האם גומא רחב עלים נמצא מחדש?

ראשי פורומים צמחי הבר של ישראל האם גומא רחב עלים נמצא מחדש?

הדיון הזה מכיל 20 תגובות, ויש לו 6 משתתפים, והוא עודכן לאחרונה ע״י  זלמן באומוול לפני 4 שבועות.

מוצגות 21 תגובות – 1 עד 21 (מתוך 21 סה״כ)
  • מאת
    תגובות

במהלך הטיול של קבוצת מטיילי יום ד' ב-10/10/2019, צילמתי בתעלת מים לא רחוק מהמושב אומץ בשרון גוש גמאים, שגובהו היה מעל מטר. השיבוליות נראו ארוכות, דקות וצפופות, ולא דמו לאחד ממיני הגומא המוכרים לי. בנסיון לזהות את הגומא בבית מצאתי דמיון חיצוני לגומא רחב עלים-דווקא לפי צילומים מהאינטרנט, ולא לצילום הייבוש המופיע באתר כאן. יש לציין כי יש שוני בין תיאור המין בפלורה שלנו לבין התיאור באתר הצמחים האדומים, ובעיקר בין שניהם לבין תיאור נוסף (ויחידי) שמצאתי למין זה באינטרנט. מבנה הצמח החיצוני, בכל אופן, מתאים בכל התיאורים הללו לגומא שמצאתי.
    היום ביקרתי שוב במקום, ולקחתי גבעול אחד לצורכי צילום וייבוש; ניסיתי לצלם ולהגדיל את השיבוליות הדקות ככל הניתן, אבל צריך כנראה ציוד מוצלח יותר מהמצלמה שלי לעניין הזה.

{25537-84}

אורך הגבעולים-1.3מ' (לזה שצילמתי בבית).

{25537-87}

תפרחת שלמה-בעלת 10-5 קרנות עיקריות בראש הגבעול.

{25537-90}
    {25537-92}
    {25537-94}

קבוצות השיבוליות שבראש כל קרן

{25537-98}
    {25538-00}

רוחב העלה שלקחתי-9-8 מ"מ. היו עלים רחבים יותר שלא יכולתי להגיע אליהם בגלל המים.

{25538-03}

שיבוליות: אורך השיבוליות שמדדתי 12-11 מ"מ; רוחבן 1.1-1 מ"מ; ניתן (לדעתי) להבחין בקצה הגלומה בחוד הקרומי (hyaline) המאפיין מין זה.

{25538-06}
    {25538-08}
    {25538-10}
    {25538-12}

כשמשכתי את הגבעול מהמים, יצא אתו קטע שורש קשה, שממנו יצא שורש דק, מה שמתאים לתיאור מערכת השורשים באתר הצמחים האדומים.

{25538-15}

הצמח בשטח

{25538-18}
    {25538-20}

הבדלים בתאור הצמח בין הפלורה (=1), אתר האדומים (=2) ואתר פרוטה (=3, קישור אליו יובא בהמשך).

1. אורך השיבולית (מ"מ): 1=20-10; 2=18-13; 3=30-5

2. רוחב השיבולית (מ"מ): 1=2; 2=2; 3=2-1(3)

3. מספר הפרחים בשיבולית: 1=15-10; 2=24-12; 3=30-5

4. רוחב העלים (ס"מ): 1=1.5-1; 2=1.5-1; 3=3-0.8

קישור לאתר PROTA4U:

https://www.prota4u.org/database/protav8.asp?g=pe&p=Cyperus+latifolius+Poir

קישור לאתר הצמחים האדומים:

https://redlist.parks.org.il/taxa/Cyperus%20latifolius/

קישור לצילומי הצמח מאתר powo:

http://powo.science.kew.org/taxon/urn:lsid:ipni.org:names:304965-1

עמיר פז
    Participant

היות שאתה בדרך כלל מדייק בהגדרותיך, ארשה לעצמי לברכך על מציאה נהדרת. חג סוכות שמח לכולם

מדוע לא גומא ריחני ?

גם אני התלבטתי הרבה בין השניים….בפרטים שראיתי היו גבעולים ארוכים ממטר. ראיתי גומא ריחני פעמים רבות, תמיד בגובה של כמה עשרות ס"מ, כולל באותו הבוקר במפעל שיקוע נחלי מנשה….גובהם היה 20 ס"מ ומבחינה חיצונית שונים לגמרי. התפרחות של גומא ריחני נראות כדוריות, של אלו בקבוצות מוארכות והתפרחת כולה נראית גוש שיבוליות צפוף.
    כפי שציינתי, צריך לבדוק בהגדלה את השיבוליות, ולראות האם קצה הגלומה בעל חוד קרומי, מה שלא קיים בגומא ריחני.

