הועלה ערך לכדן נימי – האם לדעתכם מין טוב? או צורה דרומית של כדן סגול ?

ראשי פורומים צמחי הבר של ישראל הועלה ערך לכדן נימי – האם לדעתכם מין טוב? או צורה דרומית של כדן סגול ?

הדיון הזה מכיל 8 תגובות, ויש לו 2 משתתפים, והוא עודכן לאחרונה ע״י אורי פרגמן-ספיר אורי פרגמן-ספיר לפני 3 שבועות.

מוצגות 9 תגובות – 1 עד 9 (מתוך 9 סה״כ)
  • מאת
    תגובות

הועלה ערך לכדן נימי – האם לדעתכם מין טוב? או צורה דרומית של כדן סגול ?
    http://flora.org.il/plants/musfil/

כל עוד הוא נחשב למין מקובל בכל מאגרי הנתונים הבוטניים החשובים הכוללים את צמחיית הארץ, אין סיבה לחשוד במין. וכמו שנכתב בתיאור ברשומת הצמח, רק מחקר נוסף שייערך בנוגע אליו יוכל לשנות ולהוכיח אחרת.

יש מינים מקובלים במאגרי המידע שאנו חושבים שאינם מינים טובים וזכותנו לחשוב כך ולא לקבל שם זה או אחר. אתן דוגמא : כדן ירושלים שתואר על ידי אותו רבנה ומקובל במאגרים לא מקובל על ידי דנין ושאר הבוטנאים הישראליים כולל אותי.
    http://www.plantsoftheworldonline.org/taxon/urn:lsid:ipni.org:names:1021057-1
    בנוגע לכדן נימי – העליתי את השאלה כי התחושה שלי היא שיש מעברים הדרגתיים בינו לכדן סגול.

כמובן שאין סיבה למנוע ממישהו לחשוב או להאמין במשהו. אבל במדע מקובל שאם חשבת ולא פרסמת כמקובל-לא חשבת…זה נשאר במסגרת "כלאם פאדי", דיבורי סרק, ואני מקווה שלא זה הבסיס להחלטה באם להעלות מין מסוים באתר.
    וכן, גם לגבי כדן ירושלים: רבנה טרח ופירסם את המין, זו דעתו. יואיל מי שסבור אחרת לפרסם מאמר סותר, בו יצויין מין אחר שכדן ירושלים יהפוך לסינונים שלו. והאמן לי, מהר מאד ישנו המאגרים את טעמם ויישרו קו איתו.

אנחנו כנראה גם הפעם נסכים שלא להסכים, אני לא מכיר בוטנאי אחד ישראלי שיסכים איתך. בכל פורום (אתר שלנו, מאגר מידע, מונוגרפיה, פרסום מדעי או פופולרי) מותר לקבל או לא לקבל כל שינוי סיסטמטי שפורסם, גם אם לא פירסמת מאמר אחר. עובדה שכדן "ירושלים" פורסם וכולנו החלטנו במודע לא לקבל תיאור זה ולא פירסמנו את זה.

ולכן מה שיקרה זה שבעולם ימשיכו המינים הללו להתפרסם כמינים טובים (מבחינתי מין טוב זה מין שהתפרסם לפי הכללים), בכל רוויזיה שתיערך בסוג כדן גם כדן ירושלים ייכלל, אבל מי שיחפש פרטים עליו במאגרים הרלוונטיניים בארץ בה הוא אנדמי, לא ימצא כלום.

תתפלא, המין לא מופיע ברויזיות ולא בספרים שנכתבו על גיאופיטים באזור, פשוט התעלמו מתיאור מיותר זה שרק מבלבל. מסכים שיש להוסיף אותו כשם נרדף.

אורי, ככל שבדקתי (ואולי אני טועה) הרוויזיה האחרונה בסוג היתה בשנת 1970, הרבה לפני שהמין כדן ירושלים נוצר. ספרים לרוב אינם תחליף לפרסום מדעי, ונדמה לי שהספרים שאתה מכוון אליהם אינם פלורות, אלא ספרים שימושיים, ואי הכנסת מין מסויים לספר כלשהו אינה פוסלת אותו. רק פרסום מדעי שיחליף את השם כדן ירושלים בשם אחר מתקבל.
    מה שאני אומר זה שכל עוד לא יתפרסם אחרת, כדן ירושלים ימשיך להיכלל ברשימת מיני הסוג, וראה לדוגמא אפילו ברשימת המינים בוויקיפדיה באנגלית בערך כדן.

לא נכון ומיצינו

מוצגות 9 תגובות – 1 עד 9 (מתוך 9 סה״כ)

יש להתחבר למערכת על מנת להגיב. התחבר או הירשם