין האונות דומים. צריך לבדוק שהאונות שרואים הן אכן האונות של אותו הגביע, שכן בצילומים לפעמים אונה של גביע מסויים נראית כאילו שייכת לגביע אחר, ואז הוא נראה לא נכון והאונות אינן שוות באורכן (כמו שקורה לפעמים בזיהוי חומעות לפי השיניים). גם השפעות של צל ואור מעוותות את "נכונות" האוגן, וזה ניכר בצילומים.

  #2541131

  שמואל מזר
  Participant

  תודה רבה זלמן, לא זכור לי שראיתי בעבר עלים חסרי אונות, גם לא קראתי את הפלורה- גם על זה תודה.

  זו גם הזדמנות להודות לך ו"לסיירי יום ד' " על הדיווחים המקיפים והמלמדים, צפון-דרום-מזרח-מערב- נמוך-גבוה– בכל מקום.

  תודה רבה

  #2541210

  עוז גולן
  Participant

  זו ולריינית עטורה טיפוסית. לפני שנה פירסמתי (וגם נאמר ע"י שמידע בהשתלמות) שבישראל שתי ולרייניות שאחת מהן הוגדרה בטעות כ- ו. עטורה: (א) ולריינית הדיסקוס (מין חדש לפלורה של ישראל) – היא המין הנפוץ בכל הארץ. אוגן שעיר. כל השנים הרשמה בטעות כו. עטורה. לעומת (ב) ולריינית עטורה – נדירה מאוד – שנמצאה עד כה רק בכרמל, במערב הגליל ובמורדות הר אדיר. מה שמצאתי זו ו. עטורה. בכל אופן מציאה יפה של צמח נדיר (ניתן לראותה בכל המדרון של הר אדיר).

  #2541259

  שמואל מזר
  Participant

  בדיקה נוספת בעקבות תגובתו של עוז מביאה אותי למסקנה שההגדרה שלו כנראה נכונה, ברכות. ( נדרשת בדיקה נוספת !). המין שהצגתי מדובב הוא V. coronata והמין שנקרא אצלנו ו. עטורה הוא V. discoidea .השוני כפי שכתבתי הוא אוגן קרח ועמוק יותר לעומת אוגן שעיר ופרוש לרווחה, עלי גבעול סרגליים ,בד"כ תמימים חסרי אונות, צרים ופונים כלפי מעלה .

  #2541260

  עוז גולן
  Participant

  נכון. עלינו על הטעות הזו בפלורה – לפני כשנה. הפלורה שלנו מלאה בטעויות. ולריינית הדיסקוס – מין נפוץ אך חדש לישראל שהגדרתי. ולריינית עטורה – מין נדיר שלדעתי צריך להצטרף לרשימה האדומה (ידוע מ- 2 מקומות בישראל, וכעת 3). למרות שהמרחק בין הר אדיר לדובב אינו גדול – ולא ברור באם קיימת רציפות.

  #2541262

  יופי ! כתבו מאמר מסודר ונעדכן באתר

מוצגות 7 תגובות – 1 עד 7 (מתוך 7 סה״כ)

יש להתחבר למערכת על מנת להגיב. התחבר או הירשם