בקשה לזיהוי אספרג

ראשי פורומים צמחי הבר של ישראל בקשה לזיהוי אספרג

הדיון הזה מכיל 36 תגובות, ויש לו 9 משתתפים, והוא עודכן לאחרונה ע״י  לירון גיל לפני 8 שנים, 9 חודשים.

מוצגות 30 תגובות – 1 עד 30 (מתוך 37 סה״כ)
  • מאת
    תגובות

לירון גיל
    Participant

מצורפת תמונה של אספרג לא מוכר. להערכתי פליט תרבות. הצמח רך למגע, פרחיו לבנים / צהבהבים. מאוד ריחני. אם אנני טועה מצוייד בקוצים חומים הצומחים הפוך מכיוון הצמיחה. נובט בקלות מדהימה, ולכן מהווה מטרד בחצר. פגשתי אותו ברחובות ( בעיקר בפרדסים נטושים ) ובגבעות הכורכר מערבית למושב בית עובד. צולם בדיוק לפני שנה.
    תודה, לירון.

{21490-64} אספרג

Yoav Gertman
    Participant

שלח תמונות נוספות.נראה כמו המין אספרג ספרגרי. אבל לא ניתן לאמר זאת בפה מלא לפי התמונה.

בשמת סגל
    Participant

זה לא ספרנגרי. נתקלתי בו בעצמי ליד פרדסים באיזור מובר בין בית עובד לגבעת חומרה ואני מכירה את הספרנגרי. הוא גדול וכהה יותר מהספרנגרי. ה"ענפים שלו" עבים וארוכים יותר, מגיעים לשני מטר בקלות. יש לי תמונות אפשהו, כשאמצא אקשרן לכאן. אולי זה יעזור…

ערגה אלוני
    Participant

כמו שכתבה בשמת זה אינו א. ספרנגרי. יתכן שזה אספרג מגלי שמוצאו מהאזורים הטרופים והוא נפוץ בשולי פרדסים. מתרבה מזרעים. העלים מגליים, הפרח לבן עם ריח מתוק.

בשמת סגל
    Participant

העלעלים עד כמה שזכור לי היא עדינים ודקיקים, ולפי חיפוש על הא. המגלי זה לא מתאים לאספרג הנידון.

http://www.yagurgan.co.il/Media/Image/אספרג%20מגלי3.jpg

Yoav Gertman
    Participant

התמונה של סיגל היא של הספרנגרי כמעט בבטחון. התמונה של השואל? לא בטוח.

Yoav Gertman
    Participant

סיל שוחחתי כרגע עפ ידידי לארי האריס. התמונה שציינת היא של אספרג ספרנגרי.

ערגה אלוני
    Participant

בניסיון נוסף לזהות את האספרגוס זה באמת לא מגלי (כפי שחשבתי למגלי פילוקלדים עבים יותר) וזה גם לא שפרנגר שהפילוקלד קצר ויותר עבה מזה שבצילום.
    על פי המגדיר לצמחי תרבות, יש סבירות גבוהה שזה אספרגוס הרפואי.(אותו אחד שמגדלים בתרבות למאכל.)

שיר ורד
    Participant

ערגה
    לפי המגדיר לצמחי תרבות אספרג רפואי הוא מין זקוף ולא מטפס. בתמונה נראה צמח שכנראה מטפס.

Yoav Gertman
    Participant

נסו לבדוק אספרג מנוצה.מופיע הרבה כפליט תרבות. לפי התמונה לא ניתן לקבוע. זקוק
    לענף שלם.

לירון גיל
    Participant

תודה על התגובות.
    אני מעלה תמונות נוספות. כפי שתוכלו לראות הצמח שונה מאוד מהמשוער.
    הוא לא מגלי בגלל הפילוקלדים השונים.
    הוא לא ספרנגרי גם בגלל הגודל, וגם בגלל מבנה מערכת השורשים.
    הוא לא מנוצה בגלל מבנה הענפים.
    הוא גם לא בר.

התמונות צולמו היום הרחובות.

{21491-42} מראה כללי

לירון גיל
    Participant

הגבעולים מסיביים מאוד. כאן הם מעלימים עץ חושחש בגובה שלושה מטרים.

{21491-44} מבנה גבעולים

לירון גיל
    Participant

פירות.

{21491-46} פירות בני שנה להערכתי.

לירון גיל
    Participant

קודקוד צימוח.
    הצמח שולח שרביטים ארוכים, עבים יותר או פחות. טעימים למאכל.

{21491-48} קודקוד צימוח של ענף בוגר.

לירון גיל
    Participant

צמח צעיר

{21491-50} צמח צעיר- גובהו עשרה סנטימטרים.

לירון גיל
    Participant

ענף.

{21491-52} ענף.

לירון גיל
    Participant

סידור הפרחים על ענף. צולם מכיוון צפון. בעונת הפריחה הצמח מכוסה פרחים ודבורים.

{21491-54} פרח

לירון גיל
    Participant

א.

