הסוג חלבלוב. אך האם מינו ח.החוף ? עזרו לי בזיהוי

ראשי פורומים צמחי הבר של ישראל הסוג חלבלוב. אך האם מינו ח.החוף ? עזרו לי בזיהוי

הדיון הזה מכיל 19 תגובות, ויש לו 6 משתתפים, והוא עודכן לאחרונה ע״י  יפה קפלינסקי לפני 5 שבועות.

מוצגות 20 תגובות – 1 עד 20 (מתוך 20 סה״כ)
  • מאת
    תגובות

שלום חברים, השבוע צילמתי חלבלוב בשולי יער חדרה הצפוני לכביש 65, סמוך לאזור ביצתי / מוצף.
    ע"פ מראהו : גובה, פירות, עלים ועוד… אני רואה בו כמעט בודאות : חלבלוב החוף. נותרתי עם 2 בעיות :
    א. לעלים אין פטוטרות
    ב. למין ח.החוף יש קרניים בראש בלוטות המעטפת, מה שאיני רואה בצילומי כלל !
    עזרו לי בבקשה לאשר את הזיהוי שלי (עם הסבר לשונה ולחסר) או לתקן. בתודה מראש.

{25568-23}
    {25568-25}
    {25568-28}
    {25568-29}
    {25568-31}

Yoav Gertman
    Participant

לענ"ד כן.איפה צולם.

שלום יואב, באשר למקום ציינתי בפתיחה : שולי יער חדרה הצפוני, למרגלות כביש 65 (ואדי ערה),
    סמוך לאזור ביצתי / מוצף ליד הגשר מעל פסי הרכבת. ואם אתה מסכים לדעתי : חלבלוב החוף,
    אז מה באשר לאי ההתאמה של – עלים בלי פטוטרות ומחסור בקרניים בראש בלוטות המעטפת ?…

Yoav Gertman
    Participant

המקום מוכר לי והחלבלוב מצוי שם.

זה לענ"ד חלבלוב מגלי, במופע בו קרני הבלוטות אינן מפותחות.

לא נראה מגלי, מגלי הוא חד-שנתי. אני בעד החוף

אבל אין קרניים לבלוטות…זה המאפיין הבולט של המין.

תודה רבה לכם זלמן באומוול ואורי פרגמן-ספיר על ההתייחסות,
    הויכוח מרתק !

אולי זה הפתרון, ואם כך-אולי מציאה מעניינת…

בבדיקת המין חלבלוב החוף בפלורה שלנו מסתבר שבנוסף לזן הטיפוסי מופיע זן נוסף, Euphorbia terracina var. modesta ("חלבלוב החוף זן צנוע") שתואר ע"י בואסייה בשנת 1862. זן זה נמצא בארץ, וייחודו בכך שהצמח שרוע. אבל באותה הזדמנות תאר בואסייה זן נוסף, Euphorbia terracina var. ecarunculata ("חלבלוב החוף זן חסר-קרניים") שכנראה לא נמצא מאז בארץ, ולכן אינו נכלל בפלורה אצלנו.
    כיום נהוג להכליל את שני הזנים הללו במין עצמו, אבל בכל מקרה כדאי, לדעתי, להעביר דגימה של הצמח לעשביה בירושלים.

קישור לתיאור המקורי של הזנים אצל בואסייה (התיאור בלטינית, בראש הדף):

https://www.biodiversitylibrary.org/page/156629#page/164/mode/1up

שלום זלמן באומוול,
    אני ממש נפעם מהידע המופלג שלך. אתה באמת בוטנאי בחסד !!!
    האמת שתכננתי לקרוא לצילומים הללו "חלבלוב החוף – זן חסר קרניים",
    הסבריך הוסיפו הרבה לאמונה שלי בכך. המון תודות למאמציך ולעזרה.

נעם, לא צריך להיסחף…מקור הידע שלי במקרה הזה (כמו באחרים) הוא בכיתה א', כשלמדתי לקרוא.

זלמן, אתה כרגיל מיתמם, אתה בוטנאי מנוסה שיודע לקרוא טקסטים בוטניים מסובכים , לעיתים יותר מכולנו.