דר בן-נתן
    דר בן-נתן
    Participant

מרב, מימי, מרגרטה ואני ראינו השנה פרטים דומים בסיור בתעלה מופרת בבריכת בטיח המערבית. לדעתי זה גומא ריחני גדול, או מין זר קרוב אליו.
    שים לב שלעלה יש רק עורק מרכזי אחד, בניגוד לגומא רחב-עלים שאצלו יש 3 עורקים חזקים בדומה לג. צפוף וג. שופע.
    והכי חשוב – קראת את לא נכון את סימני הגלומות. לגומא רחב-עלים אין גלומות בעלות חוד קרומי, אלא גלומות קטועות בראשן ובעלות שוליים קרומיים בחלקן העליון ("קצה קרומי שקוף") ראה את האיור במגדיר ובפלורה שמראה את זה בצורה יפה. גם בתמונות של הייבוש פה באתר אפשר לראות את זה בקושי אם מגדילים את התמונה.
    מכיוון שבצילומים שלך רואים בבירור שהגלומות מחודדות ולא קטועות, זה בהחלט לא גומא רחב-עלים.

דר, תודה, וכמה הערות למה שכתבת.
    1. עם כל הכבוד לפלורה ולמגדיר שלנו, ואתה יודע שיש לי הרבה כבוד אליהם, כאן מדובר בצמח אפריקני-טרופי, שרק פרטים ספורים ממנו נמצאו בארץ, ואינני בטוח אם זהרי בזמנו זכה לראות אחד מהם במו עיניו (להוציא הפרטים מהעשביה כמובן). ברור שזה אינו מפחית בכלום מחשיבות התיאור ונכונותו בפלורה (ובמגדיר), אבל אני נוהג במקרים האלה לקרוא גם תיאורים נוספים ככל שניתן למצוא, ולהשוות.
    2. משכך עשיתי, נמצאו כמה הבדלים בסיסיים בין התיאור הנוסף שמצאתי והתמונות שראיתי לבין התיאורים אצלנו, והסברתי אותם.
    בנוסף למה שציינתי כבר, תראה למשל את עניין החוד בצילום של אתר POWO (הקישור לתמונות למעלה). בצילום השיבולית רואים לפחות חלק מהגלומות שהן מחודדות ובעלות חוד בהיר כמו בצילומים שלי. יתר על כן, בתיאור נוסף שמצאתי בינתיים מהפלורה של דרום אפריקה החוד בגלומות מוזכר בפירוש: "margins and tip scarious" (רצ"ב קישור). בנוסף, באף אחד משני התיאורים החיצוניים שמצאתי לא מדובר על גלומות קטועות, אלא על גלומות קהות בראשן.
    3. לגבי עורקי העלים: עברתי על תמונות רבות של הצמח (בעיקר ייבושים), ובאף אחת לא מצאתי 3 עורקים בולטים על העלים…בכלל זה בייבוש באתר כאן (יש תמונות של צמחים מיובשים באתר POWO לעיל). מה שכן, חלק מהעלים מרזביים, וכאשר אתה מותח את העלה לרוחבו נוספים 2 קווי אורך משני צידי העורק המרכזי (ראיתי את זה כששמתי את הצמח לייבוש).
    4. יחד עם זאת, כל האמור לעיל לא בא לקבוע שהצמח הוא אכן גומא רחב עלים, והכל בסימן שאלה, כמו בכותרת הדיווח. מצד שני-לא ניתן לפסול את האפשרות ללא בדיקה מקצועית רצינית, שלי, כאמור, אין את הכלים והידע לבצע.

קישור לתיאור הצמח מהפלורה של דרום אפריקה באתר jstor:

https://plants.jstor.org/compilation/Cyperus.latifolius

צילום שיבולית מאתר POWO:

{25538-69}
    דר בן-נתן
    דר בן-נתן
    Participant

מי אתה מציע שיעשה את הבדיקה המקצועית הזאת? הרי הבוטנאים המקצועיים בארץ בבירור לא מקצועיים מספיק לטעמך. שלח ייבוש למומחה גומאים בחו"ל ונראה מה הוא יגיד.
    עד שתקבל תשובה, אני לא רואה טעם להמשיך בויכוח הזה, כרגיל.