{21491-56} ענף אופייני

לירון גיל
    Participant

ענף אופייני נוסף.

בעלת החצר מציינת שהמין הזה היה שם כבר בשנות הארבעים, אז הוא שימש לכיסוי סוכה שהייתה עשויה מצינורות ברזל.

שוב, תודה על העזרה.

{21491-58} ענף נוסף

Yoav Gertman
    Participant

לירון נסה ליצור עימי קשר טלפוני למשתלה.04.9848108. בשעות הבוקר. למשל מחר.

לירון עיין בלינק הבא:
    http://www.ganvnof.co.il/?ArticleID=126&CategoryID=187&Page=1

מה בדבר אספרג מנוצה?

עם הזמן הגעתי למחשבה שהשיחים האלה צומחים בחלקים של פרדסים בהם הופסקה ההשקיה וצמח בהם אספרג מנוצה פעם. לכן יש בסיס להאמין שזו איזו צורה שאספרג מנוצה מקבל בתנאים מסויימים או שזה זן "לא צריפי" של הצמח.

האם מה שאני אומר בכלל הגיוני?

לירון גיל
    Participant

אומנם ברוב קולות נבחר אספרג מנוצה, אך אני עדיין חושב שזה לא הוא. לפחות לא המין המוכר. המליצו לי לבדוק ענפים צעירים, כאלו שלא הסתבכו עם שכניהם. כשאהיה באזור אחפש צעירים.

יונתן אפל
    Participant

יש מין של אספרג, שמגדלים אותו לקטיף לסידורי פרחים. יש דמיון מסויים לצמח בתמונה. אולי זה פליט חקלאות?
    שרון צומר=אפל

בשמת סגל
    Participant

לא מנוצה, אפילו עם פילים יעופפו. אני מכירה היטב ת'מנוצה. היטב ת'ספרנגרי. ויש לי גם אספרג מאכל בעציץ בגינה. לצערי לא צילמתי אותו (הוא דווקא פרח יפה, אבל לא זוכרת את הפריחה).

(למה אין כאן אייקון של פטיש:-)

לירון גיל
    Participant

בשמת תודה, בשבוע הבא ( אי"ה ), אצלם שוב את החשוד, ואצלם גם בגבעות הכורכר ליד בית חנן, אז נהיה יותר חכמים.

מה שהוא לא יהיה, "אספרג נס-ציונה" הזה, הוא מין בולט ונפוץ בפרדסים נטושים. ראיתי סבכים גדולים שלו מדרום לרחובות (שם הוא טיפס וכיסה על העצים ויצר היכלים מוחשכים תחתיהם. היום כמעט הכל נכרת, אמנם), למזרח כמעט עד באר יעקב, בבית עובד, בית חנן ונס-ציונה ובצפון לפחות עד ראשון לציון. ניתן לראות את השיח לכל צידי דרך ראשון-רחובות.
    אני חושב שמרבית תושבי האזור מכירים את הגבעולים העבים הקוצניים ואת הגושים הירוקים שהשיח מהווה על פני עצי הדר. הצמח נראה שונה בתנאים שונים ובשלבים שונים של חייו. הוא ג צומח בערבוביה עם מינים אחרים, כך שנוצר בלבול רב.

אני מנחש שהאנשים בשרשור הזה מסכימים על כך שהצמח אינו שום צורה מוכרת של אספרג, אבל מאחר וזו כבר תופעה, כדאי לקבוע מה טיבה:

האם זה מין חדש שהגיע אלינו בלי שהבחנו?
    האם זו מוטציה של מין מוכר? (מוטציה אחת יכולה לשנות הרבה. כמו בברוש הצריפי)
    האם זו אוכלוסייה של מין בר שהסתגלה לפרדסים? (הצמח מזכיר אספרג ארץ-ישראלי. יכול להיות שהוא הסתגל לפרדסים, כמו האשחר רחב העלים, שהיה מוגבל לחורש הלח, טרם המטעים המושקים)

האם יש עוד אפשרויות?

{21492-48} אספרג בלתי מזוהה

ערגה אלוני
    Participant

האספרג מסקרן. הוא נפוץ לא רק בדרום הארץ. צילמתי אותו בפריחה בפרדס נטוש בשרון. שפע של פריחה ריח מאד חזק האופייני לצמחי אספרג תרבותי ואלפי דבורים.
    יותר מתאים לי שזה מין תרבות שהיה נפוץ בהתישבות העובדת של פעם והתפשט כפליט תרבות ששרד בפרדסים נטושים.
    אבל מיהו? (לא מנוצה לא ספרנגר לא רפואי (שבאמת לא מטפס) אז מה כן??

אולי asparagus scoparius
    כדאי לבדוק.הנה אחד הקישורים.http://www.floradecanarias.com/imagenes/asparagus_scoparius.jpg

מוצגות 30 תגובות – 1 עד 30 (מתוך 37 סה״כ)

יש להתחבר למערכת על מנת להגיב. התחבר או הירשם