מרים מילוא תיקנה אותי בפירוש שם הזן שצויין לעיל (Euphorbia terracina var. ecarunculata), שמשמעותו הנכונה היא "חסר קרונקולה" ולא כפי שסברתי "חסר קרניים"; הקרונקולה היא גופיף שומני הצמוד לזרעים של מיני חלבלוב שונים, בהם חלבלוב החוף.
    תודה למרים על התיקון!
    משכך, המשכתי לנסות ולמצוא פתרון למופע חסר הקרניים שצילם נעם; בין השאר, עיינתי במפתח הסוג בפלורה של תורכיה, בה מופיעים 91 מיני חלבלובים. בפלורה זו המפתחות ערוכים כך, שכאשר ישנה כמות מרובה של מינים, הם מופרדים לכמה קבוצות, וחלבלוב החוף נמצא בקבוצה G. כאן יש לציין כי מיון וזיהוי ודאי של חלבלובים הוא לפי צורת הזרעים, ושאר המאפיינים (עלים, בלוטות, קרניים וכו') יכולים לסייע בזיהוי באופן משני בלבד (וזה נכון גם לגבי הצילומים של נעם). ובכן, בעיון במפתח של קבוצה G בפלורה של תורכיה נמצא כי חלבלוב החוף מופיע פעמיים: פעם אחת בקבוצת חלבלובים חסרי קרני בלוטות, ופעם נוספת בקבוצה בעלת קרני בלוטות (ראו סעיף 3 בצילום הקטע מהפלורה התורכית); משמעות ההופעה הכפולה היא שישנו מופע מוכר של חלבלוב החוף ללא קרני בלוטות, בדיוק כפי שהחלבלוב המגלי מופיע פעמיים במגדיר הצהוב מאותה הסיבה (סעיף 24 במפתח הסוג במגדיר הצהוב), כמו גם חלבלוב עגול עלים המופיע פעמיים בגלל מופעים שעירים או קרחים של פירותיו (ויש דוגמאות נוספות להופעה כפולה במפתחות של מינים נוספים).
    יחד עם זאת, שלא כמו בתאורי מינים אחרים בעלי שונות מורפולוגית, בתאור המפורט של המין חלבלוב החוף בפלורה התורכית לא מוזכרת האפשרות של המצאות מופע חסר קרני בלוטות, אלא רק שהבלוטות "בעלות קרניים ארוכות" ("Glands long-horned"). אינני יודע מה הסיבה לכך-אולי בגלל שהבוטנאי שכתב את הערך חלבלוב בפלורה זו נעזר בהגדרות של מחבר אחר (כפי שמצויין בפתיח לסוג) והמופע הושמט, או מסיבה אחרת. יש להניח גם כי המופע חסר הקרניים נדיר למדי, ולא מצאתי באף מקום אחר אזכור לכך. זוהי בכל מקרה מציאה מעניינת, וכפי שציינתי לעיל כדאי להעביר פרט לעשבייה, ובאם ניתן לבדוק את הזרעים.

צילום מפתח קבוצה G של הסוג חלבלוב (הפלורה של תורכיה, כרך 7, עמודים 577-576):

{25575-53}
    {25575-55}

מרים מילוא
    Participant

בעניין אחר, הנוגע לעלים של חלבלוב החוף.
    נעם עביצל ציין בדווחו בתחילת שרשור זה שלא מצא פטוטרות בעלי הפרטים שמצא ,דבר המהווה בעיה בזהוי המין. חלבלוב החוף מוכר לי ,וגם אני לא ראיתי אף פעם פטוטרות בפרטים שלו; העלים בבירור יושבים, אבל לפי מגדיר פיינברון-דנין הם אכן בעלי פטוטרות. בדקתי את הנושא במספר רב של מקורות, בתאורי המשפחה, הסוג והמין. בשום מקור לא נאמר במפורש שלמין זה יש פטוטרות. לעתים (די קרובות) אין בכלל התייחסות לפטוטרות במפתחות או בתאור הצמח ,כך למשל בפלורה פלשתינה ובפלורה של אירופה. לעתים יש איזכור בתאור הסוג, אך לא בתאור המין .למשל בפלורה תורכיה נאמר בתאור הסוג כי העלים יושבים, לעתים רחוקות בעלי פטוטרת, ואילו בתאור המין שם אין התייחסות. לעומת זאת מספר מקורות מציינים בתאור המין באורח פוזיטיבי כי העלים יושבים, כך למשל בפלורה און-ליין של אמריקה הצפונית או במגדיר ג'פסון של עשביית אוניברסיטת קליפורניה.
    נראה שהנתון במגדיר פיינברון -דנין בנקודה זו שגוי, אבל אולי כדאי לחזור לנושא אם למישהו מהמשתתפים בפורום תצפיות שונות.
    אגב, מקור המין הזה באזור הים התיכון, הוא התאזרח בצפון אמריקה ובאוסטרליה, נחשב במקומות שונים לצמח מזיק ופולש, כך למשל בכמה מדינות של ארה"ב.

האם זה אותו צמח? נמצא בתוך תעלה לצד הכביש בצומת גולני (אתר סתוונית ירושלים), ב-17.12.19.
    הצלחתי להעלות רק שתי תמונות…אנסה שוב בהמשך.

{25577-01}
    {25577-03}

יפה קפלינסקי, נראה שלא התמקדת בבעיה בצמח שהצגתי שזוהה כ : חלבלוב החוף, "זן חסר קרונקולה"
    ע"פ מרים מילוא וזלמן באומוול. למין חלבלוב החוף המוכר יש קרניים בראש בלוטות המעטפת,
    מה שלא רואים בצילומי כלל ! ואילו כן מופיע בזוג הצילומים שהצגת. לכן זה לא אותו הצמח.

נועם עביצל יקר,תפסת אותי בקלקלתי! לא התעמקתי עדיין ממש בחומרים ובמושגים שהוצגו.
    אני בהחלט מתכוונת להשקיע בזה מאמץ.
    ובכל זאת, שאלה למומחים, איזה מין חלבלוב הוא המצולם בתמונות שהעלתי?

צריך לראות עלים תחתונים או צילום של הצמח כולו…אבל לפי המיקום מתאים לחלבלוב ארם-צובא, גם לפי החודים בראש העלים.

ממש מתסכל שאני לא מצליחה להעלות צילומים!
    הפרט היחיד שראיתי ,לא נראה כמו חלבלוב ארם צובא ,אותו ניתן לזהות בקלות לפי הנוף המיוחד שלו. אבל אולי הפרט המסוים הזה עבר טראומה כלשהי…
    זלמן, תודה.

דונמאות של זרעים עם קרנקולה:

תמונות זרעים

מוצגות 20 תגובות – 1 עד 20 (מתוך 20 סה״כ)

יש להתחבר למערכת על מנת להגיב. התחבר או הירשם