בר שמש
    חבר

גם לדעתי נראה יותר כמו גומא ריחני גדול. אבל שווה בדיקה יותר מעמיקה כי אף אחד מאיתנו לא מכיר גומא רחב-עלים.. האם אתה מתכנן להביא ייבושים לעשבייה?
    במבט ראשוני מה שבעיקר לא מתאים אלו עלי מעטפת (מעל 5 עלים מרזביים) – מתאים לגומא ריחני ולא לרחב-עלים. גם החודים של הגלומות לא נראים מתאימים.

מעניין שהעלית נושא שאינו ממין העניין, דר. אבל אם כבר העלית, אומר לך כך: יש לי את כל הכבוד וההערכה לכל בוטנאי מקצועי, לפי הכללים המקובלים להסמכת בעלי המקצוע הללו, והדברים ידועים.
    פחות מכך יש לי הערכה לכאלה הרואים את עצמם בוטנאים מקצועיים ומתהדרים בכך, למרות שאינם עומדים בכללים המקובלים הנ"ל.
    כך שאם זה לא היה ברור עד עתה, אני אינני בוטנאי מקצועי ואפילו לא בוטנאי חובב, שכן בוטנאי חובב הוא מישהו שאינו מוסמך מבחינה מקצועית, אבל משתמש בכלים של בוטנאים מקצועיים בתחביבו זה; ומכאן הקישור לעניין הגומא ולשאלתך מי יעשה את הבדיקה?
    ובכן, היא יכולה להיעשות ע"י כל בוטנאי מקצועי או חובב שמעוניין בכך, בדרך של בדיקה מקצועית או הפניה למומחה בחו"ל, שכן גם הפניה למומחה בחו"ל כדאי שתיעשה ע"י בוטנאי , ועדיף מקצועי.

מועדים לשמחה!

שמואל מזר
    Participant

הועלתה שאלה לגבי זהות מין שנמצא בסיור בשטח.
    הדווח לווה בתמונות ובמידע נוסף כולל מקורות חיצוניים.
    הדיון חשוב לברור זהות המין,
    ממש אין צורך להתריס כנגד המדווח, זלמן במקרה זה, זה פוגע בדיון עצמו , במדווח ,וגם בברור השאלה.
    תודה רבה, שמואל

עמיר פז
    Participant

נסענו לראות את הגומא, וסביבו היו מאות רבות של צמחי דוחנן קיפח-הריכוז הגדול ביותר שראיתי

ב-18/10/2019 יצאתי עם דרור מלמד, עמיר פז ואורי שטיין לצלם את הגומא שנמצא ליד המושב אומץ. לאחר שצולם במקום, יצאנו לשטח מפעל שיקוע נחלי מנשה לצלם (לשם השוואה) את הגומא הריחני משם. במפעל השיקוע מצאנו מרבדים של גומא ריחני-כולם בגובה של עד 10 ס"מ (רובם הרבה פחות מכך) בפריחה ירוקה, אבל בכמה מקומות היו גם ריכוזים של פרטים יבשים גבוהים יותר (אולי עד 80 ס"מ; כנראה מהתקופה בה המים במקום היו גבוהים יותר), אם כי פחות מרשימים גם בגובהם ובוודאי בהסתעפות התפרחות מהפרט שליד אומץ.
    דרור העביר אלי צילומי הגדלות ברורים של שיבוליות מפרטים שנלקחו משני האתרים, ולפיהן אכן נראה שאין הבדל בצורת הגלומות בין הגומא מאומץ לגמאים ממפעל השיקוע, ונראה שמדובר בפרט ענק, יוצא דופן ובודד בשטח של גומא ריחני, כפי שניתן להבין מההבדלים הבולטים באורך השיבוליות, באורך הקרנות וכמובן בגובה הגבעולים.
    להלן 4 צילומי שיבוליות מכל אתר, הראשונים מהפרט באומץ. תודה ענקית לדרור מלמד על סיועו ותרומתו לנושא, יישר כח.

1. צילומי שיבוליות מהפרט באומץ

{25540-86}
    {25540-88}
    {25540-90}
    {25540-92}

2. צילומי שיבוליות ממפעל שיקוע נחלי מנשה

{25540-95}
    {25540-97}
    {25540-99}
    {25541-01}
מוצגות 21 תגובות – 1 עד 21 (מתוך 21 סה״כ)

יש להתחבר למערכת על מנת להגיב. התחבר או הירשם