דגנין גמוד בנגב המערבי

ראשי פורומים צמחי הבר של ישראל דגנין גמוד בנגב המערבי

הדיון הזה מכיל 9 תגובות, ויש לו 5 משתתפים, והוא עודכן לאחרונה ע״י דר בן-נתן דר בן-נתן לפני 6 שבועות.

מוצגות 10 תגובות – 1 עד 10 (מתוך 10 סה״כ)
  • מאת
    תגובות

אתמול (9/1/2020), בטיול של קבוצת מטיילי יום ד' בנחל בארותיים (ליד עזוז), מצאה מרס שמאלי כמה פרטים של צמח מהדגניים, שלאחר בדיקה זוהה כדגנין גמוד. למיטב ידיעתי, זוהי מציאה ראשונה של הצמח בנגב המערבי; עד כה ידועים כמה מיקומים שלו מהנגב הדרומי בלבד.

{25589-63}
    {25589-65}

עמיר פז
    Participant

האם למיטב ידיעתך הוא בדרך כלל פורח בדצמבר ?

לא יודע על דצמבר, אני מצאתי אותו בכמה מקומות בינואר-פברואר. מניח שגם בדצמבר, תלוי כנראה בגשם.

למד אותנו את הסימנים של דגנין גמוד בבקשה

הכל כתוב בצורה ברורה למדי באתר ליד הצילומים של שמעון כהן-סיוון.

בר שמש
    חבר

לפני שבועיים גם אני ומימי רון מצאנו דגנין גמוד בנחל לבן ליד באר מלכה. שנה שעברה מצאתי כמה פרטים גם בחולות קיסריה בבית גידול מופר. הסימנים הכי טובים בעיניי הם שהגלומה התחתונה ארוכה מעט מהעליונה ובדר"כ גם מכוסה שיערות (במיני הדגנין האחרים העליונה ארוכה מעט מתחתונה), ושענפי המכבד התחתונים מרווחים יחסית ככה שבצמחים גדולים ממש רואים את המבנה של המכבד (לעומת מכבד מכונס דמוי שיבולת במיני הדגנין האחרים). דווקא האוכלוסיה שמצאנו בנחל לבן הייתה עם שיערות מעטות ודלילות על הגלומה התחתונה, אבל כל שאר הסימנים היו אופיניים.

{25593-41} דגנין גמוד
    {25593-42} דגנין גמוד

בר שמש
    חבר

השעיר מחולות קיסריה והקירח מנחל לבן ליד באר מלכה

עמיר פז
    Participant

המציאה בשרון נהדרת וראשונית לגלילה אאל"ט

בר שמש
    חבר

בגלל שאוכלוסיית הדגנין בחולות קיסריה הייתה בשולי ערמת עפר ליד שביל, אני לא בטוח עד כמה היא טבעית וקבועה. לכן גם לא הייתי ממהר לקבוע שזה מין חדש לגלילה.
    באותה הזדמנות, מדווח על אוכלוסייה גדולה ויפה של צמרנית אדומית בגדת נחל לבן ליד הדגנין. אני ומימי לא הכרנו אותה מהאזור.

דר בן-נתן
    דר בן-נתן
    Participant

דגנין גמוד מוכר ושכיח למדי בנגב המערבי ובחולות הנגב הפנימיים. כנראה יש לו זיקה מסויימת לחולות באביב האחרון היו אלפי פרטים ממערב לבאר מילכה ומדרום לבני נצרים, ולא מעט בחולות ירוחם ודימונה. דווח מהנגב המערבי וממישור ימין לפני כמה שנים גם על ידי עוז גולן. כנראה הוא לא ממש נדיר, פשוט קשה יחסית להגדרה ולא אטרקטיבי.

מוצגות 10 תגובות – 1 עד 10 (מתוך 10 סה״כ)

יש להתחבר למערכת על מנת להגיב. התחבר או הירשם